London csendesen emlékezik

Közzétették szombat este az első olyan felvételt, amely a múlt heti londoni merénylet elkövetőit együtt mutatja végzetes utazásuk megkezdésének pillanatában, és a Scotland Yard közölte, hogy e kép alapján egyértelműen azonosította a merénylőket.

Szentesi Zöldi László
2005. 07. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A vasárnapi brit főváros látszatra megszokott arcát mutatja. A Heathrow repülőtéren nem nyüzsögnek a rendőrök, a turistaforgalom az ilyenkor megszokott. Előfordul, hogy a tömött sorok miatt fél órát is kell várni az útlevél-ellenőrzésnél, de különleges biztonsági intézkedéseket nem tapasztal az utazó.
A városközpontba vezető hoszszú metróúton sem jelzi semmi, hogy a július 7-i merényletsorozat új fejezetet nyitott a brit terrorizmusellenes harc történetében. Mindössze egy női hang figyelmezteti a szerelvény utasait, amennyiben gazdátlan csomagot látnak, haladéktalanul jelentsék a metró biztonsági szolgálatának.
A lelkekben végzett pusztítást a King’s Cross állomásnál összegyűlt rengeteg virágcsokor, zászló és felirat jelzi a legszemléletesebben. Nem túlzás azt állítani, hogy London lakói személyes gyászként élik meg az ötvenöt ember életét kioltó támadást. A metrófeljáró melletti alkalmi emlékparkban turisták és helybeliek emlékeznek folyamatosan az áldozatokra. Szívszorító látvány a Londonban élő bangladesi közösség transzparense. „Az iszlám nemet mond az ártatlanok meggyilkolására, veletek vagyunk!” Ahány nemzet, annyi üzenet. Békésen megfér egymás mellett a skót Celtic labdarúgócsapat szurkolóinak részvétnyilvánítása a japán turistákéval. Vannak, akik megfogják egymás kezét, és csendesen imádkoznak, mások aláírásukkal szentesítik az erőszakot elítélő emlékkönyvet, amely mögött egyébként hosszú-hosszú sor kígyózik.
Londonban alighanem mindenki a terrortámadásra gondol, amikor a metró felé veszi az útját. Az egyik aluljáróban villanyújságon futó felirat adja hírül a hét végi, öt áldozatot követelő törökországi robbantást. Az emberek döbbenten olvassák a híradást, és lehorgasztott fejjel indulnak a dolgukra. Tíz napja tudják, hogy a terror bárkit, bárhol utolér. A King’s Cross egyik búcsúüzenetével szólva azonban korántsem biztos, hogy a történtek elbizonytalanítják őket. Az ismeretlen szerzőtől származó táblán ugyanis ez az üzenet olvasható: „Nem lehet megtörni bennünket.” Ezzel Londonban alighanem sokan azonosulnak manapság.
A Scotland Yard szombat este közzétette azt a kimerevített képkockát, amelyen a négy elkövető, nagy hátizsákokkal a hátán, éppen belép a Londontól északra fekvő Luton vasútállomásának bejáratán – írta az MTI. Az állóképen a négy merénylő egymás mögött halad; az alig 18 éves Hasib Hussain éppen belép az állomás épületébe, mögötte a jamaicai születésű Lindsay Jamal halad, és valamivel hátrébb Mohammad Sidique Khan, valamint Shazad Tanweer látható. Londonban a merénylők elváltak egymástól, ám Hussain kénytelen volt visszafordulni, mert a hálózatnak azt a vonalát, amelyen utazni akart, műszaki okokból egy időre lezárták. A gyanú szerint ezért szállt az autóbuszra, amelyet akkorra már a korábbi robbanások miatt eltérítettek megszabott útvonalától.
Eközben a pakisztáni biztonsági szervek igyekeznek feltárni, hogy a robbantássorozat három pakisztáni származású elkövetője miért és hol járt Pakisztánban a múlt évben, illetve az idei esztendő elején.



Veszélyben a spanyol al-Kaidás. Pénteken meg akarták lincselni társai castellóni börtönében Abu Dahdahot, akit a madridi vasútrobbantásokkal gyanúsítanak. A szíriai származású, de már spanyol állampolgár Dahdahnak eltört az orrcsontja és alsó állkapcsa, s egyik fogát is kiverték. Abu Dahdah ellen bírósági eljárás folyik Spanyolországban: ha a bíróság jóváhagyja, főbüntetésként 74 337 évi börtön vár rá. A legfőbb vád szerint Abu Dahdah az al-Kaida spanyolországi sejtjének vezetője, és ő hangolta össze a 2001. szeptember 11-i merényleteket. Abu Dahdah ezenkívül kapcsolatban állt a tavalyi madridi merényletek egyik fő résztvevőjével, Dzsamál Zougammal. Emellett egy rendőrségi hír szerint a madridi merénylet egyik elkövetője Dzsamál Ahmidan, „a Kínai” számítógépének egyik szövegében utalást találtak a támadás egyik céljára. Ebben a „Kínai” kijelentette, hogy nem csak azért követték el a robbantásokat, hogy kivonják a spanyol csapatokat Irakból, meg akarták buktatni az akkori spanyol kormányfőt, José María Aznart is. (S. T.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.