A jövőbe vetett hitüket vesztették el Boldván

A helybéliek szerint szinte „leszakadt az ég” szombaton délután Észak-Borsod néhány községében, illetve Edelényben, s bár Zilizen, Szuhogyon még csak megúszták valahogy, de a boldvai roma telep még tegnap délután is vízben állt. Az emberek kimenekültek a lakásokból, rokonok, ismerősök fogadták be őket, s az önkormányzat a kultúrházat és a sportöltözőt alakította át ideiglenes szállássá. Edelényben, Zilizen, Szuhogyon már nincs gond, miközben Boldván még mindig félméteres víz áll négy utcában.

Tolcsvai L. László
2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Borsod megyei Boldván az önkormányzat, illetve a katasztrófavédelem heroikus küzdelmet vív az ár ellen, próbálja megszüntetni a rendkívüli körülményeket, viszont hétfőn délelőtt még szinte semmit sem csökkent a vízállás. Gagyi Tibor, a Pipacs utca 19. számú ház lakója elmesélte a felhőszakadás történetét, s úgy fogalmazott: a házból nézték tehetetlenül, hogy miként zúdul le a hegyről az ár. Egy-másfél óra alatt tengerré változott négy utca, mindenki menekült, amerre látott. A tehetetlenség érzete lett rajtuk úrrá, s tíztagú családjával együtt kénytelenek voltak elhagyni azt az épületet, amit kemény munkával építettek fel néhány évvel ezelőtt. A fiatalember elégedett az önkormányzattal, hiszen szállást, ételt biztosítottak a pórul járt családoknak, noha amikor száz-százhúsz ember összezsúfolódik egy helyen, az nem túl örömteli dolog. Kemény dolog ez – hangoztatta élettársa –, feljött a szennyvíz, elpusztult patkányok lebegtek az ár felszínén. A jövőt illetően nincs sok reménye a Gagyi famíliának, úgy vélik, már csak a Jóisten segítségében bízhatnak. Az egybegyűlt tömeg szerint ezeket a házakat soha többé nem lehet biztonságosnak nevezni, mert az elmúlt évek során számtalanszor átélték a szombati történetet, csak éppen kisebb mértékben. Gagyi Tibor nem titkolta véleményét: ezt a telepet el kellene dózerolni, s olyan helyre lenne jó építkezni, ahol nem áll meg a víz.
A Diófa utcában élő Lázi Béláné ingatlanját nem érte víz, a középkorú asszony gyermekét félti. Ő például az Akácfa utcában élő fiát és családját egyaránt befogadta, most tizenöten élnek egy fedél alatt, de legalább biztonságos helyen. Azt hiszi, az Akácfa, a Vörösmarty, a Pipacs, a Rezeda utcának „meszeltek”, az utcánként 24 lakás mindegyike életveszélyessé vált, nemcsak a szombati felhőszakadás, hanem a korábbi nagy esők miatt is. Fiatalok ezek a házak, egyik sem idősebb huszonöt évnél, csak a sok eső alámosta mindenhol az alapot, bármikor összedőlhet egyik-másik. Pedig az ingatlanok tulajdonosai mennyit dolgoztak azért, hogy végre kellemes körülmények között élhessenek. Az idén ez a második nagy víz, s aggódik gyerekei jövője miatt. Az emberek fertőzésveszélyt sejtenek – mondta Láziné –, s mindenki védőoltást kapott. Utcai illemhelyet állítottak fel, ugyanakkor szinte senki sem használja, mert az kicsit ciki. Állítja, meg lehetne oldani a víz elvezetését, de amíg az Ördög-patak medrét nem teszik rendbe, addig újabb árvizekre lehet számítani.
– Szerintem a roma telepen 130 lakást ért víz, tehát minden család sorsa megpecsételődött kisebb-nagyobb mértékben – hangoztatta Budai István, a kisebbségi önkormányzat helyi elnöke. A négy különösen veszélyeztetett utca lakói viszont hitüket vesztették, már ami a jövőt illeti. Eláztak ezek a házak, némelyiket le kell bontani, hacsak nincs mód a megmentésükre. A cigány emberek szombat délután óta éjjel-nappal dolgoznak, s én azt mondom, nem irányítani kell itt az elegáns uraknak, hanem be kell állni, és jó lenne hordani a homokzsákot nyilatkozatok helyett – tanácsolja a férfi. – A helyi problémákat majd az itteniek oldják meg. A faluban már senki sem tudja elsumákolni az ügyeket, tettem én arról, hogy a sajtóban nyilvánosságot kapjanak a boldvai hírek. Nincs itt olyan nagy vész, csak éppen pénz nélkül nem megyünk előre. Senki sem akarja lebontatni a házát a telepen, azt szeretnék a családok, ha megépülne a védelmi rendszer. Persze ami statikailag gyenge, azt porig kell rombolni, ugyanis nem volna jó, ha valaki az összedűlő háza alatt lelné halálát. Budai István szerint: „Egy körgát kellene, ami megvéd bennünket, s az Ördög-patakot sem ártana megszabályozni. Óriási kanyar van benne a teleptől néhány száz méterre, ami megfogja a vizet, s ezért nem eredményes a szivattyúzás sem. Emiatt áll meg a négy utcában, s képtelen elvonulni az ár. Arra gondoltam, hogy ha lakhatóvá teszik a házakat, akkor a védelmet sem ártana biztosítani. Még mindig olcsóbb lenne a körgát, mint 130 új házat építeni. Nem kívánkozik el innen senki, itt szokták meg a helyet, idevalósiak vagyunk. A vezetők részéről tapasztalok negatív hozzáállást, az időhúzás itt és most szerintem nem vezet célra. Látják jól a kialakult körülményeket, s gondolja el, mi lesz itt egy újabb égszakadás után. Csakis rosszabb lehet a helyzet, a cigány embereket pedig nem szabad kitenni a sorozatos veszélyeknek. Látta volna uram, amint a roma telep lakói sírva hagyták el házaikat, hozták kis motyóikat. Szívszorító volt, én is sírtam, mert ez a látvány nagyon megrázott.”
Hankó Béla kiegészítette Budai István gondolatait azzal, hogy akik zsákolnak Boldván, azok szinte kivétel nélkül helybeliek, s közülük negyvenöten a Borsod-Abaúj-Zemplén Megyei Közútkezelő Kht. alkalmazottai, s most az a feladatuk, hogy védjék a roma telepet. Nagyon nagyszerű emberek a közútkezelő főnökök – nyilatkozta Hankó úr –, bár ilyen lenne mindenki. Le a kalappal előttük, ők legalább nem tesznek különbséget cigány és paraszt között. Az itteniek közül mindenki ember, s megilleti őket a tisztességes bánásmód.
Csabai Gyula polgármester komoly gondnak nevezte, hogy még vasárnap éjjel is esett az eső, így nem csoda, ha megmaradt a helyenként félméteres vízszint az utcákban. Felhívta a figyelmet, valószínűleg úgynevezett gátátvágással próbálják leküzdeni az árvizet, s reményei szerint egy-két nap alatt megszűnik a vészhelyzet. Tegnap este a település orvosi rendelőjében félszáz roma sorakozott a védőoltásért, szinte egymásnak adták a kilincset. Fónagy-Sütő Zoltán, Boldva háziorvosa beszámolt arról, hogy fertőző májgyulladás, azaz sárgaság ellen gamma-globulinnal oltanak be gyermekeket, terhes anyákat, illetve segítőket a közel 2500 lakosú Borsod-Abaúj-Zemplén megyei faluban. A 780 lakosú roma telepen a víz kimosta az udvari vécéket, a szemetet, ezért fennáll a fertőzés veszélye, emiatt kellett elrendelni a védőoltást.
A megoldásról szólva a polgármester közölte: záportározó kialakítását tervezi az önkormányzat a roma telep egyik oldalára, míg a másik oldalról gáttal védekeznének. A pillanatnyi lehetőség azonban nem ez, most a védekezés a feladat. Igazából nem szeretne jóslatokba bocsátkozni, habár elismerte, igazuk van a romáknak a kialakult állapotok tekintetében. Amint pályázati törekvéseik eredményre vezetnek, azonnal megkezdik az építkezést. Csupán az a kérdés: mikor? Egy év, egy évtized, vagy még annál is több? Rétközi Ferenc ezredes, a megyei katasztrófavédelem igazgatója szintén a helyszínen tartózkodik a nap majdhogynem 24 órájában, s kérdésünkre válaszolva tisztázta: 75 ház volt körülfogva teljesen szombaton délután. Az emberek biztonságban vannak, nincs idegesség, csak kemény munka. Két nagy teljesítményű szivattyúval emelik át a vizet a telep és az Ördög-patak közötti alacsony gáton, s nem titkolta, lassú az apadás. Megerősítette a hírt, miszerint sem Edelényben, sem Zilizen, sem pedig Szuhogyon nincs dolga a vízügyeseknek, illetve a katasztrófavédelemnek, az említett településeken normalizálódott a vízhelyzet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.