Rendhagyó módon ülésezett az Apró–Gyurcsány-vagyont vizsgáló parlamenti bizottság tegnap. A tanácskozást a mosonmagyaróvári Motim Rt. bejáratának közelében rendezték. Ezt a céget a Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó konzorcium 1996-ban privatizációs pályázaton szerezte meg. Szijjártó Péter, a bizottság fideszes elnöke szerint a jelenlegi vezérigazgató minősíthetetlen hangú levélben értesítette őt távolmaradásáról. Többek között azt írta, hogy a téma már megjárta a Legfelsőbb Bíróságot, és most a Legfőbb Ügyészség is vizsgálni fogja. A privatizációval kapcsolatos összes iratanyag pedig az ÁPV Rt.-ben megtalálható, tehát annak jogszerűsége, törvényessége egyértelműen nyomon követhető. Gerezdes János azzal zárta levelét, hogy ezek alapján „ebben a politikai komédiában” nem kíván részt venni, de a bizottság igénye szerint írásban szívesen válaszol a kérdésekre.
Szijjártó minősíthetetlennek nevezte, hogy Gerezdes nem jelent meg, holott emiatt tartották a helyszínen az ülést. – A bizottság felállítására majdnem egyhangú határozatot hozott a parlament, senkinek nincs joga politikai komédiának nevezni azt – hangsúlyozta a testület elnöke. A bizottság 22 pontban fogalmazta meg kérdéseit, amelyeket írásban is eljuttatnak Gerezdes Jánoshoz. Többek között tudni szeretnék, miért volt szükség arra, hogy 1995-ben, tizenhárom nappal a privatizáció lezárása előtt az akkor még állami tulajdonban lévő Motim 340 millió forint értékben törzstőkét emeljen. Miként lehet az, hogy ezek után a vállalatot három Motim rt.-s tag vette meg? Hogyan kaphatott 700 millió forintos banki támogatást a vásárló cég a 705 millió forintos vételárhoz, aminek következtében csak ötmillió forintot kellett saját maguknak előteremteniük? Ráadásul attól a pénzintézettől kapták a hitelt, amelynek vezetője akkor Gyurcsány Ferenc anyósa, Apró Piroska volt.
Szijjártó Péter szerint ez a tranzakció is bizonyítja, hogy a jelenlegi kormányfő kihasználta politikai kapcsolatrendszerét meggazdagodása érdekében. A grémium jelen lévő tagjai szerint kiderült, hogy a szocialistáknak és Gyurcsány Ferencnek komoly takargatnivalójuk van a Motim privatizációjával kapcsolatban, ezért nem jelentek meg a kormánypárti bizottsági tagok sem. Az is kérdéses maradt, hogy betartja-e a cég a munkavállalók védelmére szolgáló szabályokat.
Nincs idő az érdekvédelemre. Paszternák György sok teendője miatt egyelőre nem vette fel a kapcsolatot a Motim Kádkő Kft.-vel. A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke korábban úgy nyilatkozott: július elején tárgyalásokat kezdeményez a céggel, ahol a munkaügyi bíróság elsőfokú döntése szerint is jogszerűtlenül foglalkoztatnak 36 helyett heti 40 órában. A cég arra hivatkozva emelte fel a munkaidőt, hogy az új technológiákkal már kiküszöbölték az egészségre káros munkafolyamatokat. (B. Á.)