Egy hirdetés féligazságai

Magyarország: kirobbanó siker címmel egész oldalas politikai hirdetést jelentetett meg a Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM), amit a Miniszterelnöki Hivatal szponzorált. A „hihetetlenül sikeres” fejlődésről beszámoló írást illusztráló adatok grafikonjai lapunknak nyilatkozó szakértők szerint erősen manipulatívak, és féligazságokat közölnek.

2005. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Boldogan ismerem el a vállalkozói szféra rendkívüli teljesítményét – fogalmaz Kóka János gazdasági és közlekedési miniszter a politikai hirdetésben. A közpénzen publikált szöveg szerint „mindenkinek tudnia kell, hogy gazdaságunk hihetetlenül sikeres”, és „Magyarország a győztesek között is győztes lesz”. Kóka János kérdésünkre nem tudott válaszolni arra, hogy a hirdetés mennyibe került.
Bizonyítékként a hirdetésben néhány gazdasági mutató szolgál, amely a fejlődés üteméről hivatott meggyőzni a laikus olvasókat: a bruttó jövedelmek növekedéséről, az infláció alakulásáról, a tőzsde szárnyalásáról, az adóterhek csökkenéséről, a GDP és a beérkező működő tőke növekedéséről. Lapunknak nyilatkozó szakértők rámutatnak a GKM által közölt adatok manipulatív voltára és az adatok mögött húzódó, a hirdetésben nem szereplő kedvezőtlen gazdasági mutatók elkendőzésére.
A Központi Statisztikai Hivatal előző elnöke, Mellár Tamás szerint az átlagos bruttó jövedelmek látszólagos emelkedése mögött valójában a nettó reáljövedelmek inflációval korrigált hektikus változása húzódik meg, ami távolról sem kompenzálja a gyógyszer-, üzemanyag- és gázárak emelkedését. Az infláció látványos csökkenésével kapcsolatban megjegyezte, hogy a GKM adatgörbéje nem véletlenül indul 1995-től, így nem látszik, hogy az 1994-ben még 18 százalékos inflációt valójában a Bokros-csomag és a Horn-kormány intézkedései gerjesztették rövid idő alatt 28 százalékra. Az idei év inflációjával kapcsolatban Mellár Tamás megjegyezte, hogy ha a kormány adminisztratív áremelési szándékai nem tettek volna ki 2-2,4 százalékot, akkor már az idén elérhető lett volna a négyszázalékos határ.
Lapunknak nyilatkozó más szakértők hangsúlyozzák, az adóterhek csökkenését mutató kormányhirdetés nem veszi figyelembe, hogy a 36 százalékos adókulcscsal a legmagasabb adósávba tartozik majd az átlagkereset. A grafikon adatai arról szintén hallgatnak, hogy a családban eltartottak számát nem kalkulálták be az adóterhekbe, és az adócsökkentéssel egyidejűleg egy sor kedvezmény is megszűnik.
A BUX index látványos emelkedése mögött valójában néhány nagyvállalat teljesítményének növekedése áll, nem pedig a gazdaság túlnyomó többségét alkotó, a tőzsdén nem megjelenő vállalkozások eredménye – teszi hozzá Mellár Tamás, aki szerint a tőzsdei mutató ellenére a külföldi hitelminősítők sorra húzzák le hazánkat az államháztartási hiány, a magas államadósság és a külkereskedelmi mérleg deficitje miatt. Az EU régebbi tagjainak GDP-növekedésével kapcsolatos összehasonlítás pedig nem adhat reális gazdasági képet, relevánsabb lenne a most csatlakozott országok mezőnyéhez viszonyítani, ahol középmezőnyben vagyunk.

Jegyzet a 7. oldalon

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.