Már nem lehet miből spórolni

Nem elegendőek a felborult gazdasági egyensúly javítására a kormány múlt hónapban bejelentett szigorításai: a kétszázmilliárd forintnyi megszorítás kétszeresét tartják szükségesnek hazai és külföldi gazdaságkutatók annak érdekében, hogy hazánk az Európai Unió által számon kért felzárkózási pályán előre tudjon haladni.

2005. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemcsak az adóreform, de az ahhoz kapcsolódó szigorító intézkedések is féloldalasra sikerültek: hazai és nemzetközi gazdaságkutatók szerint a kormány által múlt hónapban bejelentett megszorító csomagnál lényegesen nagyobb mértékű elvonásra van szükség ahhoz, hogy a következő években hazánk teljesíteni tudja az euró bevezetéséhez szükséges felzárkózási programban vállaltakat, illetve az idei 4,7 százalékos GDP-arányos hiánycélt. A további elvonásokat egyrészt a 2006-ban kezdődő adóreformmal indokolják, másrészt a GDP mintegy két százalékával terhelik jövőre az államkasszát a kormány által vállalt kötelezettségek, elsősorban a magántőke bevonásával megvalósuló állami beruházások, az úgynevezett PPP-programok. Tovább szűkíti a mozgásteret az is, hogy az autópálya-finanszírozás megváltoztatása csak idén juttatta egyszeri, rendkívüli bevételhez az államkasszát, amely jövőre már nem számíthat erre a „segítségre”.
Bartha Attila, a Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa lapunknak elmondta: a költségvetés helyzete jelenti a magyar gazdaság legkritikusabb területét. Bartha szerint a miniszterelnöki adóreform-bejelentésekhez nem rendelték hozzá az ehhez szükséges költségcsökkentéseket, így az egész program komoly hitelességi problémákat vet fel, s növeli az államháztartás kockázatát. A gazdaságkutató további gondként említette a PPP-programokat, amelyeket nem biztos, hogy költségvetésen kívüli beruházásként fogad majd el az Európai Unió. Ha viszont ezek a beruházások visszakerülnek a költségvetésbe, akkor ismét tovább szűkül a büdzsé mozgástere – figyelmeztetett Bartha.
Hasonló problémákat fogalmazott meg Lányi Bence, a Raiffeisen Bank elemzője is, aki kérdésesnek ítélte meg azt, hogy a múlt hónapban közzétett kormányzati intézkedésekből végül mi valósul meg. Mint fogalmazott, a bejelentett 200 milliárd forintos megszorítással szemben 300-400 milliárd forintot elérő elvonásra lenne szükség, ám nyilvánvaló, hogy a jövő évi parlamenti választás miatt ilyen mértékű megszorítást nem fog végrehajtani a kabinet, azaz a tényleges szigorító intézkedéseket már a következő kormány kényszerül meghozni.
Megerősítette a tegnapi lapszámunkban közölt megszorításokat a Dresdner bankcsoport tegnap kiadott helyzetjelentése, amely szerint a pénzügyi tárca – elkerülendő a költségvetési hiánycél túllépését – még az idén hatvanmilliárd forint pótlólagos megtakarításra kérné a többi minisztériumot. A pénzintézet elemzői úgy tudják, hogy a Pénzügyminisztérium 2006-ra az eddig bejelentett elvonáson felül további 200 milliárd forintos kiadási lefaragást fontolgat, vagyis a teljes tervezett megtakarítás ezzel együtt már 400 milliárd forintot tenne ki.
Vegyesnek értékelte a magyar gazdaság jelenlegi állapotát Bokros Lajos volt pénzügyminiszter is, aki a köztévé tegnapi adásában kifejtette: lehetőségeinkhez képest alulteljesítettünk. Szavai szerint a költségvetési túlköltekezés eredménye, hogy növekszik a hiány, romlik a versenyképesség, emelkedik a munkanélküliség.
Járai Zsigmond, a Magyar Nemzeti Bank elnöke tegnapi számunkban közölt nyilatkozatában jövőre 500 milliárd forintnyi kiadáscsökkentést tartott szükségesnek. Kitérő választ adott a további megszorításokra vonatkozó kérdésünkre tegnap Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője, aki mindössze annyit közölt: a jövő évi költségvetés elkészítésén jelenleg is dolgoznak.
n
Romlott a megítélésÜNK. Negatívabb lett az ország gazdasági helyzetének megítélése az elmúlt négy évben – derül ki a Szonda Ipsos kutatóintézetnek a Világgazdaság által közölt adataiból. A felmérés szerint 2001 júniusában a megkérdezettek optimistább jövőt jósoltak a hazai gazdaságnak, mint saját háztartásuk pénzügyi helyzetének. A „megélt valóság” 2005 júniusában hasonlóképpen mérsékelten negatív, mint annak idején, s ehhez zárkózott fel a gazdasággal kapcsolatos romló várakozás.




Indokolatlan kiadások. Még nem kapta meg a Pénzügyminisztérium (PM) az Állami Számvevőszék jelentéstervezetét az áfa-visszaigénylések tavaly ősszel elrendelt általános ellenőrzéséről – reagált Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője arra a lapunk által múlt hónapban – a magyar sajtóban elsőként – ismertetett számvevőszéki jelentésre, amely megállapítja: indokolatlan költségvetési kiadást eredményezett az uniós adószámmal rendelkező hazai vállalkozások áfa-visszatartása. Pichler az MTI-nek kijelentette: a PM álláspontja továbbra is az, hogy az intézkedés mérlege egyértelműen pozitív volt. (Sz. E.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.