Tegnap elérte elsődleges célját az előre hozott parlamenti választást szorgalmazó Gerhard Schröder német kancellár: a Bundestag megvonta bizalmát kormányától. Következő lépésként Horst Köhler államelnök kezében a döntés joga. Hamarosan kiderül, hajlandó-e feloszlatni a köztársaság tizenötödik parlamentjét, és biztosítani a szeptember 18-ra tervezett szavazás lebonyolítását. A rendelkezésére álló gondolkodási idő három hét.
Tegnap valódi nagyüzem zajlott a német parlamentben. A szavazóurnákhoz járult képviselők közül kétszázkilencvenhat eleget tett a kancellár előzetes kívánságának, és megtagadta a bizalmat Gerhard Schrödertől. Százötvenegyen továbbra is kiálltak a szociáldemokrata–zöld koalíció mellett, Összesen száznegyvennyolc honatya tartózkodott a szavazástól, így maga a kormányfő is, és vele együtt a kabinet azon miniszterei, akik parlamenti mandátummal rendelkeznek. Az eseményt közel kétórás szócsata vezette be. A sort a Bundestag szavazásáért folyamodó kormányfő nyitotta meg, szorgalmazva azt a parlamenti döntést, amely hét esztendő után lezárhatja az SPD–Zöldek-koalíció regnálását.
*
Gerhard Schröder egyenesen kötelességének minősítette elhatározását, abból kiindulva, hogy új politikai erőviszonyok kialakítása nélkül már nem rendelkezik megfelelő legitimitással az ország irányítására. E meggyőződése nemcsak a legutóbbi tartományi választásokon, mindenekelőtt a szociáldemokraták fellegvárának tartott Észak-Rajna-Vesztfáliában elszenvedett vereségre támaszkodott, hanem arra a félremagyarázhatatlan szakadásra is, amely az SPD-n belül kezdődött. A kancellárnak tartós bizalomra lesz szüksége, ez nem erkölcsi, hanem reálpolitikai döntés – vélte Schröder. Egyben kritizálta az ellenzéket, és azt vetette a kereszténydemokraták szemére, hogy a Bundesratban megtagadták a javító szándékú együttműködést a kormánnyal, és blokádpolitikát folytattak, holott tudják, mennyire szükségesek a radikális és sokszor fájdalmasnak ígérkező szociális reformok.
Válaszában Angela Merkel CDU-elnök és kancellárjelölt az ellenzék nevében tiszteletéről biztosította Schrödert a bizalmi kérdés felvetéséért, sőt törekvéseinek helyességét is elismerte. Visszautasította viszont a vádat, hogy a kormány az ellenzék ellenállásán bukott meg. Merkel szerint a kabinet politikája – a két lépés előre, egy hátra – és az SPD-n belüli elutasítás eredményezte azt, hogy a választópolgárok elpártoltak a koalíciótól. Az országnak egyöntetű politikára van szüksége ahhoz, hogy visszanyerje a jólétet – hangoztatta az elnök asszony, aki szerint erre kizárólag a szabad demokratákkal kötendő szövetségre törekvő CDU– CSU alkalmas.
A parlamenti ülés befejeztével a kancellár felkereste az államelnököt, és felkérte a Bundestag feloszlatására. Horst Köhler nincs könnyű helyzetben. A polgárok nyolcvannyolc százaléka az előre hozott választás mellett foglal állást. Ha az államfő elutasítja ezt a megoldást, akkor az országot a törvényhozási időszak végéig, 2006 őszéig továbbra is a parlamenti bizonytalanságtól befolyásolt Schröder-kormány vezeti.
Vezércikk a 7. oldalon
Földönkívülinek vélték az ősi koponyát
