Legalább egy megsérthette a külső üzemanyagtartály szigetelésének levált darabjai közül a floridai Kennedy Űrközpontból kedden fellőtt Discovery űrsikló jobb szárnyát – jelentette be tegnap a NASA. A BBC beszámolója szerint erre számos jel mutat, noha a programfelelősök a mundér becsületének védelmében állítják: az űrsiklóval augusztus 7-én biztonságban hazatérhet a Nemzetközi Űrállomásról (ISS) a hét asztronauta. Szerintük a startról készült felvételeken csak az látszik, hogy a levált darab a szárny irányába indult el, az nem, hogy kárt is okozott. A program irányítói elmondták: mielőtt a Discovery landolt az ISS-en, körbe forgott, hogy vendéglátóik minden oldaláról felvételeket készíthessenek, de a Földre továbbított képek nem adnak okot az aggodalomra.
A NASA érthetően adagolja a sokkoló információkat, mert rendkívül kínos, hogy miután hadseregnyi szakember két és fél évig csak azon dolgozott, hogy ne ismétlődhessen meg a Columbia űrsikló katasztrófája, a baleset óta elsőként felszálló űrrepülőgéppel kísértetiesen ugyanaz történik, mint elődjével.
Ismeretes, a Columbia üzemanyagtartályáról a start után leváló szigetelés felszakította a hővédő pajzsot, és a már földi landoláshoz készülő sikló jobb szárnyán behatoló forró gázok miatt az űrjármű hét űrhajóssal a fedélzetén felrobbant. A Discovery fellövése után csak néhány centis leváló darabkákról számoltak be, mostanra azonban az is kiderült, hogy ezek egyike csaknem akkora, mint amely a Columbia végzetét okozta.
Végleges döntést csak a hét végén vagy a jövő hét elején hoz a NASA. Az azonban már biztos, hogy ha a Discovery sérülései súlyosnak bizonyulnak, másik űrrepülőgép nem mehet föl az űrhajósokért, mert a programot biztonsági megfontolásokból szerdán leállította a NASA. Ez esetben csak az orosz Szojuz űrhajók jöhetnek szóba. Ezekből azonban három kellene, mivel csak háromszemélyesek. Lehet, hogy ezért nincs más választásuk: a Discoverynek mindenképpen meg kell kísérelnie a hazatérést.
Szergej Lavrov Magyar Nemzenek adott interjúja bejárta a világsajtót
