Herényi kész segíteni

Molnár László, az Orbán család vagyonosodását vizsgáló bizottság MSZP-s elnöke megfontolja, hogy büntetőügyei miatt lemond a tisztségéről, és szeptemberig egyik frakciótársának adná át az ülések vezetését. Ebben az esetben az MDF-es Herényi Károly mégis részt vesz a bizottság munkájában, így az határozatképes lesz.

Török László
2005. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár Molnár László korábban többször is kijelentette, hogy önszántából nem kíván lemondani az Orbán család vagyonosodását vizsgáló bizottság elnöki posztjáról, a hét végén már arról beszélt: a parlament őszi ülésszakának kezdetéig megfontolja a kérdést. Az MSZP-s képviselő számára ugyanis kiderült, hogy többéves bírósági eljárás után „politikai szempontból nem szerencsés vizsgálóbizottsági elnökként tevékenykednie”. A szocialista politikust vagyoni hátrányt okozó hűtlen kezelés bűntette, számviteli fegyelem megsértése, magánokirat-hamisítás és hatrendbeli közokirat-hamisítás vétsége miatt marasztalták el. Molnár az MTI-nek elmondta, hogy a bizottság következő, jövő szerdai ülésén átadja az ülésvezetés feladatát valamelyik frakciótársának. A képviselő ősztől akár szakértőként is részt venne a bizottság munkájában.
*
Wiener György, a parlament ügyrendi bizottságának szocialista tagja szerint a házszabály lehetőséget ad arra, hogy a bizottsági elnök átadja az ülések vezetését a testület egy tagjának, amennyiben az alelnök sincs jelen. Az MSZP-s politikus úgy vélte, hogy ebben az esetben Molnár László egyszerű bizottsági tagként dolgozhatna tovább. Ez a határozatképesség miatt fontos körülmény, hiszen Répássy Róbert alelnök és fideszes képviselőtársai már az első ülés óta távol tartják magukat a vizsgálóbizottságtól, az MDF-es Herényi Károly pedig attól tette függővé a részvételét, ha Molnár nem elnökként dolgozik a testületben.
Répássy szerint a szocialisták sajátosan értelmezik a házszabályt, ugyanis egy grémium tagját (az elnökre és az alelnökre ez nem vonatkozik) csak úgy lehet helyettesíteni, ha az nincsen jelen az ülésen. – Ha az elnök tartós akadályoztatás miatt, tehát nem saját akaratából, képtelen ellátni feladatát, akkor szintén nem vesz részt az üléseken – magyarázta Répássy Róbert. A fideszes politikus hajmeresztőnek nevezte Molnár szakértői terveit is. Megjegyezte: nem hitte volna, hogy tovább lehet fokozni a tragikomédiát, amelyben a Fidesz nem kíván részt venni. – A Molnár László okozta kínlódást az MSZP a házszabály kijátszásával és a képviselő szerencsétlenkedésére építve kívánja megoldani, akinek egymással ellentmondó nyilatkozatokat kell tennie – vélekedett Répássy Róbert.
Herényi Károlyt vasárnapi pihenőideje alatt voltunk kénytelenek zavarni. Az MDF frakcióvezetője szerint Molnár szeptemberben lemond, addig pedig másvalaki fogja vezetni a bizottsági munkát, amelyben ő is részt kíván venni. A politikus korábban tudatta, hogy tiszteletben tartja az Országgyűlés határozatát, ezért nem kívánja az Orbán-bizottság munkáját akadályozni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.