Oroszország és Ukrajna újra tárgyalóasztalhoz ült

Ismét tárgyalnak a felek, harmadszor is Isztambulban. A korábbi fordulók nem hoztak áttörést, de történtek olyan lépések, amelyek egy jövőbeli megállapodás alapjait jelenthetik Ukrajna és Oroszország között.

2025. 07. 23. 21:01
Isztambuli tárgyalás Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Harmadik alkalommal ültek tárgyalóasztalhoz Isztambulban Oroszország és Ukrajna delegációi. Bár a két fél álláspontja továbbra is gyökeresen eltér az orosz–ukrán háború lezárásának feltételeiben, a diplomáciai folyamat maga már önmagában is figyelemre méltó fejlemény a 2022 óta húzódó fegyveres konfliktus történetében. Az eddigi fordulók során ugyan nem született érdemi békekompromisszum, de sikerült több ezer hadifogoly cseréjét lebonyolítani, valamint a halott katonák maradványainak visszaszolgáltatásában is előrelépés történt. A mindössze 40 perces találkozón az orosz delegációt Vlagyimir Megyinszkij elnöki tanácsadó vezette, míg az ukrán delegáció élén Rusztem Umerov, az ukrán Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) új titkára állt, aki az elő két fordulóban védelmi miniszterként vezette a küldöttséget. 

Ukrajna és Oroszország ismertette álláspontját
Ukrajna és Oroszország ismertette álláspontját
Fotó: AFP

Négyszemközti tárgyalás zajlott

Vlagyimir Medinszkij, Oroszország képviselője és Rusztem Umerov, Ukrajna küldöttségének vezetője négyszemközti megbeszélést tartott Isztambulban, közölte az orosz állami hírügynökség, az Interfax. Az orosz és ukrán delegációk az isztambuli Ciragan-palotában ültek tárgyalóasztalhoz, ahol U alakban elrendezett asztal mellett folytatták a megbeszéléseket. A jobb oldalon az orosz tárgyalók, bal oldalon az ukrán küldöttek foglaltak helyet, a tárgyalóasztal élén pedig török képviselők ültek, jelentette a TASZSz tudósítója. A találkozón a két fél képviselői, Vlagyimir Medinszkij és Rusztem Umerov négyszemközti megbeszélést is tartottak, amelynek során – orosz nyelven – megállapodás született egy újabb fogolycseréről. A tervek szerint a csere nemcsak katonai, hanem civil foglyokat is érint majd. 

Ukrajna és Oroszország előzetesen ismertette álláspontját

A török házigazda szerint Ibrahim Kalin, az MIT török hírszerzés vezetője, valamint Metin Gürak vezérkari főnök is jelen volt a mostani megbeszélésen. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője már előzetesen igyekezett mérsékelni a megbeszélésekhez fűzött elvárásokat mondván, „nagyon nehéz" tanácskozásról lesz szó. A felek álláspontjai „szöges ellentétben” állnak egymással.  Mindazonáltal az álláspontok lehetséges közelítéséről beszélt egy tűzszünet feltételeit illetően. 

Természetesen nagyon nehéz megbeszélés lesz, s természetesen nem számítok csodák sorába tartozó áttörésre

– mondta korábban. Az ukrán tárgyalóküldöttség soraiból az hangzott el, minden attól függ, hogy „Oroszország felhagy-e ultimátumok állításával és konstruktív álláspontra helyezkedik-e”. Volodimir Zelenszkij ukrán elnök szintén csillapította az immáron harmadik tárgyalási fordulóhoz fűzött elvárásokat. Zelenszkij korábban kijelentette, hogy az ukrán küldöttség ragaszkodni fog az azonnali és teljes körű tűzszünethez. Emellett hangsúlyozta, hogy Kijev számára elsődleges fontossággal bír a hadifogolycserék bővítése, az elhurcolt gyermekek visszatérése, valamint egy Vlagyimir Putyin elnökkel tartandó csúcstalálkozó előkészítése. A Kreml utóbbit nem zárta ki, azonban megállapodást követel egy béketervről – emlékeztetett az MTI.

A törökországi béketárgyalások harmadik fordulója után Vlagyimir Medinszkij, Oroszország főtárgyalója bejelentette, hogy a múlt havi isztambuli második forduló során elért minden humanitárius megállapodás teljesült. Tájékoztatása szerint Moszkva felajánlotta, hogy 3 000 elesett ukrán katona holttestét visszaszolgáltatja, amint Kijev késznek mutatkozik azok átvételére. A maradványokat a Vöröskereszt közvetítésével juttatnák el. Emellett Moszkva egy újabb, legalább 1 200–1 200 hadifoglyot érintő fogolycserét is javasolt. 

Az orosz fél ideiglenes, 24 vagy 48 órás tűzszünetek bevezetését is szorgalmazta a sebesültek kimenekítése és az elesettek összegyűjtése érdekében.

Medinszkij elmondta, hogy felajánlották három online munkacsoport – politikai, humanitárius és katonai – létrehozását is a tárgyalások folytatására, amit Kijev megfontolásra érdemesnek tartott. A gyermekek kérdésére térve közölte, hogy Moszkva átvizsgálta a Kijev által átadott 339 ukrán gyermek listáját. Közülük többet már visszajuttattak, sokan pedig soha nem is tartózkodtak orosz területen. Mint hangsúlyozta: 

Ha megtaláljuk a szüleiket, rokonaikat vagy törvényes képviselőjüket, hazatérnek. A gyermekek számunkra szentek.

Borítókép: Isztambuli tárgyalás (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.