Balhé és botrány a Kneecap zenekar minden fellépésén

Heves vita kíséri a belfasti Kneecap raptrió skóciai fellépéseit: a rendőrség és a skót kormányfő tiltakozása ellenére Glasgow-ban telt ház előtt koncerteztek, miközben politikai állásfoglalásaik és provokatív szövegeik tovább szítják a feszültséget. A Kneecap antiszemita zenekar senkit és semmit nem tisztel.

2025. 07. 10. 10:54
Kneecap fellép a West Holts színpadon a Glastonbury fesztivál negyedik napján Fotó: OLI SCARFF Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A belfasti Kneecap raptrió kedden este válaszolt a skót miniszterelnök kritikájára, miközben épp Glasgow-ban adtak koncertet. A zenekar eredetileg a hétvégén lépett volna fel a városban zajló TRNSMT fesztiválon, de a rendőrség aggályai miatt végül lemondták a fellépésüket – írja a The Irish Times.

Heves vita kíséri a belfasti Kneecap raptrió skóciai fellépéseit (Fotó: OLI SCARFF / AFP)
Heves vita kíséri a belfasti Kneecap raptrió skóciai fellépéseit (Fotó: OLI SCARFF / AFP)

A skót kormányfő, John Swinney azt kérte a szervezőktől, hogy ne engedjék őket színpadra lépni, mondván: a Kneecap kommentjei „minden határt túlléptek”, ezért a fellépésük „elfogadhatatlan”.

A zenekar egyik tagja, Liam Óg Ó hAnnaidh (színpadi nevén Mo Chara) a glasgow-i O2 Academy koncertjük 10. percében reagált erre a színpadon: megkérdezte a közönséget, „hogy is hívják a miniszterelnökötöket?”, majd káromkodva kijelentette, hogy ugyan megakadályozták őket abban, hogy a TRNSMT-n fellépjenek, de Glasgow-ban így sem tudták megállítani őket.

A Kneecap szerint a fesztiválról való lemondásuk azt a hamis látszatot keltette, mintha a koncertjeik gyűlöletkeltő események lennének, holott állításuk szerint azok a befogadásról és szeretetről szólnak. 

A vita azt követően éleződött ki, hogy korábban nyilvánosságra került egy felvétel, amelyen Ó hAnnaidh állítólag egy Hezbollah-zászlót tart a kezében. Emiatt terrorizmussal vádolták meg, de később feltételes szabadlábra helyezték.

A skót rendőrség előzetesen figyelmeztetett, hogy a fellépésük esetén nagyobb rendőri jelenlétre lehet szükség. A zenekar tagjai – Mo Chara mellett JJ Ó Dochartaigh (DJ Próvaí) és Naoise Ó Cairealláin (Móglaí Bap) – ugyanakkor hangsúlyozták: nem a TRNSMT szervezőit hibáztatják a lemondás miatt.

A glasgow-i O2-koncertjükre minden jegy mindössze 80 másodperc alatt elkelt. A nézőtéren sokan viseltek Celtic-mezt vagy lengettek ír zászlót, és Izrael-ellenes tüntetők is összegyűltek a helyszín előtt, hogy támogassák őket. 

A zenekar közösségi oldalán köszönte meg az aktivisták kiállását, és jelezte: nagyon várják a fellépést Glasgow-ban, ahol a jegyek pillanatok alatt elfogytak.

A koncerten több poént is elsütöttek a Rangers FC kárára, ugyanakkor hangsúlyozták, hogy „több közös van bennünk egy szegény Rangers-szurkolóval, mint egy gazdag Celtic-szurkolóval”, és a munkásosztály egységére szólítottak fel.

Ó hAnnaidh a koncerten bírálta Izrael politikáját is, de a BBC szerint a kritikája a kormányt célozta, nem az izraeli népet. A legnagyobb ovációt az váltotta ki, amikor azt mondta: az Egyesült Királyság kormánya „semmit sem tett Írországért és semmit sem tett Glasgow-ért”.

Régi botrányok és a Kneecap védelme

A Kneecap korábban is okozott botrányt: egy 2023-as fellépésükön egy tag azt mondta, hogy „az egyetlen jó tory a halott tory. Öljétek meg a helyi képviselőt!” Emiatt a londoni rendőrség vizsgálatot indított, de végül nem emeltek vádat.

A zenekar később bocsánatot kért David Amess 2021-ben meggyilkolt konzervatív képviselő lányától és Jo Cox, a 2016-ban megölt munkáspárti képviselő családjától is. A Kneecap azt mondja, hogy a Hezbollah-zászlós incidenssel együtt mindezt kiragadták a kontextusból, és szerintük ezek a viták egy ellenük irányuló lejáratókampány részei, mivel hangosan támogatják Palesztinát és elítélik Izrael gázai fellépését, amit ők népirtásnak tartanak.

Ahogy arról a Magyar Nemzet korábban beszámolt, 

Magyarország legnagyobb zenei fesztiválja idén is színpadot adna a zenekarnak, a Kneecap ugyanis szerepel a Sziget hivatalos programjában.

 A Magyar Nemzet az ügy kapcsán megkereste a Sziget Fesztivál szervezőit, és többek között arról érdeklődött, miért tartják szakmailag és erkölcsileg vállalhatónak a Kneecap meghívását, illetve hogyan illeszkedik a zenekar a fesztivál értékrendjébe.

A Sziget sajtófőnöke közölte, hogy figyelik a Kneecap körüli vitákat, de amíg a zenekar csak a saját véleményét képviseli a színpadon, szerintük mindenkinek a maga dolga eldönteni, elfogadja-e vagy sem. A Sziget a szólásszabadság jegyében engedi fellépni őket. Más nagy fesztiválok viszont már lemondták a Kneecap fellépését, mivel nem tartják elfogadhatónak a terrorszervezetek dicsőítését.

Borítókép: A Kneecap fellép a West Holts színpadon a Glastonbury fesztivál negyedik napján

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.