Phenjan kész lemondani nukleáris programjáról, ha az Egyesült Államok hajlandó békemegállapodást kötni, Észak-Koreát segélyben részesíteni – adta hírül a BBC. A tegnap Pekingben megkezdődött, az észak-koreai atomprogramról szóló hathatalmi tárgyalássorozat negyedik fordulóján Kim Kje Gvan, Észak-Korea külügyminiszter-helyettese beszédében azt fejtette ki, hogy országa kész a Koreai-félsziget atommentesítésére.
Az MTI tudósítása szerint Phenjan beleegyezett abba, hogy az atomfegyverprogramjáról szóló újabb tárgyalások mindaddig tartsanak, amíg a felek nem jutnak megállapodásra – ezt amerikai külügyi tisztviselők erősítették meg. Hozzátették: „Mindenki tisztában van azzal, hogy nem telhet el újabb tizenhárom hónap tárgyalások nélkül”, utalva arra, hogy az eddigi három fordulón nem sikerült megoldást találni a 2002 októberében kirobbant válságra, amikor Észak-Korea felújította katonai rendeltetésű nukleáris programját. A tárgyalássorozat hat résztvevő országa a két Korea, az Egyesült Államok, Japán, Oroszország és Kína.
A tegnapi megbeszélésen Christopher Hill amerikai főtárgyaló elmondta, Washington tényként ismeri el, hogy Észak-Korea teljes mértékben szuverén állam, de követeli az ázsiai ország atomfegyvereinek teljes és ellenőrizhető felszámolását. „Addig óhajtunk itt maradni, amíg nincs előrelépés a megbeszéléseken” – jelentette ki az amerikai küldött.
Szong Min Szun, Dél-Korea külügyminiszter-helyettese azonban felszólította Washingtont, hogy normalizálja kapcsolatait Phenjannal, Kim Dzsong Il észak-koreai vezetőtől pedig azt kéri, mondjon le nukleáris ambícióiról. A dél-koreai tárgyalóküldöttség vezetője emlékeztetett arra is, hogy kormánya nem kímélte erejét, hogy lehetővé tegye a kapcsolatok rendezését. Kiemelte, hogy Szöul kétmillió kilowatt elektromos áramot ígért Phenjannak nukleáris programjának leállítása esetére. Ráadásul tegnap megkezdte annak az ötszázezer tonna rizsnek a szállítását Észak-Koreának, amelyet humanitárius segélyként ígért.
A tárgyalások hangnemével kapcsolatban a Guardian megjegyzi, hogy a mostani, negyedik forduló az előzőeknél sokkal „konstruktívabb”. A brit napilap szerint Christopher Hill, az amerikaiak főtárgyalója nagyobb mozgástérrel rendelkezik, mint elődje, James Kelly, aki annak idején a Fehér Ház forgatókönyve szerint járt el.
Éhezés fenyeget. Elfogytak a kormányzat és a segélyügynökségek élelmiszerkészletei Észak-Koreában, ami arra készteti a lakosságot, hogy erdei termést és füvet gyűjtsön – közölte kedden az ENSZ Világélelmezési Programjának ázsiai szóvivője. A segélyszervezet ez év márciusában fogyott ki a mintegy 1,2 millió észak-koreai gyermek és asszony számára szánt étolajkészletéből, akárcsak bab- és gabonasegélyeiből. A korábbi éhínségek során hivatalosan meg nem erősített adatok szerint több millió észak-koreai halt meg. (MTI)