Megválaszolatlan kérdések

Szijjártó Péter (Fidesz) szerint kiderült, hogy a szocialistáknak és Gyurcsány Ferencnek is komoly takargatnivalójuk van a Motim Rt. privatizációjával kapcsolatban, ezért nem fogadták el a meghívást a miniszterelnök vagyongyarapodását vizsgáló bizottság ülésére a kormánypárti tagok és Gerezdes János vezérigazgató sem. Utóbbi „politikai komédiának” minősítette a tegnapi ülést.

Frang Gizella
2005. 07. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendhagyó módon ülésezett az Apró–Gyurcsány-vagyont vizsgáló parlamenti bizottság tegnap. A tanácskozást a mosonmagyaróvári Motim Rt. bejáratának közelében rendezték. Ezt a céget a Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó konzorcium 1996-ban privatizációs pályázaton szerezte meg. Szijjártó Péter, a bizottság fideszes elnöke szerint a jelenlegi vezérigazgató minősíthetetlen hangú levélben értesítette őt távolmaradásáról. Többek között azt írta, hogy a téma már megjárta a Legfelsőbb Bíróságot, és most a Legfőbb Ügyészség is vizsgálni fogja. A privatizációval kapcsolatos összes iratanyag pedig az ÁPV Rt.-ben megtalálható, tehát annak jogszerűsége, törvényessége egyértelműen nyomon követhető. Gerezdes János azzal zárta levelét, hogy ezek alapján „ebben a politikai komédiában” nem kíván részt venni, de a bizottság igénye szerint írásban szívesen válaszol a kérdésekre.
Szijjártó minősíthetetlennek nevezte, hogy Gerezdes nem jelent meg, holott emiatt tartották a helyszínen az ülést. – A bizottság felállítására majdnem egyhangú határozatot hozott a parlament, senkinek nincs joga politikai komédiának nevezni azt – hangsúlyozta a testület elnöke. A bizottság 22 pontban fogalmazta meg kérdéseit, amelyeket írásban is eljuttatnak Gerezdes Jánoshoz. Többek között tudni szeretnék, miért volt szükség arra, hogy 1995-ben, tizenhárom nappal a privatizáció lezárása előtt az akkor még állami tulajdonban lévő Motim 340 millió forint értékben törzstőkét emeljen. Miként lehet az, hogy ezek után a vállalatot három Motim rt.-s tag vette meg? Hogyan kaphatott 700 millió forintos banki támogatást a vásárló cég a 705 millió forintos vételárhoz, aminek következtében csak ötmillió forintot kellett saját maguknak előteremteniük? Ráadásul attól a pénzintézettől kapták a hitelt, amelynek vezetője akkor Gyurcsány Ferenc anyósa, Apró Piroska volt.
Szijjártó Péter szerint ez a tranzakció is bizonyítja, hogy a jelenlegi kormányfő kihasználta politikai kapcsolatrendszerét meggazdagodása érdekében. A grémium jelen lévő tagjai szerint kiderült, hogy a szocialistáknak és Gyurcsány Ferencnek komoly takargatnivalójuk van a Motim privatizációjával kapcsolatban, ezért nem jelentek meg a kormánypárti bizottsági tagok sem. Az is kérdéses maradt, hogy betartja-e a cég a munkavállalók védelmére szolgáló szabályokat.




Nincs idő az érdekvédelemre. Paszternák György sok teendője miatt egyelőre nem vette fel a kapcsolatot a Motim Kádkő Kft.-vel. A Vegyipari Dolgozók Szakszervezetének elnöke korábban úgy nyilatkozott: július elején tárgyalásokat kezdeményez a céggel, ahol a munkaügyi bíróság elsőfokú döntése szerint is jogszerűtlenül foglalkoztatnak 36 helyett heti 40 órában. A cég arra hivatkozva emelte fel a munkaidőt, hogy az új technológiákkal már kiküszöbölték az egészségre káros munkafolyamatokat. (B. Á.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.