Az MVH lapunk birtokába került válságtervéből kiderül, hogy a tavaly elindult gabonaintervenció – uniós felvásárlás – teljes lebonyolításához még 2,1 millió tonna, azaz a már elfogadott 4,4 millió tonnával együtt mintegy hatmillió tonna raktárkapacitás szükséges. Az MVH azért van bajban, mert július végéig csak 50–100 ezer tonna új tárolótér felszabadításával számol, az alternatív tárolási javaslatok sorra megbuktak. A MÁV-raktárakban legfeljebb 10-15 ezer, a volt honvédségi tárolókban legfeljebb 10-20 ezer tonna gabona helyezhető el. Az elképzelések között szerepel a felszámolt sertés- és baromfitelepek, illetve a zöldség- és gyümölcsfeldolgozók tárolóhelyeinek ideiglenes alkalmazása. Ehhez nincs elegendő embere az MVH-nak, a szükségtárolók bevonása pedig becslések szerint tonnánként hatezer forintos költséggel jár.
Nem áll jobban a tavalyi felvásárlással lekötött kapacitások felszabadítása sem, mert az uniós gabonaértékesítési tender vontatottan halad. Ezért az MVH azt szorgalmazza, hogy a magyar gabonát először olyan EU-régiókba szállítsák ki, ahol hiány van, majd a helyszínen értékesítsék. Megoldásként jöhet számításba a rövid lejáratú raktárszerződések meghosszabbítása, ez mintegy 700 millió forint többletköltséget igényel. Az MVH azt is szorgalmazza, hogy a felajánlás helyén átvehesse és ideiglenesen tárolhassa a gabonát, akkor is, ha az a tárolóhely nem felel meg a minimális követelményeknek sem.
Az intervenció lebonyolítását az integrált igazgatási és ellenőrzési rendszer hiányosságai is hátráltatják. Ha a feltételek nem változnak, az MVH nem tudja a szükséges raktárbázis biztosítását a rendeletben előírt határidőig teljesíteni. Ennek az lehet a következménye, hogy jelentős kártérítési összegeket kell fizetni.
Gráf József szerint ha a hazai raktárproblémákat nem sikerül megoldani, akkor az a közép-európai gabonapiaci helyzetet kedvezőtlenül érinti – közölte tegnap a távirati iroda és a Reuters. A földművelésügyi miniszter a Nemzetközi Gabonatanács londoni konferenciáján megerősítette, hogy a magyar hatóságoknak rendkívül nagy terhet jelent a gabonakészletek példátlan mennyisége.
*
Hová lett kétmilliárd forint? Egyre több termelő panaszkodik arra, hogy a víztársulások adók módjára hajtják be tőlük a hozzájárulást. Tavaly a gazdák kétmilliárd forintot fizettek be, ennek ellenére a társulatok nem tartják rendben a közcélú vízfolyásokat, mert tavaly végleg eltűntek a víztársulatok költségvetési forrásai. Mindez jogsértő – hívta fel a figyelmet Faludi Sándor, a Fidesz gazdatagozatának elnöke –, mert a törvény szerint az agrártárcának minden befizetett forinthoz kettőt kellene rendelnie.

Felháborító eset rázta meg a pécsi étterem dolgozóit és vendégeit