Gyurcsány a Zengőről tárgyal?

A miniszterelnök még hivatalba lépése előtt tárgyalhat Sólyom László leendő államfővel a zengői NATO-lokátor ügyéről. A leendő államfő ugyanis alkotmánysértőnek tartja a természetkárosító építkezést, a kormány viszont nem kíván megújuló társadalmi vitát a választások előtt.

Munkatársunktól
2005. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc kormányfő még az augusztus ötödikei beiktatása előtt informális megbeszélést kíván folytatni Sólyom László leendő köztársasági elnökkel, többek között a Zengőre tervezett NATO-lokátor ügyében – írta a Magyar Hírlap. Az információt nem zárta ki Batiz András kormányszóvivő és Wéber Ferenc, a következő államfő titkára sem, de konkrétumokról egyikük sem tudott beszámolni.
Az ügyet Gyurcsány soproni kijelentése „melegítette fel”, miszerint a Zengőre jelenleg nem terveznek radarépítést, de egy korszerű lokátor létesítése elengedhetetlen vagy a Zengő csúcsán, vagy más helyszínen.
Batiz András lapunknak a kormányfő és az államfő lehetséges megbeszéléséről annyit mondott: sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja, lesz-e ilyen találkozó, de arra az elkövetkezendő másfél hétben bizonyosan nem kerülhet sor, hiszen a miniszterelnök tíznapos távol-keleti körutazásra megy. Egy megbeszélés után is aligha várható, hogy Sólyom még államfői kinevezése előtt megnyilatkozik az ügyben, hiszen máig nem kapta meg azt a tanulmányt, amelyet a Zengőt kiváltó, alternatív megoldásokról ígértek a Honvédelmi Minisztérium szakértői.
Mint ismert, Sólyom László az őt jelölő környezetvédő civil szervezet, a Védegylet tagjaként többször fellépett a zengői beruházás ellen, ezért államfővé választása után Juhász Ferenc honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a rendelkezésére bocsátanak minden dokumentumot, amely a radarberuházásról szól, még a titkosakat is. Ezt követően közölte Gyurcsány Ferenc a soproni Volt-fesztiválon, hogy egy tesztrepüléssel igazolták, korszerű radar nélkül déli irányból az ország rendkívül nyitott, a légtér pedig szinte védtelen a határvidéken.
Mint később kiderült, a próbarepülést Vári Gyula szocialista országgyűlési képviselő végezte, de olyan magasságon, amelyen a szakértők egy része szerint a zengői lokátor segítségével sem lenne tökéletes a felderítés. Ha nem sikerül „meggyőzni a társadalmat” a beruházás szükségességéről, a kormány kénytelen lesz a lokátort a közeli Hármashegyre, a Tenkesre vagy a szakértők által javasolt mórágyi dombokra telepíteni, ehhez azonban új szerződést kell kötni a NATO-val, amely közel húszmilliárd forintot nyújtana a zengői létesítményhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.