Dohányzásmentes napot tartanak ma világszerte. A WHO kezdeményezésére 1988-ban meghirdetett eseményen a szervezet honlapja szerint a dohányzás ártalmaira, a gyártó cégek praktikáira hívják fel a figyelmet, valamint arra, hogy az emberek mit tehetnek az egészséges élethez fűződő jogaik érvényesítéséért, így védve nemcsak magukat, hanem a következő nemzedékeket is.
Az MTI adatai szerint ma 1,2 milliárd ember dohányzik a földön. Az előrejelzések azonban azt jósolják, hogy ez a szám 2025-re megháromszorozódik. Ha így lesz, az új füstölgők nyolcvan százaléka a fejlődő országokban él majd. Naponta több mint 13 ezer ember veszíti életét a dohányzással összefüggésbe hozható betegségekben, évente mintegy ötmillió ember halála vezethető vissza e káros szenvedély ártalmaira. A cigaretta több mint négyezer, a szervezet számára káros vegyi anyagot tartalmaz.
A WHO 2003-as közgyűlésén a 192 tagállam egyhangúan fogadta el az úgynevezett dohányzásellenes keretegyezményt, amely megfelelő lépéseket irányoz elő a dohánytermékek ára, adója, csempészése és reklámja területén. A szervezet húsz százalék alá kívánja szorítani a felnőtt dohányzók arányát a világon. Idén február végén hatályba lépett az a világegyezmény, amelyet addig 168 állam írt alá, ezek közül már ötvenhétben, köztük hazánkban is törvénybe iktatták a szöveget.
Magyarországon az összlakosság harmincöt százaléka (a nők huszonkilenc, a férfiak negyvenkét százaléka) hódol a káros szenvedélynek. Minden ötödik ember a dohányzás miatt hal meg, évente huszonnyolc-harmincezren. A világon mi állunk a harmadik helyen az egy főre jutó cigarettafogyasztásban: az Európai Unió átlaga évenként 1600, nálunk 2400 szál fejenként. Hazánkban évente 20 milliárd szál cigaretta fogy el, vagyis a dohányosok csaknem 300 milliárd forintot költenek szenvedélyükre. A naponta rágyújtók felét végül szenvedélye viszi a sírba.
Megelőzni a függőséget. „A pozitív önkép, saját személyiségünk becsben tartása, a mindennapok szépségeinek tudatos felfedezése és átélése az egyik leghatékonyabb eszköze a szenvedélybetegségek megelőzésének” – egyebek közt ez a vezérfonala az idei, időrendben 7. szenvedélyek napjának. Az ingyenes rendezvényt most is a Corvin Budapest Filmpalotában és a Kultiplex Művelődési Házban látogathatják az érdeklődők. A szervezők ezúttal a függőségek megelőzésére helyezték a hangsúlyt. Emellett átfogó és részletes képet kívánnak adni a szenvedélybetegségek lehetséges előfordulási formáiról: a kevésbé ismert szexfüggőségtől a játék- és shoppingfüggőségen át a közismert drog- és alkoholfüggőségig, valamint a kényszeres evésig.
Nagy-Britannia csatlakozik az Oroszország elleni szankciókhoz
