Gyurcsány Ferenc kormányfő még az augusztus ötödikei beiktatása előtt informális megbeszélést kíván folytatni Sólyom László leendő köztársasági elnökkel, többek között a Zengőre tervezett NATO-lokátor ügyében – írta a Magyar Hírlap. Az információt nem zárta ki Batiz András kormányszóvivő és Wéber Ferenc, a következő államfő titkára sem, de konkrétumokról egyikük sem tudott beszámolni.
Az ügyet Gyurcsány soproni kijelentése „melegítette fel”, miszerint a Zengőre jelenleg nem terveznek radarépítést, de egy korszerű lokátor létesítése elengedhetetlen vagy a Zengő csúcsán, vagy más helyszínen.
Batiz András lapunknak a kormányfő és az államfő lehetséges megbeszéléséről annyit mondott: sem cáfolni, sem megerősíteni nem tudja, lesz-e ilyen találkozó, de arra az elkövetkezendő másfél hétben bizonyosan nem kerülhet sor, hiszen a miniszterelnök tíznapos távol-keleti körutazásra megy. Egy megbeszélés után is aligha várható, hogy Sólyom még államfői kinevezése előtt megnyilatkozik az ügyben, hiszen máig nem kapta meg azt a tanulmányt, amelyet a Zengőt kiváltó, alternatív megoldásokról ígértek a Honvédelmi Minisztérium szakértői.
Mint ismert, Sólyom László az őt jelölő környezetvédő civil szervezet, a Védegylet tagjaként többször fellépett a zengői beruházás ellen, ezért államfővé választása után Juhász Ferenc honvédelmi miniszter bejelentette, hogy a rendelkezésére bocsátanak minden dokumentumot, amely a radarberuházásról szól, még a titkosakat is. Ezt követően közölte Gyurcsány Ferenc a soproni Volt-fesztiválon, hogy egy tesztrepüléssel igazolták, korszerű radar nélkül déli irányból az ország rendkívül nyitott, a légtér pedig szinte védtelen a határvidéken.
Mint később kiderült, a próbarepülést Vári Gyula szocialista országgyűlési képviselő végezte, de olyan magasságon, amelyen a szakértők egy része szerint a zengői lokátor segítségével sem lenne tökéletes a felderítés. Ha nem sikerül „meggyőzni a társadalmat” a beruházás szükségességéről, a kormány kénytelen lesz a lokátort a közeli Hármashegyre, a Tenkesre vagy a szakértők által javasolt mórágyi dombokra telepíteni, ehhez azonban új szerződést kell kötni a NATO-val, amely közel húszmilliárd forintot nyújtana a zengői létesítményhez.
Magyar Levente: Elfogadhatatlan agyonverni egy magyar embert, mert nem akar háborúba menni
