A szakértő szerint drasztikus erőszakot alkalmaznak az ukrán tisztek

Sokkoló eset rázta meg a kárpátaljai magyar közösséget: egy 45 éves, magyar állampolgárságú férfi, S. József belehalt azokba a sérülésekbe, amelyeket ukrán emberrablók okoztak neki a brutális verés során. A férfit – aki nem akart a frontra menni – az ukrán toborzási iroda emberei hurcolták el, majd kegyetlenül bántalmazták. Hetekkel később a beregszászi kórházban halt meg. Az eset nemcsak a beregszászi magyar közösséget rázta meg, hanem ismét rávilágított az ukrán jogállamiság súlyos hiányosságaira, a katonai visszaélések felett szemet hunyó katonai ügyészség gyakorlatilag működésképtelen állapotára. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint egyre általánosabb a kényszersorozás.

2025. 07. 10. 11:18
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke már mindenkit a frontra küldene (Fotó: ANP/AFP/Sem van der Wal)
Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke már mindenkit a frontra küldene (Fotó: ANP/AFP/Sem van der Wal)
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

S. József se menekülhetett az ukrán toborzás elől. A beszámolók szerint a beregszászi 4. számú, Kossuth Lajos nevét viselő magyar líceum közelében sétált, amikor meglátta a TCK – azaz a területi toborzási és szociális központ – embereit. Menekülni próbált, de egy kávézó előtt elfogták, megütötték, majd egy furgonba tuszkolták. Előbb Ungvárra, később Munkácsra vitték, ahol az információk szerint a 128-as hegyivadász dandárba sorolták be.

Halálos
Forrás: Facebook/Képernyőkép

Kényszersorozás Ukrajnában

A férfit Munkács környékén, egy erdős területen verték össze a toborzók, állítólag vasdoronggal. Ez a bántalmazás okozhatta a későbbi egészségügyi összeomlását is. Másnap, a verés ellenére, kiképzőtáborba küldték, ahol állapota tovább romlott. 

Egy időközben törölt videó tanúsága szerint a férfi katonai egyenruhában, négykézláb mászik, láthatóan fájdalomtól szenvedve. A felvételen hallható, ahogy a jelenlévők gúnyosan nevetnek rajta, „gyíknak” nevezik, és arról faggatják, mi történt vele – ő ekkor még nem mondja ki a verést, csak széttörött testéről beszél és „vasról” említ szót.

Halál a kórházban – zavaros kommunikáció

A férfit később a beregszászi kórházba szállították, ahol azonban a családja szerint nem kaptak hiteles tájékoztatást az állapotáról. A nővére, S. Márta közösségi oldalán osztotta meg a tragikus hírt: 

József három héttel az elfogása után elhunyt. A hozzátartozóknak korábban azt mondták, hogy jól van, ezért halála teljesen váratlanul érte őket.

Az esetre reagálva Somkuti Bálint biztonságpolitikai szakértő rámutatott: az ilyen típusú visszaélések megelőzésére és kivizsgálására hivatott katonai ügyészséget Ukrajnában 2019-ben feloszlatták, majd 2022 áprilisában – a háború kitörése után – újra felállították. 

Azóta azonban csak formálisan létezik, a gyakorlatban nem működik. A katonai bíróságok és az ügyészi hatáskör kérdése továbbra is rendezetlen, így nincs hatékony mechanizmus, amely kivizsgálhatná és büntetné a katonai sorozások során elkövetett erőszakos cselekményeket

– mondta a szakértő.

Somkuti Bálint szerint a brutális sorozások videói már régóta keringenek a közösségi médiában, és mára általánossá váltak. 

Ezek az elmúlt időszakban általánossá váltak és nagyon sok esetben brutális erőszak alkalmazásával történik. Ez az ukrán társadalmat is felháborítja, hogy olyan eszközöket alkalmaznak a bevonulási kötelezettséget elkerülőkkel szemben, amik drasztikusan erőszakosak

– hangsúlyozta a szakértő.

Félelem és düh Kárpátalján

A beregszászi magyar közösséget mélyen megrázta az eset. Egy helyi lakos úgy fogalmazott: 

Bármi vezetett ide, akármiért is gyűjtötték be, ilyet nem lehet csinálni.

A térségben egyre nagyobb a félelem a kényszersorozások miatt, sokan bujkálnak, hogy elkerüljék a frontszolgálatot. A TCK munkatársait sokan csak „emberrablóknak” nevezik, és nem alaptalanul: mindennapossá váltak az utcai elhurcolások, a brutalitás pedig fokozódik.

Jogállamiság nyomokban

Az ukrán hatóságok eddig nem kommentálták S. József halálának körülményeit. A tragikus történet nemcsak egy ember életének értelmetlen elvesztését jelenti, hanem sötét tükröt tart Zelenszkij rendszere elé, ahol a frontszolgálat nem hősi kötelesség, hanem halálos ítélet – akár saját állampolgáraik számára is.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij, Ukrajna elnöke már mindenkit a frontra küldene (Fotó: ANP/AFP/Sem van der Wal) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.