Sokak szerint semmi nem változott Mádon a májusi vízözön utáni napokhoz képest, és arról sem tudnak a helyiek, hogy egyáltalán van-e pénz az önkormányzat számláján. Litvai Sándor például ötödmagával él hetek óta az egykori napközi otthonban, az önkormányzati fenntartású Borsay-kastélyban. Ady Endre utcai háza ugyanis lakhatatlanná vált. Úgy gondolja, egy végtelenül tisztességtelen eljárás szenvedő alanyai. Magánéletük nincs, olyan, mintha egy kaszárnyában laknának. Nekik is a kamatmentes kölcsönfelvétel lehetőségét ajánlották fel, amit később visszavontak. Miután lakásvásárlásra nincs engedély, a felújítás pedig statikai okok miatt lehetetlen, a család sorsa kilátástalan. A kárfelmérés már megtörtént, de a családfő semmit nem tud az eredményekről. Őt ugyanis erről nem tájékoztatták.
A mádi származású, olaszliszkai Laczkó Zoltán nyolcvanéves édesanyja otthona előtt két négyzetméternyi padkajavítást kért a jegyzőtől április közepén, de Novák András jegyző meg sem hallgatta a kérését. Kiderült: az idős asszony lakását nem érte volna hatszázezres kár, ha az önkormányzat megteszi a szükséges intézkedéseket.
Vavrek József és családja a mai napig albérletben lakik. Kaptak ugyan kétmillió forintot a biztosítótól, de úgy vélik: a lakásuk felújítása tizenkét-tizenöt millióba kerülne. Nem mernek visszaköltözni, mert bármikor rájuk dőlhet a fal, ezért új statikai vizsgálatot kér a családfő. Ráadásul az ingóságokban, melléképületekben, kerítésekben keletkezett hatalmas kárral senki nem foglalkozik. Ugyanis a biztosító és az állam nem vállal részt a lakásbiztosításon túli kiadások költségeiből. Vavrekné az önkormányzatot okolja a lesújtó lakossági hangulat miatt. Állítja, hogy a polgármester és a jegyző egyaránt felelős, mellébeszélnek, próbálják a valóságosnál jobb színben feltüntetni a helyzetet.
Sípos Tibor, felesége és egyetlen gyermeke a természeti csapás után kénytelen volt elköltözni Mádról Tarcalra. Lakásgondjaikra nincs megoldás. Nem kapnak kamatmentes kölcsönt, pedig úgy érzik, járna nekik, bár a tönkrement lakás nem a tulajdonuk.
Múlt héten a faluvezetők is véleményt alkottak: a vádakat igaztalannak tartják. Közölték, hogy a legutóbbi testületi ülésükön az önkormányzat baloldali tagjai komoly vitába szálltak Kovács Mihály Tamás ellenzéki képviselővel. Galambosi Imre polgármester, Gáthy Sándor alpolgármester és Novák András jegyző szerint ugyanis Kovács feszültséget kelt a faluban. Hergeli a lakosságot az önkormányzat ellen, noha nincs elég információja a helyi ügyekről. Miként elmondták: a napirendi pontoknak megfelelően egyebek mellett a segélyadományok elosztásának módjáról, a százmilliós, kamatmentes kölcsön odaítélésének feltételeiről, az 56,2 millió forintos kormányzati támogatás lakossági szerződéskötéséről tárgyaltak. Az egyeztetések hosszabb időt vesznek igénybe, úgy vélik azonban, hogy rövidesen megoldódhatnak a gondok. A százmilliós, kamatmentes kölcsönről közölték: ötvenöt igénylést nyújtottak be a károsultak, de a hitelfelvétel teljesítése a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) képviselői és az önkormányzat vezetői közti tárgyalások eredményességén múlik. Szigorú szabályok vonatkoznak a pénzfelvételre, éppen ezért újabb kárfelmérés zajlik Mádon. A magánszemélyek esetében a kölcsön a nem lakás célú helyreállításra vehető csak fel, és alapos vizsgálat nélkül nem köt szerződést az MFB Mád önkormányzatával. Az adományvonalon keresztül több mint hétmillió forint érkezett az árvíz sújtotta településre. A pénz elosztása szintén a képviselők feladata. A segélyakciókból befolyt milliók ugyancsak szétoszthatók, egy forint sem hiányzik a listán szereplő összegekből. Galambosi Imre cáfolta a szóbeszédet, miszerint hanyagul kezelnék a segélyszállítmányokat. Azt a feltételezést is visszautasította, hogy ügyeskednének az adományokból befolyt pénzzel, és hogy visszafordítottak volna egy gyümölcsökből álló adományszállító teherautót. A május 6-án érkezett harmincmillió forint rendelkezésre áll, ütemezve osztják el, mint a többi segélyt – tette hozzá Galambosi. Azt azonban mindhárom faluvezető kijelentette, hogy nem hagyják pácban a családokat, mindenkinek segítenek. Az időpont egyelőre kétséges, de szerintük napokon belül rátalálnak a megoldásra.

Horror kempingezés közben: maszkos, késekkel felfegyverzett társaság várta a túrázókat sátraiknál