Keményen bírálja hazánkat az OECD

Nagyobb átláthatóságot, a fiskális politika hitelességének javítását, a foglalkoztatottság növelését, valamint a kutatás-fejlesztés feltételeinek javítását kéri hazánktól az OECD, amelynek vezetője szerint a különböző számviteli megoldások helyett strukturális reformokkal kell csökkenteni az államháztartás hiányát.

2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A makrogazdasági stabilitás megteremtése, a költségvetés rendbetétele, a foglalkoztatottak számának növelése – ezeket a fő ajánlásokat fogalmazza meg Magyarország számára a Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) hazánkról szóló legfrissebb országjelentése. Az értékelés szerint a gazdasági növekedés megtartásához hazánknak több területen kell lépéseket tennie, amelyek közül a legsürgetőbb kihívást a költségvetés rendbetétele jelenti. A jelenlegi gyakorlaton azzal lehetne javítani, ha a bevételek és kiadások tervezése óvatos feltételezéseken alapulna – írja a jelentés, amely arra figyelmeztet, hogy a rendkívüli bevételeket adósságcsökkentésre kellene fordítani, nem pedig újabb kiadások finanszírozására. Az államháztartási hiánnyal kapcsolatban Val Koromzay, a szervezet igazgatója tegnap így fogalmazott: a különböző számviteli megoldások és az egyszeri lépések helyett strukturális reformokkal kell csökkenteni a deficitet. Szavai szerint a bejelentett adócsökkentéseket nagy valószínűséggel csak megszorításokkal lehet bevezetni, a kormány azonban még nem ismertette, hogy milyen intézkedésekre készül. Koromzay emlékeztetett: az utóbbi években hazánknak nem sikerült elérnie a költségvetési célkitűzéseit.
Az OECD a kormány és a jegybank viszonyát illetően is tennivalókat ír elő: eszerint a monetáris tanács tagságában bekövetkező változásokat zökkenőmentesebbé kell tenni. Az alapkamat alakulásával kapcsolatban Koromzay hangsúlyozta: a magyarországi kamatszint még mindig meglehetősen magas, ám kamatcsökkentésre akkor van esély, ha javul a fiskális politika hitelessége.
Az OECD kiemelten foglalkozik az alacsony magyar foglalkoztatottsággal is: a jelentés szerint a munkaképes lakosság jelentős része azért nem dolgozik, mert a szociális rendszer erre nem ösztönzi. Az értékelés megállapítja, hogy nagyobb figyelmet kell fordítani a közpénzből finanszírozott kutatások feltételeinek javítására.
A nemzetközi szervezet észrevételeire reagálva Veres János pénzügyminiszter közölte: csak részkérdésekben van véleménykülönbség az OECD és a kormány között, az alapkérdésekben, így például az euró 2010-es magyarországi bevezethetőségében mindkét fél egyetért.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.