Kirobbant a vita Bukarest és Kijev között a szakadár Dnyeszter menti köztársaság, Transznisztria helyzetének megoldása kapcsán. Miközben Viktor Juscsenko ukrán elnök a Moldovai Köztársaságtól elszakadt terület függetlenségét alapozná meg helyi választások szorgalmazásával, román kollégája, Traian Basescu a volt szovjet katonai kontingens mihamarabbi kivonásában lát gyógyírt a Dnyeszter menti válságra.
Nem talált értő fülekre az EU-nál Traian Basescu a transznisztriai válsággóc kezelésére irányuló elképzelését illetően, sőt a jelenlegi állás szerint Romániát kizárják a Dnyeszter menti köztársaságot rendezni hivatott tervből. Pedig a tavalyi narancssárga forradalom „hevében” megválasztott Viktor Juscsenko és Basescu januári látogatásakor úgy tűnt, Kijev összefog Bukaresttel Transznisztria ügyében. Mégsem így történt, az ukrán elnök terve ugyanis – kizárólag Oroszország, Ukrajna, az EBESZ és az EU bevonásával – azt szorgalmazza, hogy a Moldovai Köztársaságtól az 1992-es katonai összecsapás során függetlenedett országban még az idén rendezzenek általános választásokat, az így megalakuló parlament pedig működjék együtt a chisinaui törvényhozással. A rendezésben a hatszázezres lélekszámú Transznisztriában élő román kisebbség révén érdekelt Bukarest azonban úgy véli, ezáltal szentesítenék a jelenleg egyetlen ország által el nem ismert Dnyeszter menti köztársaságot. A Dnyeszteren túli választások gondolatát elutasítva a román elnök azt pártolná, ha az ukrán–transznisztriai határszakasz megerősítése révén véget vetnének Szmirnovék fegyverkereskedelmének, ezáltal összeroppanna a tiraszpoli hatalom. Csakhogy Bukarest önálló közvetítő szándékát elhárította Adriaan Jacobovits de Szeged, az EU Moldováért felelős diplomatája, mondván, Ukrajnával ellentétben Románia kizárólag az unió keretei között hallathatja szavát a rendezésről.
Moldovai igen Juscsenko tervére. A Moldovai Köztársaság parlamentje a napokban megszavazta Viktor Juscsenko Dnyeszter menti rendezési tervét. Vladimir Voronin moldovai államfő közölte, mivel az ukrán rendezési tervben nem szerepel az orosz csapatok transznisztriai kivonása és a moldovai– ukrán határ Dnyeszter menti szakaszán a megfelelő ellenőrzés megteremtése, Chisinau sürgeti a szakadár terület demilitarizálását és az orosz katonák kivonását. Ezeket a problémákat a chisinaui parlament szerint a nemzetközi közösség támogatásával és Ukrajna aktív részvételével kell megoldani. (R. Sz.)