A „klasszikus” diákmunka, vagyis amikor középiskolai vagy felsőoktatási, nappali tagozatos tanulmányok mellett a diák/hallgató állást vállal, nagyjából közel 770 ezer középiskolai tanulót és felsőoktatási hallgatót érint, vagyis közülük kerülnek ki a diákmunkások. Az elmúlt év nyarán Magyarországon a becslések szerint körülbelül 120 ezer diák vállalt munkát, akár csak néhány hétre is (magában foglalja az alkalmi, szezonális és hosszabb távú diákmunkákat is). Ebből mintegy kilencvenezren iskolaszövetkezeti keretek között dolgoztak, a többiek pedig közvetlenül cégeknél vagy egyéb formában – írta az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány elemzése. Idén nyarán várhatóan több mint húszezer diák dolgozik a hivatalos, államilag támogatott Nyári diákmunka program keretében. Ez a program főként az önkormányzatoknál és azok intézményeinél, valamint a mezőgazdaságban, turizmusban, vendéglátásban és erdőgazdálkodásban biztosít munkalehetőséget a 16–25 év közötti, nappali tagozatos diákoknak és egyetemi hallgatóknak. Az állami programon kívül, az iskolaszövetkezeteken keresztül, valamint közvetlenül cégeknél – a tavalyihoz hasonlóan – további tízezrek vállalnak munkát a nyári hónapokban.
Múlt év nyarán a diákmunkások átlagos órabére országos szinten bruttó 1900–2000 forint körül alakult. Idén a minimálbér és a garantált bérminimum emelkedése miatt a diákbérek is tovább nőnek. Az ELTE–Trenkwalder Iskolaszövetkezet idén májusi felmérése szerint 2025-ben átlagosan nyolc százalékkal nőnek az órabérek a diákmunka esetében, így 2150 forint körüli órabért kínálnak a diákmunkásoknak a munkáltatók.
- A vendéglátásban és idegenforgalomban dolgozó diákok átlagosan kétezer forintos órabérre számíthatnak, ami a főszezonban, népszerű turisztikai helyeken 2500 forint fölé is kerülhet.
- Az adminisztratív pozíciókban 2100 forint, az üzleti szolgáltató központokban és call centerekben 2150 forint, míg a gyártási, logisztikai és kereskedelmi területeken 2250 forint körüli órabér a jellemző.
- A legmagasabb, akár háromezer forintot meghaladó óradíjakat az IT, telekommunikáció és üzleti intelligencia szektorokban kínálják.
Régiós eltérések továbbra is jelentősek: Budapesten és Pest vármegyében, valamint Észak-Magyarországon magasabb, a délkeleti országrészekben alacsonyabb bérek jellemzők.
A Trenkwalder Diáküzletág operatív vezetője, Pénzes Lili szerint a korábbi, hosszabban tartó rossz időjárás miatt a balatoni szezon csúszik, a diákok esetében még a túljelentkezés is előfordult. Így egyelőre a bérek sem ugranak meg annyira, mint amennyire azt a május eleji időszakban előrejelezték. Azonban rövidesen, a hőség érkeztével jöhet a fordulat és elindulhat az igazi nyári szezon. Hiányszakmák esetén vagy tapasztalattal rendelkező munkatársak esetén a háromezer forintos órabérek is jellemzők lehetnek.
Az idén továbbra is a klasszikus diákmunkák a legkeresettebbek, de az új technológiák, a digitalizáció és a fenntarthatóság előretörése miatt új lehetőségek is megjelentek. Az alábbi munkakörökben keresnek leginkább diákokat:
- kereskedelem és vendéglátás,
- adminisztratív és irodai munkák,
- gyakornoki pozíciók (például mérnöki, pénzügyi, informatikai),
- digitális és kreatív munkák (például social media menedzsment, digitális tartalomgyártás, videóvágás, online kampánykoordináció),
- mezőgazdasági (idény)munkák.