A gyógyulásra programozzuk be magunkat

Magyarország vezető helyet foglal el a daganatos megbetegedések nemzetközi statisztikájában. A rák kialakulásában alapvető szerepet játszik a tartós stressz, a helytelen életvezetés, amely állandó feszültségforrásként elszívja a természetes regenerálódás erejét. Ha ilyenkor van erő és akarat a lélektani góc felszámolására, akkor nagyságrendekkel megnő az esély a gyógyulásra.

2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyes rákfajták esetében az Európai Unió átlagának majdnem a dupláját regisztrálják hazánkban, a mutatók mindkét nemnél a legkedvezőtlenebbek a kontinensen. A betegség gyakoribb előfordulását több tényezővel magyarázzák: a genetikai adottságok, a környezeti ártalmak és a helytelen táplálkozás mellett megállapítható, hogy majdnem minden súlyos diagnózis mögött a feldolgozatlan pszichés problémák, valamint a túlterhelt fizikum miatt legyengült immunrendszer áll. Szervezetünk úgy van megalkotva, hogy ha a stresszhelyzeteket testi reakció, küzdelem vagy menekülés követi, akkor alig károsodik. Ha azonban a stresszre való élettani válasznak nincs szabad tere a küzdés vagy a menekülés társadalmi következménye miatt, akkor halmozódó negatív hatás éri a testet. Ilyenkor az immunrendszer gátlás alá kerül, és így megbénul a szervezet legfontosabb védelmi rendszere. Normális esetben ugyanis az immunrendszer felfedezi és elpusztítja, vagy legalább elkülöníti a rák kialakulásáért felelős hibás sejteket.
A kutatások ráirányították a figyelmet arra is, hogy a stressz kialakulásának belső, lelki tényezője, hogy milyen jelentőséget tulajdonít az egyén egy eseménynek. Ha nem hiszi, hogy befolyásolni tudja a körülményeket, akkor csapdában érzi magát: a reménytelenség és tehetetlenség érzése nem okozza, hanem megengedi a rák kifejlődését.
A konvencionális kezelési módok – műtét, kemoterápia, besugárzás, hormonkúra – és a természetes gyógymódok mellett elengedhetetlen a gyógyulási folyamatot a lelki folyamatok oldaláról is megközelíteni.
Magyarországon még nem mindig tudja a beteg, hogy hova fordulhat életmód-, pszichés tanácsért, pedig bátorítani kell a rászorulókat, hogy keressék azokat a szerveződéseket, ahol szakemberektől kaphatnak tanácsokat.
Oldani a szorongást
Vámos Judit pszichológus, egyetemi tanár előadások és csoportfoglalkozások keretében évek óta segíti a betegeket a gyógyulás felé vezető úton: nemcsak szakemberként, hanem mint gyógyult beteg, aki ennek az állapotnak mind lelki, mind fizikai állomásait maga is bejárta. Vámos Judit az egyik legsúlyosabb daganatos megbetegedést, a gerincdaganatot győzte le a saját magán kipróbált komplex módszerével, s tapasztalatait a Rák Ellen az Emberért, a Holnapért Társadalmi Alapítvány szervezésében megtartott foglalkozásokon adja át a segítségre szorulóknak.
A kilátástalannak tűnő helyzetből kivezető legelső lépés a betegség elfogadása. Nem könnyű, hiszen a daganatról szóló diagnózis váratlan sokkhatás minden ember életében, elkeserednek, összeomlanak, mert úgy érzik, az új körülmények között nincs mozgásterük, így kiengedik kezükből életük irányítását. Ha azonban segítenek nekik oldani a szorongást, hogy ne folyamatosan a betegség körül forogjanak gondolataik, hanem a gyógyulásra koncentráljanak, akkor könnyebb elfogadni az új körülményeket, mert csak ezután lehetséges a gyógyulásra irányítani figyelmünket, pozitív gondolatokkal közelíteni az életünkhöz – mondja Vámos Judit, aki szerint a kialakult helyzet üzenetét kell megérteni, azonosítani azt a megoldatlan problémát, önsorsrontó szerepet, vagy feldolgozatlan élményt, amely kialakította a megoldatlan élethelyzetek tömegét, és rátelepedett a szervezetre. A pszichológusnő hangsúlyozza, hogy a daganatot nem ellenségnek tekintette, nem ellene harcolt, hiszen az ellenséggel harcolni energiarabló, míg a gyógyulásért megtenni mindent pozitív élmény.
Ha nemcsak érzelmi, hanem racionális alapon is közelítünk a problémákhoz, akkor apró kockánként összerakható a rejtvény képe – hangsúlyozza Vámos, aki úgy véli, a megoldás hasonlatos egy bonyolult logikai játékhoz, azaz ki kell dolgozni egy új életstratégiát. A pszichológusnő többek között ezeket a kérdéseket teszi fel a hozzá fordulóknak: Mikor éltem utoljára harmóniában önmagammal és a világgal? Ez mitől és hogyan bomlott meg? Hogyan tudok ezekből kilépni és visszatérni saját egyensúlyomhoz? Amíg harmóniában volt magával, mi volt a stressz megoldó technikája, és azt mikor és milyen hatásra adta fel?
Önsorsrontó szerepek
Hároméves korra kialakul az énkép, és a családban minden gyerek kap egy bizonyos szerepet. A felnőtt személyiséget három fő összetevő alkotja: a gyermeki én, amely az örömöt, a játékot, de a függést is jelenti, a szülői én, amely elraktározta a szüleinktől kapott mintákat és utasításokat, de megfelelési kényszert is tartalmaz, végül a felnőtt én vagy tudatos én, amely a saját tapasztalatom és véleményeim összessége. A betegség kapcsán felerősödnek az ember gyermekkori félelmei, szorongásai, visszazuhan a gyermeki én állapotába, ezt nevezzük regressziónak. Ebben segíthet a szakember, hogy a pozitív gondolatokkal, a helyzet feldolgozásával a felnőtt, tudatos én bekapcsolásával elérje azt, hogy a beteg érezze, kezébe vette élete irányítását.
Szükséges, hogy felismerje az egyén azt a nem tudatos szerepet, amely nyomasztja, amelyben nem találja a helyét, amelybe akaratán kívül belesodródott. A stresszhelyzeteket nem tudta megoldani, a halmozódó kudarcélmények is az egészség megromlásához vezettek. Vámos Judit naponta találkozik olyan emberekkel, akik megbetegedtek a szerepkörtől, amibe belekerültek, ugyanakkor rengeteg példája van arra, hogy aki képes változtatni, az még a legkilátástalanabb helyzetből is fel tud épülni. A daganatos betegséget sok esetben megelőzi egy depresszív szakasz, amikor az ember nem ismeri fel életvezetési képességeit, úgy érzi, nem tud tenni önmagáért, sodródik, és a legtöbb helyzetben alulmarad. A folyamatos kudarcélmények, a halmozódó stressz meggyengítik az immunrendszert, amely aztán elősegíti a betegség kialakulását.
A rákbetegek nagy része egyedül érzi magát lelki problémáival, mert egyrészt a család és a baráti kör nincs felkészülve a helyzetre: vagy túlsajnálja a beteget, vagy elbagatellizálja a helyzetet. Sokan szemérmességből nem mernek állapotukról beszélni, és csak kevesen jutnak el szakemberhez, ezért fontos, hogy legyen olyan hely, ahová a család és a beteg egyaránt elmehetnek.
A Vámos Judit vezette csoportfoglalkozás a krízishelyzetre való tekintettel középpontba helyezi a relaxációs és meditációs technikák elsajátítását. A gyógyító képzelet segítségével igyekszik minél gyorsabban eljuttatni a csoporttagokat az őket legjobban szorongató élethelyzetek és önsorsrontó szerepeik felismeréséhez. A vizualizáció során valóságos elemekből összeállított képet élményként lehet megélni: így például ha képi formában jelenítünk meg egy konkrét vizsgálatot, és a kép pozitív kicsengésű, akkor elhisszük, hogy ez megtörtént, azaz meg fog történni velünk. Ezáltal erősödik a gyógyulásba vetett hitünk.
Kutatók szerint a relaxáció alatt élettanilag is olyan előnyös változások történnek, amely a szervezetben zajló öngyógyító folyamatokat támogatja: csökken a vér koleszterin- és savszintje, kitágulnak az erek, javul a szervek vérellátása, és több oxigénhez jut az agy.
A beszélgetéssorozatok fontos része, hogy a résztvevők tudatosítsák az addig tudattalanul működő szerepeiket, és motiváltakká váljanak az új életstratégia kialakítására. Az életformaváltás a gyógyulási folyamat záloga. Örömmel említi a szakember, hogy aki átveszi a filozófia lényegét, a gyógyuló ember szemével gondolkodik, és optimistán lát, akkor a betegségtudat csökkenésével nő az önbecsülése és a hite a gyógyulásban.
A tudatalatti szerepe a gyógyulásban hatalmas: itt raktározódnak el pozitív és negatív élményeink, emlékképeink, érzéseink, ugyanis a történések többségét elfelejtjük, de a hozzájuk kapcsolódó érzések a tudatunk mélyén megmaradnak. Tudatalattink egy hűséges szolga, komolyan veszi utasításainkat: ha negatívan gondolkozunk, akkor negatív érzéseket mozgósít. Például, ha azt mondom, jaj, megbukom a vizsgán, szorongani kezdek, ha a sikerre gondolok, akkor magabiztosnak, nyugodtnak érzem magam, és ez még a testbeszédre is rányomja a bélyegét. Ezért fontos, hogy gyógyulásra programozzuk be magunkat – hangsúlyozza a szakember, aki pácienseit soha nem „betegként”, hanem „gyógyuló emberként” kezeli.
Alapgondolata, hogy ennek a filozófiája pozitív, egyenrangúságot sugároz és csak átmeneti állapotnak fogja fel a betegséget, egy olyan feladatnak, amelyet meg lehet oldani.
Az életmódváltás elengedhetetlen része a helyes táplálkozás és a sok folyadékbevitel is, a daganat ugyanis mindenképpen egyfajta anyagcserezavarra utal, amely egyharmad részben felelős a rákos sejtek elburjánzásáért.
A felépülés óbudai műhelye
Az életmód- és táplálkozásváltás nyomán szinte új ember születhet: akik valóban meghozták az életükben szükséges és végleges változtatásokat, azoknál példaértékűen nagy a gyógyulás aránya. Folyamatos pozitív visszajelzésekről számolhat be a Rák Ellen az Emberért, a Holnapért Társadalmi Alapítvány támaszadó szolgálata is: itt segítséget kaphatnak a betegek, hogy aktív részeseivé válhassanak saját felépülésüknek. Az alapítvány által szervezett életmódtáborok és előadás-sorozatok alkalmával felvilágosítást kapnak az immunrendszer működését segítő természetes gyógymódok alkalmazásáról és a belső erőforrások kiaknázásáról. A Vámos Judit által vezetett óbudai foglalkozások olyan felépülést támogató műhellyé váltak, ahol az emberek valódi esélyt adnak maguknak a gyógyulásra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.