Elmérgesedő vita a Tátra jövőjéről

Elmérgesedett a vita az erdészek, a környezetvédők és a politikusok között a tavaly novemberben a Magas-Tátrában kidőlt fák sorsáról, miközben a faállományt a kéregben költő szú elszaporodása fenyegeti csaknem az egész hegységben. Egyre többször felcsapó erdőtüzek, illegális fakitermelés és büntetőeljárások jellemzik az egykor békés, kikapcsolódást nyújtó vidék mindennapjait.

Bõtös Botond
2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Június végén már a tizedik nagy erdőtűz volt a Tátrai Nemzeti Parkban (TANAP). A környezetvédő szervezetek gondatlansággal és gyújtogatással gyanúsítják az erdészeket, állítva: így akarnak pontot tenni a vitára, amely a pusztító vihar utáni napok óta nem nyugszik arról, hogy kitermelni és értékesíteni vagy a természet gondoskodására kell-e bízni a tizenkétezer hektárnyi kidőlt erdőt. Gyanújukat arra alapozzák, hogy a tűzoltóság is elismerte: a Tátrában egyetlen tűz sem keletkezett természeti okokból, például villámcsapás miatt. – A tüzek keletkezésének fő oka a tűzrakás, amelyet a fakitermelés végén raknak az erdészek a fennmaradt és értéktelenebbnek vélt faállomány felgyújtásakor. Ez aztán átterjed a megvédeni kívánt területekre is – magyarázta Rudolf Pado, a szlovák parlament mellett dolgozó civil környezetvédelmi bizottság alelnöke.
– Komolytalan a környezetvédők állítása. A vihar sújtotta területen a likvidálási munkálatok következtében mindössze ötször lobbant lángra a fatörmelék – ezt Marián Sturcel, az állami erdészet szóvivője jelentette ki, aki hozzátette: egyetlenegy esetben sem szegték meg a tűzrendészeti előírásokat, ráadásul egyetlenegy tűzeset helyszínén sem végeztek erdészeti munkálatokat. Megígérte: a környezetvédők rágalmaik miatt a bíróságon végzik. A poprádi tűzoltók szóvivője is védelmébe vette az erdészeket: szerinte a tüzet egyértelműen nyílt lánggal való visszaélés okozhatta, de egyetlen esetben sem sikerült elfogni az elkövetőket, így a kilétüket sem ismerik.
A tűzesetek mellett a Magas-Tátrát maga a természet is fenyegeti. Különösen veszélyes a kéregben költő szú, amely a Tátra letarolt lejtőin támad a fenyőkre – állították nyilatkozataikban az erdészeti kutatóintézet szakemberei. Hozzátették: a kidőlt, fel nem dolgozott faanyag a legjobb táplálék a kórokozónak és idén olyan mértékben elszaporodhat, hogy jövőre a környező, álló erdők nagy része is fertőzött lesz. – Ha nem avatkozunk be, a szú teszi tönkre azt, amit a novemberi szélvihar megkímélt a Tátrai Nemzeti Parkban – mondta a szlovák távirati irodának a park főerdésze.
– Bizonyosan megtámadja a tavalyi vihar által érintett területet a kéregben költő szú – erősítette meg Juraj Vysoky, a Természetvédelmi Világalap (WWF) helyi munkatársa. Ez szerinte nem újabb csapás, hanem a természet körforgásának része. – Ha valaki mégis el szeretné kerülni a szúpopuláció elszaporodását, akkor egy hónapon belül el kellene hordani a kidőlt fákat, amelyeknek kétharmada még mindig a helyén van.
A WWF azt javasolja: egy olyan magzónát kellene létrehozni a TANAP-ban, amelybe az ember semmilyen helyzetben nem avatkozna be. Példaként a bajor nemzeti parkot említette meg a környezetvédő, aki szerint az ottani park területének 88 százalékán a be nem avatkozás elve valósul meg úgy, hogy a vállalkozók érdekei, a természetvédők és a városi önkormányzatok érdekeit is összehangolták.
Csakhogy – a poprádi tűzoltóság javaslatára – még június 4-én megkezdte a letarolt erdők vitatott részének a kitermelését az állami erdészet, éppen a TANAP két legértékesebbnek tartott területén, a Ticha- és Korpova-völgyben. A tűzoltók szerint egy esetleges tűzeset alkalmával a hegyi utak itt megközelíthetetlenek lennének, ez indokolta a beavatkozást, ám a munkálatok a környezetvédelmi hatóság engedélye nélkül kezdődtek meg.
Miklós László, Szlovákia környezetvédelmi minisztere később a fakitermelés leállítását és büntetés kiszabását is kilátásba helyezte. Nem sokkal később a poprádi rendőrség nyomozni kezdett az illegális kitermelés miatt. – Az emberi élet, vagyon és biztonság fenyegetésének elhárításán dolgoznak munkatársaink – reagált a szlovák távirati irodának az állami erdészet szóvivője Marián Sturcel. Hozzátette: a törvény értelmében kötelességük az esetleges erdőtüzek veszélyét a minimálisra csökkenteniük. – Nem gazdasági érdekekről van szó, munkájuk célja, hogy a terület jól megközelíthető legyen – hangoztatta.

Brüsszel jóváhagyta a pénzt a Tátrának. Hivatalosan is jóváhagyták hétfőn az Európai Unió külügyminiszterei a Magas-Tátra felújítására szánt, a szolidaritási alapból elkülönített 5,67 millió eurót. Az Európa Tanács és az Európai Parlament már megegyezett az adományról; a végső határozatot az Európai Parlament testülete szeptemberben hozza meg.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.