Lengyelországi vihar a Mein Kampf körül

Munkatársunktól
2005. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Fél évszázaddal a nemzetiszocialista terrorrendszer bukása után a náci diktatúra bibliája újabb politikai affért eredményez. Egy, a mindeddig elsősorban horoszkópokkal és szakácskönyvekkel foglalkozó lengyel kiadó piacra dobta Adolf Hitler Mein Kampfját. A német nagykövetség éppúgy tiltakozott, mint a szerzői jogokkal rendelkező Bajorország. Az államügyészség megkezdte ugyan a nyomozást, de számos jel arra utal, hogy a kiadásért felelős Marek Skierkowskit nem éri bántódás.
Már a húszezer példányszámban megjelent mű előszavában Bogdan Michalski, a varsói egyetem nyugalmazott professzora a józan emberi ész tetemes dózisát véli felfedezni Hitler filozófiájában és azt a történelem és politológia szakot választott főiskolások figyelmébe ajánlja, mert – szerinte – abból megismerkedhetnek a németek azon vágyával, hogy más népek felett uralkodjanak. Az egyetemi tanár egyébként az 1980-as években odaadóan védelmezte a Jaruzelski tábornok diktálta cenzúrát, és csak olyan újságírók foglalkoztatását tervezte, akik átmentek egy ellenőrző bizottság szűrőjén. Azt követően, hogy a hírügynökségek hírt adtak a Mein Kampf megjelenéséről, Kurt Falthauser bajor tartományi pénzügyminiszter tiltakozott a könyv terjesztése ellen. E lépésre még a második világháború szövetséges hatalmainak a döntése nyújtja a jogalapot, az akkori megszállók ugyanis Bajorországnak adták a nemzetiszocialista párt (NSDAP) kiadványainak s Adolf Hitler könyveinek a szerzői jogát. A Berlinben öngyilkosságot elkövetett diktátor utolsó bejelentett lakása ugyanis Münchenben volt, éppen úgy, mint az NSDAP tulajdonát képező Eher kiadó központja. A német tiltakozás hatására a lengyel államügyészség kihallgatta Marek Skierkowskit, és meglepő véleményre jutott: csak azt vetheti a kiadó szemére, hogy megsértette a szerzői jogot, kihágást azonban nem követett el a büntető törvénykönyv azon paragrafusa ellen, amely tiltja a fasiszta ideológia terjesztését. A kiadó szerint ugyanis kizárólag tudományos okokból, a történelmi kutatás érdekeinek szolgálatában járt el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.