A vörösberényi református erődtemplom

Rejtőzködő Magyarország

Ludwig Emil
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Balatonalmádi a százéves vízparti telepből, Káptalanfüredből és a középkori Vörösberényből egyesített, 1989 óta városi rangú helység. A Veszprémbe vezető országút mentén kialakult Vörösberény falu – ősi nevén: Szárberény – az Árpád-házi királyok idején a veszprémvölgyi apácák birtoka volt. Neve 1109-ben szerepel első ízben okiratban, s már ekkor 54 házat számolnak össze a községben. Temploma – amely a dombtetőn álló, fallal kerített református egyházzal azonos – Szent István király uralkodása alatt (1000–1038) épült.
Ez az első templom 22 méter hosszú, nyújtott téglalap alaprajzú kőépület volt, a hajóval azonos szélességű szentéllyel és nyugati toronnyal. Hasonló szerkezetű és formájú épülettel találkoztunk Alsódörgicsén (Magyar Nemzet, 2003. július 5.). A XII. században a hajót és a szentélyt dél felé kétszeres szélességűvé bővítették, a megnövekedett fesztávot egy középpillérrel támasztva alá. Ezeket a román kori falrészleteket az 1966. évi kutatáskor tárták fel, s a rá következő évben elvégzett helyreállítás során a keleti végfal vakolatán jól láthatóan jelezték. (A műemlék építéstörténeti adatait Pamer Nóra régész ismertetőjéből merítettük.)
A harmadik bővítési periódus már a gótika korára esik. Az 1300-as években előbbre hozzák a diadalívet, így megnagyobbítva a szentélyt. A kis román kori ablakok helyébe tágasabb, csúcsíves ablakokat nyitnak. Szintén a déli oldalhoz valamikor a XV. században ragasztották a négyszögletes, sarkain haránttámpilléres tornyot, és ezzel befejeződik a középkori átépítések története. Vörösberény 1567-ben került török kézre, a falu népét és anyagi javait nagy veszteség érte. A meghódolt, magára hagyott lakosság az új vallásban keresett vigaszt: 1618-ban már református lelkésze van a községnek. Abból, hogy a protestánsok használatba vették a régi templomot, az következik, hogy az túlélte a háborúskodást. A kisebb-nagyobb javítások nem is alakították át az – időközben többször is gazdát cserélt – épület szerkezetét, csupán a templombelső liturgikus berendezése és dekorációja változott. 1700 táján a visszatért katolikusok barokk sekrestyét toldottak a szentély keleti végéhez, amelyet azután a reformátusok lebontottak. A toronyból a hajóba nyíló bejárat magasságát csökkentették, a csúcsív befalazott mezejére felfestették a renoválás befejeztének dátumát: 1789. szeptember 9.
A templomot jellegzetes vörös kőből készült fal veszi körül, amelyen két oromzatos kapun keresztül lehet bejutni a kertbe. A falazat ugyan védelmi célból épült, de nem a középkorban, hanem a XVIII. században, egy 1748-ban kelt jegyzőkönyv szerint a „katolikusok ellen”. A déli kapuzat faragott kőkerete mindazonáltal tisztán késő gótikus alakzatot mutat.
Balatonalmádi-Vörösberényben ma és holnap rendezik a néhány éve lokálpatrióták által kezdeményezett „káposztáskertek ünnepét”, amellyel falujuk régi, híres gazdálkodási-táplálkozási hagyományára emlékeznek – gazdag kulturális és kulináris programmal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.