Napra pontosan 15 évvel az 1990. június 14-i véres bukaresti bányászjárás után kiszabadult a börtönből Miron Cozma. A Zsil-völgyi bányászszakszervezetek egykori vezetőjét a dél-romániai Craiova bírósága helyezte szabadlábra tegnap, miután érvénytelenítette a Ion Iliescu volt államfő által tavaly decemberben kibocsátott kegyelmi rendelet visszavonását. Mint arról lapunkban annak idején beszámoltunk, Cozmát 2004. december 15-én államfői mandátuma lejárta utolsó óráiban részesítette elnöki kegyelemben Iliescu, akinek gesztusa óriási felháborodást keltett az ország nyilvánossága előtt.
*
A leköszönő román államfő humánus okokkal magyarázta a 18 év börtönbüntetéssel sújtott bányászvezér szabadon bocsátását.
Csakhogy ezt a magyarázatot senki nem hitte el Iliescunak, hiszen a román társadalom jelentős részének ma is az a meggyőződése, hogy 1990-ben éppen ő volt az, aki behívta a bányászokat Bukarestbe, hogy Cozma vezetésével szétverjék a posztkommunista hatalom ellen tüntetőket. Emiatt különben a katonai ügyészség embertelen bánásmódra való felbujtás és törvénytelen letartóztatás gyanújával éppen a napokban indított eljárást az ellenzéki Szociáldemokrata Párt szenátora ellen. Cozmán kívül Iliescu még 45 foglyot részesített kegyelemben, ám rövidesen visszavonta rendeletét. A csupán egy éjszakára szabad elítéltek viszont megfellebbezték az elnöki kegyelem visszavonását, és négy személy keresetének helyt is adott a bíróság. Ezekre a precedensekre hivatkozva kérte szabadlábra helyezését Cozma, akinek a craiovai bíróság igazat adott; a bányászvezér el is hagyta a börtönt.
Az ügy pikantériája, hogy a bányászszakszervezetek nevében Lakatos Zoltán elnök tegnap bocsánatot kért a román néptől az 1990-es, hat halálos áldozatot és számos sebesültet követelő bányászjárás miatt, amelyet elődje, Miron Cozma vezényelt le.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban