Kétségek közt élnek Mádon

Ígéretet kaptak ugyan a május 4-én özönvíz sújtotta mádiak a teljes kártalanításra, de az ottaniak közül sokan nem hisznek sem a polgármesternek, sem a képviselőknek. Azt mondják, becsapták őket, legnagyobb gondjuk mégis az információhiány. Többen abban is kételkednek, hogy egyáltalán megérkezett a pénz az önkormányzat számlájára.

Tolcsvai L. László
2005. 06. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sokak szerint semmi nem változott Mádon a májusi vízözön utáni napokhoz képest, és arról sem tudnak a helyiek, hogy egyáltalán van-e pénz az önkormányzat számláján. Litvai Sándor például ötödmagával él hetek óta az egykori napközi otthonban, az önkormányzati fenntartású Borsay-kastélyban. Ady Endre utcai háza ugyanis lakhatatlanná vált. Úgy gondolja, egy végtelenül tisztességtelen eljárás szenvedő alanyai. Magánéletük nincs, olyan, mintha egy kaszárnyában laknának. Nekik is a kamatmentes kölcsönfelvétel lehetőségét ajánlották fel, amit később visszavontak. Miután lakásvásárlásra nincs engedély, a felújítás pedig statikai okok miatt lehetetlen, a család sorsa kilátástalan. A kárfelmérés már megtörtént, de a családfő semmit nem tud az eredményekről. Őt ugyanis erről nem tájékoztatták.
A mádi származású, olaszliszkai Laczkó Zoltán nyolcvanéves édesanyja otthona előtt két négyzetméternyi padkajavítást kért a jegyzőtől április közepén, de Novák András jegyző meg sem hallgatta a kérését. Kiderült: az idős asszony lakását nem érte volna hatszázezres kár, ha az önkormányzat megteszi a szükséges intézkedéseket.
Vavrek József és családja a mai napig albérletben lakik. Kaptak ugyan kétmillió forintot a biztosítótól, de úgy vélik: a lakásuk felújítása tizenkét-tizenöt millióba kerülne. Nem mernek visszaköltözni, mert bármikor rájuk dőlhet a fal, ezért új statikai vizsgálatot kér a családfő. Ráadásul az ingóságokban, melléképületekben, kerítésekben keletkezett hatalmas kárral senki nem foglalkozik. Ugyanis a biztosító és az állam nem vállal részt a lakásbiztosításon túli kiadások költségeiből. Vavrekné az önkormányzatot okolja a lesújtó lakossági hangulat miatt. Állítja, hogy a polgármester és a jegyző egyaránt felelős, mellébeszélnek, próbálják a valóságosnál jobb színben feltüntetni a helyzetet.
Sípos Tibor, felesége és egyetlen gyermeke a természeti csapás után kénytelen volt elköltözni Mádról Tarcalra. Lakásgondjaikra nincs megoldás. Nem kapnak kamatmentes kölcsönt, pedig úgy érzik, járna nekik, bár a tönkrement lakás nem a tulajdonuk.
Múlt héten a faluvezetők is véleményt alkottak: a vádakat igaztalannak tartják. Közölték, hogy a legutóbbi testületi ülésükön az önkormányzat baloldali tagjai komoly vitába szálltak Kovács Mihály Tamás ellenzéki képviselővel. Galambosi Imre polgármester, Gáthy Sándor alpolgármester és Novák András jegyző szerint ugyanis Kovács feszültséget kelt a faluban. Hergeli a lakosságot az önkormányzat ellen, noha nincs elég információja a helyi ügyekről. Miként elmondták: a napirendi pontoknak megfelelően egyebek mellett a segélyadományok elosztásának módjáról, a százmilliós, kamatmentes kölcsön odaítélésének feltételeiről, az 56,2 millió forintos kormányzati támogatás lakossági szerződéskötéséről tárgyaltak. Az egyeztetések hosszabb időt vesznek igénybe, úgy vélik azonban, hogy rövidesen megoldódhatnak a gondok. A százmilliós, kamatmentes kölcsönről közölték: ötvenöt igénylést nyújtottak be a károsultak, de a hitelfelvétel teljesítése a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) képviselői és az önkormányzat vezetői közti tárgyalások eredményességén múlik. Szigorú szabályok vonatkoznak a pénzfelvételre, éppen ezért újabb kárfelmérés zajlik Mádon. A magánszemélyek esetében a kölcsön a nem lakás célú helyreállításra vehető csak fel, és alapos vizsgálat nélkül nem köt szerződést az MFB Mád önkormányzatával. Az adományvonalon keresztül több mint hétmillió forint érkezett az árvíz sújtotta településre. A pénz elosztása szintén a képviselők feladata. A segélyakciókból befolyt milliók ugyancsak szétoszthatók, egy forint sem hiányzik a listán szereplő összegekből. Galambosi Imre cáfolta a szóbeszédet, miszerint hanyagul kezelnék a segélyszállítmányokat. Azt a feltételezést is visszautasította, hogy ügyeskednének az adományokból befolyt pénzzel, és hogy visszafordítottak volna egy gyümölcsökből álló adományszállító teherautót. A május 6-án érkezett harmincmillió forint rendelkezésre áll, ütemezve osztják el, mint a többi segélyt – tette hozzá Galambosi. Azt azonban mindhárom faluvezető kijelentette, hogy nem hagyják pácban a családokat, mindenkinek segítenek. Az időpont egyelőre kétséges, de szerintük napokon belül rátalálnak a megoldásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.