Korforduló képekben

Stefka István
2005. 07. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Fekete Doboz és a Magyar Televízió szerkesztői, operatőrei archív filmfelvételeikkel a tizenhét évvel ezelőtti magyar történelmi események kevésbé ismert, olykor drámai pillanataiba engednek bepillantást. A korabeli, sokszor rejtett kamerákkal rögzített képek 1988-tól 1990-ig hűen tükrözik azokat a feszült helyzeteket, amelyek a kádári rendőri hatalom és a rendszerrel egyre elégedetlenebb magyar tömegek között kialakult. A korszak baloldali történészei által meghatározott kedvenc szófordulatnak, a „puha diktatúrának” ellentmondanak azok a képsorok, amelyek megörökítették a tüntetők elleni durva rendőri beavatkozásokat, a gumibotozást, az ütlegelést és az őrizetbe vételt.
A DVD-re írt képsorok csaknem ötven percben, négy részben követik Magyarország rendszerváltás előtti két évének erősen válogatott történéseit. A szerkesztő-rendező Elbert Márta valószínűleg szimbolikus jelentőségűnek tartotta in medias res felidézni a csepeli Lenin-szobor eltávolítását darukkal, ami egy rendszer végét és egy új rendszer kezdetét is jelentette.
Lenyűgöző az 1988. március 15-i tízezres tüntetés a Petőfi-szobornál. Ilyen meg- mozdulást akkor harminckét éve, 1956 óta nem látott Budapest népe. Ez a szabadság kivívásának kezdetét jelentette. S valóban: májusban a bős–nagymarosi vízlépcső megépítése ellen tüntetett a Duna Kör, 1988. június 16-án Nagy Imre kivégzésének harmincadik évfordulójára emlékezett az ellenzék a Magyar Televízió Szabadság téri székháza előtt. Itt hallhatjuk, amint asszonyok kiabálnak a rohamrendőröknek: ne bántsanak bennünket, gyerekekkel vagyunk!
A dokumentumfilm a többi között felidézi az 1988. október 23-i Váci utcai tüntetést, majd Pozsgay Imre rádiónyilatkozatát, ahol először hangzik el nyilvánosság előtt: 1956 népfelkelés volt. Döbbenetes látni a százezres tömegdemonstrációt az erdélyi falurombolás ellen. De ebben az összeállításban tanúi lehetünk Nagy Imre és mártírtársai kihantolásának és újratemetésének, a Dunagate néven ismertté vált belügyminisztériumi lehallgatási iratok megsemmisítésének, Prágában a fideszesek, Deutsch Tamásék szimpátiatüntetésének, a Nemzeti Kerekasztal-tárgyalásoknak, az első szabad választásoknak és az MDF-kormány parlamenti eskütételének, amelynek közvetítését a Magyar Televízió akkori vezetése egy labdarúgómeccs miatt félbeszakította.
Egyszóval hasznos történelmi ismeretet ad ez a filmdokumentum a középiskolásoknak és az egyetemistáknak a múltról. Hiszen a filmben találkozhatunk a ma politizáló rendszerváltókkal, Orbán Viktorral, Kövér Lászlóval, Magyar Bálinttal, Tölgyessy Péterrel, Mécs Imrével és Sólyom Lászlóval.
Mégis hiányérzetünk van, mert féloldalasra sikerült a félmúlt bemutatása. Úgy látszik, mintha csak a demokratikus ellenzék, a későbbi SZDSZ készítette volna elő a rendszerváltást. Hol vannak a lakitelekiek? Egyetlen képsorban sem láthatjuk a sátorverés színhelyét, ahonnan az igazi, rendszerellenes tömegmozgalom elindult. Nem láthatjuk Lezsák Sándort, Csoóri Sándort, Bíró Zoltánt, Csengey Dénest, és sorolhatnám tovább a legnagyobb ellenzéki erő vezetőit. De a Fidesszel is mostohán bántak a film készítői. A Batthyány-mécses előtti tüntetést, amelyen Orbán Viktor és számos Fidesz-vezető is részt vett, s a rendőrök e megemlékezést szétverték, egy képsorra sem méltatták. Aztán Orbán Viktor megszólalását az 1989. június 16-i újratemetésen hallhatjuk, de a szovjet csapatok kivonulását követelő részt már nem. Akkor egy ország visszafojtott lélegzettel hallgatta ezt. Vajon miért szerkesztették ki? Tudjuk, ott volt a Fekete Doboz Prágában is, ahol Deutsch Tamást a társai a tömegből a magasba emelték. Erről sincs egy kép sem. A történelmi pártok mintha nem is léteztek volna. Pedig ők is részesei voltak a rendszerváltásnak.
(Rendszerváltás képekben, Magyarország 1988–1990. Fekete Doboz Alapítvány – Nemzeti Tankönyvkiadó, Budapest, 2005.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.