Itt a negyedik nagy olajválság?

A New York-i árutőzsde után tegnap már az európai piacokon is hatvan dollár körüli hordónkénti ár fölött kötöttek üzletet egy hordó nyersolajra. A tartósan drága olaj felfelé hajtja a magyar inflációt, főleg ha az áremelkedés forintgyengüléssel párosul.

Erdősi Csaba
2005. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Lelassítja a világgazdaság fejlődését az egekbe szökött olajár – tartják a szakértők. Az Egyesült Államokban már a múlt hét közepén meghaladták a jegyzésárak a – sokadik – lélektani határnak tartott hatvandolláros árat, és tegnap Európa is felzárkózott a tengerentúlhoz. A két éve tartó folyamatos áremelkedés okairól sokan sok mindent elmondtak már, de amíg a szakértők korábban inkább optimisták voltak, mostanra kiderült, hogy az áremelkedést nem lehet megállítani. Az elemzők most azt látják a legnagyobb problémának, hogy az USA-ban az üzemanyag-fogyasztás messze meghaladja a finomítók teljesítményét. Ha ez tényleg így van, akkor a helyzet aligha oldódik meg rövid időn belül, hiszen egy új egység felépítése évekbe telik és dollármilliárdokba kerül. A drága olaj hazánk szempontjából kétszeresen is hátrányos. Egyrészt azért, mert visszafogja az importot, másrészt pedig azért, mert felpörgeti az inflációt. Kockázatot jelent, vajon a forint árfolyama hogyan változik a dollárhoz képest. Tízdolláros olajár-emelkedés kéttized százalékos hatással jár az inflációra, de csak változatlan forint–dollár árfolyam mellett. Ha ehhez még a forint árfolyama esik, a hatás megsokszorozódik majd.

Kitermelésnövelés. Az OPEC elnöke szerint még e héten megszülethet az olajkartell minisztereinek döntése egy újabb félmillió hordós napi kitermelésnövelésről. Az OPEC elnöke egyeztetést kezdett az olajkartellel egy újabb termelésemelésről azután, hogy a kőolaj ára elérte a hordónkénti 60 dollárt.




Árt a drágulás. Jobban árthat a világgazdaságnak a korábban elképzeltnél, ha tovább drágul az olaj – áll a világ jegybankjai együttműködését elősegíteni hivatott, bázeli székhelyű Nemzetközi Fizetések Bankja tegnap kiadott jelentésében. A távirati iroda közlése szerint a BIS azért tartja aggasztónak a helyzetet, mert az azonnali és határidős árak is egyformán határozottan magas szintre kerülve felfelé mozognak, holott régebben ez utóbbiak nagyobb időszakot lefedve inkább stabilnak látszottak, nem sokkszerűen változtak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.