Kalóriabomba vagy egészségmegőrzés?

Kóla, tartósítószerben és cukorban gazdag üdítőitalok, bécsi szeletes és húspogácsás szendvicsek sorakoznak az iskolai büfék polcain. Gyermekeink pedig itt állnak sorba a meleg ételt kínáló menza helyett, és gyakori fogyasztói a gyorséttermek kínálatának is. Nagyrészt a fentiek miatt nő a túlsúlyos gyermekek száma. Az Oktatási Minisztérium és az Egészségügyi Minisztérium az ifjúság táplálkozási szokásain az iskolai büfék kínálatával igyekszik változtatni. Kérdéses, hogy hatályba lép-e szeptember elsejétől a sokat vitatott rendelettervezet.

Hegedûs Annamária
2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Élelmiszer-feldogozók Országos Szövetsége (ÉFOSZ) álláspontjának bemutatása érdekében sajtótájékoztatót szervezett ismert szakemberek részvételével. Csontos Csaba, a szövetség kommunikációs vezetője hangsúlyozta, hogy az Egészségügyi Minisztérium és az ÉFOSZ tagvállalatainak célja ugyanaz: neveljünk egészséges és egészségtudatos gyermekeket. A felek álláspontja azonban különbözik a célhoz vezető eszközök minőségében és azok sorrendjében. A minisztérium rendelettel, tiltással, a büfék kínálatának korlátozásával kívánja elérni a szemléletformálást. A szövetség viszont az oktatásban, a példamutatásban, az ismeretterjesztésben, a különféle szervezetek összefogásával készíthető programokban, cselekvési platformokban látja a megoldást. Csontos Csaba szerint a rendelettervezet az élelmiszereket két kategóriába sorolja: egészséges és egészségtelen termékekre osztja, s az utóbbiak piaci helyzete veszélyben van. Felvetette továbbá a büfések felkészítésének, a rendelet betarthatóságának nehézségeit is.
A Magyar Táplálkozástudományi Társaság elnöke, dr. Barna Mária arra hívta fel a figyelmet, hogy a betegségek 35 százalékának a táplálkozás az oka, de ha ehhez helytelen életmód tartozik, akkor 80 százalék is lehet. Kifejezetten alacsonynak ítélte a zöldségfogyasztás és a testmozgás mértékét, s részben emiatt nőtt 5–10 százalékkal az elhízott gyermekek száma az utóbbi években. Készül azonban egy átfogó nemzeti stratégiai program, amely a táplálkozással, az életmóddal, az élelmiszer-biztonsággal és az oktatással is foglalkozik, ám a szemlélet- és életmód-változtatásban egyaránt fontos szerepe van a családnak, az iskolának, az egészségügynek, a pénzügynek és a médiának.
Antal Emese, a Magyar Dietetikusok Országos Szövetségének elnöke hangoztatta, hogy főleg a szegényebb rétegek túlsúlyosak, hiszen alacsony jövedelmük miatt nem fogyaszthatnak változatos élelmiszereket. A falvakban még mindig a tradicionális étkezési szokásokkal találkozunk, amelyeknek előnyük a gyakoribb zöldségfogyasztás, hátrányuk a disznóvágás utáni zsírosabb ételek feltálalása. Gyermekeink étkezési szokásait elsősorban a barátok befolyásolják. Nem választanak tudatosan az egészséges élelmiszerek közül, még nem gondolnak a jövőre, a később fenyegető betegségekre. Mentális zavarok is gyakran kialakulnak a kamaszkorban, főleg azoknál, akik nem tudnak beilleszkedni egy közösségbe. Az elfogadottság érdekében gyakran követendő mintákat keresnek. Talán furcsának tűnik, de a Barbie babák megjelenése következtében két-háromszorosára nőtt az anorexiás fiatalok száma. Antal Emese szerint az oktatás, az egészségnevelés a kulcsszó, mindenhol az egészséges életmódról kellene beszélni, hiszen a betegségek megelőzése mindig olcsóbb, mint kezelésük, gyógyításuk.
A fizikai aktivitásnak óriási jelentősége van, és együtt kell járnia a megfelelő táplálkozással – mondta dr. Martos Éva, a Magyar Sportorvos Társaság főtitkára. Ily módon a nem fertőző krónikus betegségek aránya akár 60 százalékkal is csökkenthető, s 15–20 év múlva elérhetnénk a nyugati országokban tapasztalható, a mienknél lényegesen magasabb átlagéletkort. Felszólalásából további számadatokat ismerhettünk meg: a gyermeknek napi 60, a felnőttnek napi 30 perc intenzív testmozgásra van szüksége. A testsúly megőrzésében az energiafelvételnek és -leadásnak egyensúlyban kell lennie. A fizikai aktivitásnak viszont nemcsak az egyensúly biztosításában van szerepe, hanem a szív- és érrendszeri betegségek megelőzésében, a stressztűrő képesség növelésében, az iskolai terhek könnyebb elviselésében. Biztosítja a csont egészségét, az ízületi mozgások koordinációját. Egyetlen gyógyszer sem ér fel a fizikai aktivitással, nem tartalmaz olyan csodaszereket, hatóanyagot a szervezet számára, mint a testmozgás. Ám a rendszeres mozgáson kívül az inaktív idő csökkentésére is figyelmet kell fordítani. A tizenhárom évesnél idősebb fiatalok délutáni időtöltését vizsgálva igen magasnak találták a – többnyire tévénézéssel, számítógép használatával, tanulással töltött – inaktív időt. Végül hangsúlyozta, hogy a szemléletváltásban közös fellépésre, összefogásra van szükség, ám a család, az iskola, a kormány, a média részvételén túl az iparnak, elsősorban az élelmiszeriparnak is fontos szerepe lenne.
Az értékes, az egészséges életmód kérdését sokoldalúan vizsgáló előadások után némi bírálat is érte az élelmiszeripart a termékekben szereplő adalékanyagok, tartósítószerek, ismeretlen anyagok miatt. Kiss Magda főtitkár, a Magyarországi Üdítőital-, Gyümölcslé- és Ásványvízgyártók Szövetsége képviseletében a kiinduló témához, az iskolai büfék kínálatának módosításához tért vissza. Szerinte a rendelet ellehetetleníti az egyes termékeket. Tiltaná a cukortartalmú üdítők forgalmazását – jóllehet cukor nélkül nem lehet gyümölcslevet készíteni. Száműznék a büfékből az ásványvizet is, amelynek egyébként szén-dioxid-tartalmát is csökkenteni kívánják.
Az érdekek tehát ütköznek, az biztos, hogy az őszi iskolakezdést követően ez a kérdés egyre inkább felszínre kerül.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.