Négyezermilliárd forint a tartozásunk

A GDP-hez viszonyítva 2000 óta 5,4-szeresére nőtt a magyar lakosság hitelintézetekkel, takarékszövetkezetekkel, lízingcégekkel, biztosítókkal szembeni eladósodása – derül ki a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete (PSZÁF) éves jelentéséből.

Hunyor Erna
2005. 07. 19. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négyezermilliárd forintra emelkedett 2004 végén a magyar háztartások összes tartozása a 2000. végi 740 milliárd forintról, amely magában foglalja a háztartások teljes tartozását.
A lakosság rendelkezésére álló jövedelemhez, különösen a szabad rendelkezésű jövedelmekhez képest ez az arány már kifejezetten magas – állapította meg a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyelete. Kiderült az is, hogy a magyar bankrendszer legnagyobb arányú kihelyezését továbbra is a lakáshitelek képezik. Bár a növekedési ütem lassult, az 1900 milliárd forintos állomány 2004 végén a lakossági bankhitelek hetven százalékát tette ki.
A gépjármű-hitelezés kockázatosabbnak bizonyult. A keresletnövekedés 2004 közepén érte el a csúcsát, azóta mind az új, mind a használt gépkocsik piacán visszaesés tapasztalható. Ezt a hitelezők különféle vevőcsalogató módszerekkel próbálták ellensúlyozni. A múlt év slágere volt a nulla teljes hiteldíjmutatós hitel. Ezeknél a hiteleknél nem egy esetben a hitelező pénzintézet, többségében pénzügyi vállalat nincs fedezve: a kint lévő hitelösszeg magasabb, mint a gépjármű pillanatnyi piaci értéke.
A lakossági hitelfelvételben a devizakölcsön korábban csak a gépkocsi-hitelezésben volt elterjedt, egyéb területen, így a lakáshitelezésben nem, de a 2004. év ezen a területen is áttörést hozott. A vállalkozói hitelek növekményének meghatározó részét, mintegy hetven százalékát a devizahitelek tették ki.
Adósságcsapdába kerülhetnek viszont azok, akik olyan pénzkölcsönzőkhöz fordulnak, amelyek nagyon magas kamatra, ám gyorsan és rövid futamidőre adnak kis összegű hiteleket. Az igénylők ugyanis általában megélhetési problémáik finanszírozására költik el ezt a pénzt. A PSZÁF ebben a folyamatban az ügyfelek számára fokozott kockázatot lát.

APEH-elnökből PSZÁF-vezető. Király László György május elseje óta a PSZÁF felügyeleti tanácsának tagja. Korábban, 2002 júniusától 2005 februárjáig az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal elnöki tisztét töltötte be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.