Napirenden a terrorizmusellenes törvények

Átfogó nemzetközi terrorizmusellenes egyezmény elfogadását sürgette Kofi Annan ENSZ-főtitkár New Yorkban. Közben Európa nyugati felében új terrorellenes törvényekkel igyekeznek csökkenteni a fenyegetettséget.

Munkatársainktól
2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rendkívül ritka a brit belpolitikában, hogy a kormányfő egyeztet az ellenzéki pártok vezetőivel, az pedig példátlan, hogy a pártvezetők egyet is értsenek a követendő politikában. Most mégis ennek lehettünk tanúi. Amikor Tony Blair a Downing Street 10.-be kérte Michael Howard konzervatív és Charles Kennedy liberáldemokrata vezetőt, mindhárman egyetértettek abban, hogy a már amúgy is meglevő terrorizmus elleni törvények mellett új jogalkotásra van szükség. Pontosabban: új bűncselekmények meghatározására és a hatósági szervek jogainak kiterjesztésére. Ehhez rendkívüli ülésre kell összehívni az alsóházat. Új bűncselekmény-kategóriákat akarnak meghatározni annak megakadályozására, hogy agitátorok bűncselekmények elkövetésére uszítsanak, akár közvetlenül, felbujtás formájában – ami már jelenleg is büntetendő cselekmény –, akár már elkövetett bűncselekmények dicsőítésének, helyeslésének, mentegetésének, igazolásának alakjában. Ebben egyetértenek a pártok. Valamivel nehezebb a közös platform kialakítása a rendőrség jogainak kiterjesztésében, például arra, hogy három hónapig lehessen vizsgálati fogságban tartani terroristagyanús személyeket, vagy olyan jogalkotásban, amely lehetővé teszi a bíróság számára egyes személyek postai, telefon- vagy e-mail kommunikációjának, illetve bankszámlájának lehallgatását vagy megvizsgálását. Az egyetértés nemzetközi színezetet ölt. Dominique de Villepin francia miniszterelnök Tony Blairrel tárgyalt Londonban. Megegyeztek abban, hogy szorosabb lesz az együttműködés a francia és a brit biztonsági szervek között. Franciaországban egyébként Nicolas Sarkozy belügyminiszter a terrorista szervezkedés korábbi fázisában való fellépéssel, a megelőzés szerepének kiterjesztésével kíván szigorítani a szabályozáson. A telefonüzemeltető cégeket a hívás helyével és szereplőivel kapcsolatos leglényegesebb információk egy éven át tartó megőrzésére, szükség esetén pedig azoknak a hatóságok részére történő átadására próbálják rábírni. Tervezik a térfigyelő kameráknak az eddigieknél jóval szélesebb körben való alkalmazását is.
Rendkívüli biztonsági törvénycsomagot vezettek be a hét végétől Olaszországban. Giuseppe Pisanu belügyminiszter intézkedései a maffiaellenes törvények kiterjesztésével, az internet- és telefonkártya-használók regisztrálásával, és a titkosszolgálatok megerősítésével próbálják elejét venni egy terrortámadásnak. Az új rendelkezések értelmében a hamis igazolvánnyal rendelkezőktől azonnal DNS-mintát vesznek, és a terroristagyanús bevándorlókat gyorsított eljárásban kitoloncolják az országból. A maffiák bűnbánóihoz, a pentitókhoz hasonlóan a terrorüldözésben a hatóságokkal együttműködő illegális menekültek tartózkodási engedélyhez juthatnak. A pénzügyőrség az országból kiutalt pénzmozgásokat ellenőrzi, és megpróbálja felderíteni a terrorsejteknek szánt pénzmosodákat. Silvio Berlusco-ni kormányfő elfogadta az ellenzék által javasolt terrorellenes ügyészségi központ mielőbbi felállítását, amiről hamarosan törvényjavaslatot terjesztenek a parlament elé.
A legutóbbi merényletek után Németországban is megnőtt a terrortámadásoktól való félelem, melyet az országban élő muzulmánok száma mellett az is fokozott, hogy a közeljövőben két nagyszabású nemzetközi rendezvényre várnak több millió látogatót: a kölni ifjúsági világtalálkozóra és a 2006-os labdarúgó-világbajnokságra. Otto Schily belügyminiszter több fórumon is elmondta, Németországot veszély fenyegeti, ezért bővíteni kell a biztonsági erők hatáskörét. Egy szerencsétlen közjáték után (a Reichstag előtt zuhant le egy kisrepülőgép) Schily repülési tilalmi zónát rendelt el a kölni világtalálkozó és a futball-világbajnokság idejére az érintett területeken, a szövetségi nyomozó hivatalnak pedig nagyobb mozgásteret nyújt a terrorizmus elleni harcban. XVI. Benedek pápa augusztusban esedékes kölni látogatását a biztonsági erők megkülönböztetett figyelemmel fogják kísérni. A német rendőrszakszervezet elnöke ugyanakkor a politikusok szegénységi bizonyítványának nevezte, hogy még a háromszáz legveszélyesebb németországi iszlámista megfigyelésére sem tudtak elegendő nyomozót alkalmazni, s hogy még mindig nem áll készen a központi terrorellenes adatbázis – áll a Neue Osnabrücker Zeitung tegnapi számában.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.