Évtizedes gyász Srebrenicában

A második világháború óta nem volt példa Európában annyira kegyetlen „hadműveletre”, mint amelynek éppen tíz éve nyolcezer muzulmán férfi esett áldozatául Srebrenicában. Tegnap rájuk emlékeztek a kelet-boszniai kisváros közelében.

György Zsombor
2005. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fehér fejkendők tízezrei járták haláltáncukat tegnap a Srebrenica közelében fekvő potocari emlékhelyen, ahol pontosan tíz évvel a népirtás után újabb hatszáztíz bosnyák áldozatot helyeztek örök nyugalomra. Zöld lepelbe burkolt koporsóikat már korán reggel felsorakoztatták, hogy a délben kezdődött gyászszertartásig mindenki leróhassa kegyeletét előttük. Van olyan asszony, aki férjét és két fiát, tehát egész családját elveszítette alig pár nap alatt, miközben a nagyvilág tétlenül nézte végig a történéseket.
Elképesztő, de alig pár méterre a főúttól, szemben az emlékközponttal ma is áll az az egykori raktárépület, amelyben a gyilkosságok egy részét végrehajtották. A másik tetthely néhány kilométerrel odébb található, szintén az út közelében. Utóbbiban állítólag több napig éheztették a városból ideszállított férfiakat, mielőtt kivégezték volna őket.
*
Akkoriban ahogy az előbbi, úgy ez utóbbi épület is a holland ENSZ-kéksisakosok fennhatósága alá tartozott, akik azonban máig érthetetlen módon kísérletet sem tettek a genocídium megakadályozására. Felelősöket lehetne tehát bőven találni, igaz, a korábbi holland kormány már így is belebukott a miszszió kudarcába. Tegnap Srebrenicában azonban az emlékek és a fájdalmak elhomályosítottak mindenfajta dühöt és bosszúvágyat, pedig a gyászoló bosnyákok jól tudják, hogy a könyörtelen gyilkosok többsége sosem fog már bűnhődni tettéért. Szavát betartva mindazonáltal eljött tegnap Potocariba Borisz Tadics szerb elnök, akit korábban sokan óva intettek a neki nem túl biztonságos utazástól. Stjepan Mesic horvát elnök tapsot kapott, amikor fejet hajtott az áldozatok koporsói előtt, Tadics érkezését pedig néma csend fogadta, semmi nem zavarván meg a nap méltóságát.
Az ünnepséget Kofi Annan ENSZ-főtitkár, George Bush amerikai elnök és Tony Blair brit kormányfő is egy-egy levéllel köszöntötte. Utóbbit a helyszínen Jack Straw külügyminiszter olvasta fel, aki egyben az Európai Uniót és annak brit soros elnökségét is képviselte. Bár a beszédeket mindvégig feszült figyelem övezte, halkan ugyan, de többen is nemtetszésüknek adtak hangot, amikor Straw párhuzamot vont az itt történt népirtás és a közelmúltbéli londoni terrortámadás között, mondván, mindkettő az emberiség elleni bűntett volt. A külügyminiszter szólt a balkáni országok uniós perspektívájáról is, ám leszögezte, hogy ennek feltétele a háborús bűnösök kézre kerítése. Utóbbi fontosságát az összes többi megszólaló, például Szulejmán Tihic bosnyák elnök és Paul Wolfowitz, a Világbank elnöke is kiemelte.
Az ünnepség sokkal megindítóbb része, a valódi végtisztesség megadása már a politikai vezetők nélkül vette kezdetét. Az életben maradt férfiak és a hozzátartozók sorfalat alkotva adták át egymás feje fölött mind a hatszáztíz koporsót, így aztán mindenki meg is érinthette azokat.
A közelben feltárt tömegsírokból előkerült csontokat az áldozatok DNS-ei alapján azonosították, de olykor még a csúcstechnika sem segít, hogy a földi maradványok teljes egészében eltemethetők lehessenek. Ennek legfőbb oka, hogy miközben Daytonban már megszületett a béke, a bosnyák hegyekben a gyilkosok még azzal voltak elfoglalva, hogy kiássák áldozataikat, s máshol – úgynevezett másodlagos temetkezési helyeken – szórják szét csontjaikat.
Arra, hogy 1995 júliusában pontosan hogyan is kerülhetett sor a srebrenicai borzalmakra – s miként lehetséges, hogy az ENSZ-jelenlét, a műholdfelvételek és a nyolcezer lövés ellenére senki nem vette észre, mi történik a környéken –, már sosem kaphatunk hiteles választ. Az biztos csak, hogy a világszervezet oltalma alatt álló várost könnyűszerrel vették be Mladics emberei, akik sajátos utasítást kaptak parancsnokuktól: „Ők vannak többen, de nekünk vannak fegyvereink. Szóval tudjátok, mi a dolgotok.” A végrehajtók pedig – akik közül sokan minden bizonnyal az ünnepség alatt is békésen kávéztak valamelyik közeli szerb városka főutcáján – tudták, mit várnak tőlük. Kérdéses, hogy a történteket ismerve másként lépne-e a Nyugat, ha valahol Európában újra megtörténne az, ami itt lezajlott.
Tíz év ahhoz elég volt, hogy ma már nyíltan szó eshet a háború kegyetlenségéről, ahhoz viszont mégiscsak kevés, hogy az egykori ellenségek valóban megbékéljenek. A belgrádi televízió Srebrenica évfordulójának előestéjén a szerbek szenvedéseiről szóló kisfilmeket, riportokat tűzött műsorára – nyilván nem véletlenül időzítve –, s a cirill betűs újságok egy része is feltűnő gyakorisággal írt az utóbbi napokban a bosnyákok és horvátok okozta bajokról. A propaganda pedig megteszi hatását, hiszen már a néhány kilométerre lévő Bratunacban is azt mondják a szerbek, hogy „csak” háromezren haltak meg Srebrenicában, azok is harcok közepette, éppúgy, mint 3500 szerb. De legyen bármilyen nemzetiségű is a közelmúlt e különösen kegyetlen háborújának az áldozata, a jelenlegi helyzetet jól illusztrálják azok a fehér gyászkendőt öltött boszniai aszszonyok, akik folyton azt skandálják, hogy „sosem felejtünk”.




Belgrád nem emlékezhet

Szerbiában nem lehet megemlékezni a tíz évvel ezelőtti srebrenicai vérengzés áldozatairól. A dac és az ellenállás valóságos kampánnyá dagadt. Egyes lapok megkérdőjelezik, hogy Srebrenicánál valóban népirtás történt volna, mások igyekeznek indokolni az ott történteket. Megint mások – köztük a radikálisok a leghangosabban – azt követelik, hogy a szerb áldozatokról beszéljenek. A szerb parlament hétfői ülésén egyperces néma felállással emlékezett meg a londoni, a srebrenicai, a bratunaci és a skelanei áldozatokról. Ám ez a testület, mint a többi sem, nem tudott nyilatkozatot elfogadni a vérengzés elítéléséről.
Belgrád központjában a Nők Feketében nevű civil szervezet mintegy száz, Srebrenicára emlékező tagja közé füstbombát dobtak, s a lelkiismeretükre hallgató asszonyokat a rendőrségnek kellett megvédenie az agresszív rendbontóktól.
A vasárnap véget érő Exit zenei fesztivál szervezőinek sem sikerült a tervük, hogy éjfélkor egyperces néma csendben emlékeznek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.