Nem használja többé a Nemzeti Lóverseny (NL) Kft. azt az engedélyezési űrlapot, amelynek szövege osztatlan felháborodást váltott ki a sajtó munkatársaiból az új pálya felavatásának napján. A futamokat szervező társaság ugyanis a nyomtatványban kikötötte, hogy csak az készíthet film- és fényképfelvételeket a versenyekről, aki aláírja a rendkívül szigorú feltételeket szabó dokumentumot. Az operatőröknek és a fotósoknak – ha tenni akarták a dolgukat – vállalniuk kellett, hogy az írott és elektronikus médiumokban csak a kft. külön engedélyével jelentetik meg a felvételeket. Kötelezniük kellett magukat arra is, hogy sérült hajtóról, lovasról vagy lóról nem tesznek közzé képmást. Ráadásul az is szerepelt a kötelmek között, hogy a képhez tartozó szöveget valamennyi közlés előtt bemutatják a kft. közelebbről meg nem határozott illetékesének. A fotósoknak és operatőröknek a szóban lévő szerződés alapján nyilatkozatban kellett kijelenteniük, hogy műveiket nem használják fel a lóversenysport lejáratására. S hogy még nagyobb legyen a sajtósok rémülete, a cég az imént felsorolt szabályok megsértőit egymillió forint kártérítéssel és egyéb jogkövetkezményekkel fenyegette meg.
A kifogásolt formanyomtatvány régen készült, a rajta feltüntetett adatok már nem érvényesek – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Nagy Ágnes, a NL Kft. jogásza. Elmondta: egy-egy nagyobb esemény megrendezésekor mechanikusan elővették és lemásolták a tőpéldányt, mint például a pályaavatón futott 83. Magyar Derby előtt. A lóversenyfutamokat szervező cég korábbi és mostani vezetői a rosszindulatú és a rosszhiszemű támadások ellen akarták, illetve szeretnék megóvni a nagyon nehéz helyzetben lévő, de kedvelt és jelentős múltú sportágat. A szóban forgó és lapunk érdeklődése után elvetett kötelezvény helyett a kft. más módszerekkel kívánja tájékoztatni a közvéleményt a megújult Kincsem park programjairól. Ehhez továbbra is kérik és várják a sajtó munkatársainak a segítségét – fűzte hozzá Nagy Ágnes.
A sajtótörvény nem teszi lehetővé a nyilvános rendezvények szervezőinek a cenzúrát – fogalmazta meg véleményét lapunk jogi szakértője. A közönség tagjainak egyedi bemutatásához szükséges a kiválasztott ember beleegyezése, illetve az interjúalany kérheti a cikk vagy a filmfelvétel előzetes megtekintését. A rendező szervezet egyébként más módon nem korlátozhatja a sajtót.
Tiltás az Országházban. Az Alkotmánybírósághoz fordult öt kereskedelmi médium – az RTL Klub, a TV2, a Hír TV, a Magyar ATV és a Független Hírügynökség –, továbbá a Magyar Újságírók Országos Szövetsége, mert jogsértőnek tartják azt a gyakorlatot, hogy az Országgyűlésből nem adhatnak tájékoztatást saját képanyaggal – írtuk tegnapi lapszámunkban. A Ház elnökének rendelkezése megszabja, hogy a zárt láncú parlamenti hálózatból mely képek kerülhetnek a nyilvánosság elé. A beadvány aláírói alkotmánysértőnek vélik ezt az állapotot.
Ártatlan civilekre támadtak az ukránok
