Borús kilátások

2005. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha maga Donald Rumsfeld is pesszimista, akkor ott valami tényleg nincs rendjén – az iraki megszállás kapcsán csakis erre a következtetésre juthat az ember, hiszen korábban éppen a Pentagon ura volt az, aki mindig cáfolta a kritikákat és komolytalannak bélyegezte a mások által súlyosnak tartott problémákat. Márpedig vasárnap Rumsfeld úgy nyilatkozott, hogy az ellenállási mozgalom akár 12 évig is eltarthat, ami aligha nevezhető optimista nyilatkozatnak annak az embernek a részéről, akit a háborús párt egyik ikonszerű alakjaként őriz majd meg az amerikai nemzeti emlékezet. Ha ehhez hozzátesszük, hogy a védelmi miniszter elismerte: folytatnak tárgyalásokat a lázadó csoportokkal, akkor nyilvánvalóvá válik az alkalmazott módszerek változtatásának kényszere, vagy ha úgy tetszik, a kezdeményezés egyértelmű elvesztése.
De ne kövessük el azt a súlyos hibát, hogy a helyzet megítéléséhez túlzott mértékben támaszkodunk politikusi nyilatkozatra, nézzük inkább a tényeket. Az invázió óta eltelt majdnem két és fél évben nem mutatkozott egyértelműen pozitív tendencia, legfeljebb néhány havi mérleg adhatott okot az optimizmusra. A helyzet értékeléséhez szükséges mutatók, például a veszteségek alakulása, vagy az erőszakos cselekmények száma sem tölthet el senkit reménykedéssel. Bár az ellenállók és terroristák főként a „puhább” iraki célpontok ellen fordultak, és a megszállók helyismerete növekszik, időről időre az amerikai és szövetséges csapatok még mindig elszenvednek érzékeny veszteségeket. A rajtaütések, az öngyilkos merénylők és a jól álcázott útszéli bombák környezetében nincs módszer a meglepetések biztos elkerülésére. Ha pozitív elmozdulást kell keresni, akkor azt nem a biztonsági helyzetben leljük meg, hanem a mindennapi életben, ahol az emberek idomulnak a realitásokhoz: vannak, akik szerint a gazdasági élet talpra állásához szükséges állandóságot paradox módon éppen a konstans bizonytalanság szolgáltatja. Az irakiaknak ráadásul nagy tapasztalatuk van a rugalmas életmód terén, hiszen az elmúlt évtizedekben a béke szinte folyamatosan hiánycikk volt az országban.
Rumsfeld nyilatkozatának másik részében ugyanakkor arra is utalást tett, hogy a felkelésnek majdan nem csapatai fognak véget vetni, hanem a megerősödő iraki kormányerők. Ez pedig összhangban van azzal a törekvéssel, miszerint hosszú távon erődszerű komplexumokba vonják össze az amerikai csapatokat, így csökkentve a lakosságot és a felkelőket egyaránt irritáló jelenlétüket a városokban. A lényeg tehát az, hogy az irakiak egymás közt azt tesznek, amit akarnak, amíg az amerikaiak jelenlétét nem fenyegetik. Mert bárhogyan is alakuljanak a dolgok Irakban, azt nem szabad elfelejtenünk, hogy az invázióval, az önálló iraki geostratégiai tényező kiiktatásával Washington már a háború megnyerésekor elérte stratégiai céljait.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.