Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter a Magyar Nemzetnek adott interjúja bejárta a világsajtót: a vezető portálok részletesen idézik, milyen feltételeket szab Moszkva az ukrajnai békéhez, de kiemelik Lavrov azon szavait is, amelyek Európa állítólagos megtámadásáról szólnak, és idézik a magyar kormányról elmondott véleményét is. Szergej Lavrov szavait Amerikától Oroszországig idézik.

2025. 07. 07. 16:36
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter Fotó: MAURO PIMENTEL Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerint a békemegállapodásnak tartalmaznia kell Ukrajna demilitarizálását és „nácimentesítését”, a Kijev elleni perek visszavonását, az Oroszország elleni szankciók feloldását, valamint a befagyasztott orosz vagyon visszaszolgáltatását – emelte ki az interjú alapján a Komszomolszkaja Pravda.

Szergej Lavrov a Magyar Nemzetnek adott interjújában ismerette a béke feltételeit (Fotó: A fotót az Oroszországi Föderáció Külügyminisztériuma bocsátotta rendelkezésünkre)
Szergej Lavrov a Magyar Nemzetnek adott interjújában ismerette a béke feltételeit (Fotó: A fotót az Oroszországi Föderáció Külügyminisztériuma bocsátotta rendelkezésünkre)

Az RBC Ukraine ukrán hírportál is idézi az orosz külügyminisztert, aki szerintük – mint fogalmaznak – abszurd feltételeket szab a békére.  

Lavrov kemény üzenete

A B92 szerb hírportál kiemelte, hogy Lavrov hangsúlyozta: a NATO-nak nincs jogalapja Ukrajna katonai támogatására, és bírálta a korábbi nyugati katonai beavatkozásokat is. „A jugoszláviai, iraki és líbiai katonai kalandok nem magyarázhatók a tagállamok területének védelmének szándékával. Kitől védekeztek ott a NATO-országok? Ki támadta meg őket?” – vetette fel a külügyminiszter. 

A Gazeta orosz lap az interjúból szintén kiemelte Oroszország feltételeit, és azt, hogy Lavrov szerint az összes említett rendelkezést „jogilag kötelező érvényű megállapodásban” kell rögzíteni a konfliktus békés rendezéséről. 

A diplomata hangsúlyozta, hogy az Ukrajna semleges, blokkon kívüli és nukleáris fegyvermentes státusára vonatkozó rendelkezések az 1990-es, az ország állami szuverenitásáról szóló nyilatkozatban vannak rögzítve

– tudósított az interjúról a Gazeta.

Lavrov azt is leszögezte: Oroszország nem tervez európai országokat megtámadni vagy megszállni – idézett a TASZSZ orosz hírügynökség az orosz külügyminiszter lapunknak adott interjújából, kiemelve Lavrov szavait: 

Ilyen vádak valóban léteznek. Halljuk őket. Lehetséges, hogy akik ezeket megfogalmazzák, többet tudnak Oroszország terveiről, mint mi… Nincs tudomásunk semmilyen Európa megtámadására irányuló tervről, nemhogy megszállásáról.

Lavrov szerint az Oroszország jelentette „fenyegetés” tézisét szándékosan építik be a nyugati közvéleménybe – idézi az interjút a Ria Novosztyi orosz hírügynökség is. A Newsweek amerikai lap szintén ezt a témát emelte ki: „Azok a szakértők és elemzők, akik úgy vélik, hogy az európai és észak-amerikai vezetők tudatosan építik fel Oroszország ellenségképét, hogy egyesítsék a társadalmi és gazdasági problémáktól kimerült lakosságot, valószínűleg nem tévednek” – idézte Lavrov szavait a Newsweek.

Az Aktuality szlovák hírportál többek között Lavrov Ukrajna NATO-csatlakozásával és az emberi jogokkal kapcsolatos megjegyzéseit emelte ki:

Mindenekelőtt meg kell szüntetni Oroszországot a NATO bővítésével és Ukrajnának a NATO-ba történő bevonásával kapcsolatban érintő biztonsági fenyegetéseket. Legalább ilyen fontos az emberi jogok tiszteletben tartásának biztosítása azokon a területeken, amelyek a kijevi rezsim ellenőrzése alatt maradnak, mivel 2014 után az mindent elpusztít, ami Oroszországhoz, az oroszokhoz és az orosz ajkú emberekhez kapcsolódik – az orosz nyelvet, kultúrát, hagyományokat, a kanonikus ortodoxiát és az orosz nyelvű médiát.

A Pravda Lavrov magyar kormányról megfogalmazott véleményét is kiemelte. „Nagyra értékeljük a magyar vezetés kiegyensúlyozott megközelítését, amely a NATO és az EU brüsszeli folyamatos nyomása ellenére is pragmatikus vonalat követ hazánkkal való kapcsolataiban. Az oroszellenes szankciók ellenére a kétoldalú kereskedelmi és gazdasági kapcsolataink bővülnek” – idézte az orosz külügyminiszter szavait a Pravda.

Az orosz külügyminisztérium hivatalos közösségi oldalán osztotta meg az interjút, és kiemelték: 

Jó kilátások vannak a kölcsönös előnyökön és tiszteleten alapuló párbeszéd folytatására Budapesttel.

Borítókép: Szergej Lavrov (Forrás: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.