„Ó, szegény hazánk, mennyire jutottál!”

K é z z e l í r t t ö r t é n e l e m

Munkatársunktól
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Vác, 1919

A váci ferences rendház vezetője 1916 októberétől 1923 augusztusáig Prieszter Ágoston volt, és ő vezette a kolostor hétköznapjai szempontjából jelentősebb eseményeket megörökítő historia domust is. Prieszter Ágoston érdeklődése nem csupán szűkebb környezetének történéseire terjedt ki, hanem figyelemmel kísérte az ország sorsának alakulását is. A háztörténet lapjain nyomon követhető a labilis politikai helyzet és Prieszter Ágoston véleménye, amely olykor nem a leírt, hanem a kihagyott, elhallgatott tényekből, eseményekből ismerhető meg. A szöveget apróbb, stiláris korrekciókkal közöljük. (F. Z.)

Január
Egész hónapban nem volt egyetlen szép, derűs napunk sem. A nedves, hideg idő és drága hazánk szomorú helyzete nyomasztólag hat a kedélyre. Nagyon szomorú időket élünk. Az ország tele van adóssággal, a románok, csehek, szerbek foglalnak, és a politikai egyenetlenség végpusztulással fenyeget. Mindenhol a pusztulás hírei hallatszanak, megbízhatatlan a közbiztonság is. És a sok bajt csak fokozza a drágaság és a nagy nincstelenség. Ó, szegény hazánk, mennyire jutottál! A munkások nem akarnak dolgozni, a napszám drága, s mindez fokozza a nyomort.

Február
16. A tíznapos kemény hideget ma reggelre enyhébb idő váltotta fel. A tüzelő nagy hiánya miatt sokan örvendtünk az idő e változásának.
Gróf Csáky Károly megyés püspök az éjjel meghalt.
20. Prohászka Ottokár székesfehérvári megyés püspök vagy hatvan pap és nagy néptömeg kíséretében eltemette kegyelmes főpásztorunkat. A megboldogult 1000 koronát hagyományozott templomunknak. R. I. P.
E hónapban kevés verőfényes napunk volt.

Március
1. Kedves vendégeink voltak a budai zárdából: P. Siposs Lénárd és fr. Tóth Titusz.
16. Reggel befejeztük nyolcnapos lelkigyakorlatunkat.
17. Méltóságos Schmidt kanonok úr 100 koronát adományozott kolostorunknak, Panerné 200 korona adományt juttatott Szent Antal tiszteletére a templom részére.
21. Lemondott az 1918. október 31-én alakult kormány, és helyébe a szociáldemokrata és kommunista pártból alakult új kormány. Megkezdődött a nagyobb vagyonok kommunizálása.
25. Nemzetőrök jártak kolostorunkban fegyvereket keresni. A nagyböjti és húsvéti szentbeszédeket szép sikerrel végezte P. Raáb Othmár.

Május
5. Nálunk járt Budapestről P. Medveczky Medárd szentföldi biztos civilben, ugyanis habitusban nem lehet utazni. Hozott két missalepulpitust tölgyfából.
8. Megkaptuk a végzést kolostorunk kommunizálásáról. Összes értékpapírjainkat és az alapítványi pénzeket lefoglalták, de Isten kegyelméből valahogy mégis megélünk, mert Szent Ferenc nem hagyja el fiait.
12. Három kegyesrendi tanár költözött hozzánk: Dragos Károly, Szücs Lajos, Agárdi Gyula, miután saját rendházukból kilakoltatták őket azért, mert papi tevékenységükről nem voltak hajlandók lemondani.
20. A nap folyamán egy négytagú kommunista bizottság lefoglalta minden ingó és ingatlan vagyonunkat a ruhák, könyvek és élelmiszerek kivételével. A borok lefoglalásáról azonban nem feledkeztek meg. Gondoskodik majd rólunk a jó Isten!
25. Egy Fazekas nevű vörösőrt házgondnokul neveztek ki hozzánk. Azelőtt kocsis volt, modora nem túl kellemes. Híveink igen gondosak irányunkban. Mindenfélét hoznak, hogy helyzetünkön könnyítsenek. Semmiben sem szenvedünk szükséget, csak a bizonytalanság gyötrelmes.

Júniusban minket érintő nagyobb esemény nem történt, de annyit hallottunk, hogy sokfele forrongások törtek ki, a nép nehezen törődik bele mostani helyzetébe.

Július
1. A katonai parancsnokság kolostorunkba helyezte át a tiszti étkezést. E célra a nagy ebédlő, a konyha és egy kamra lett lefoglalva, két szerzetes pedig jó ellátást kap érte. Az udvarra néző szobákban tisztek laknak alkalmazottjaikkal. E hónap örömtelenül múlt el.

Augusztus
1. A kommunista kormány délután 3 órakor lemondott, és helyét szocialista kormány vette át átmenetileg. Az értelmiség és a vagyonos osztály üldöztetése megszűnt ugyan, de a rengeteg elkobzott értékek megtérülnek-e valaha? Még nem tudható. A papírpénzek értéke rettenetesen esett, s hozzá még igen sok a hamisítvány is. Az erőltetett kommunizmus elbukott, lejáratta magát. A kimondhatatlan drágaság egyre nő. A régi árak sok százszorosukra emelkedtek. A zsír kilója 300 korona. A piacon alig lát az ember árut. A kommunizmus csak a dologtalanoknak használt. A szocialista terror is undort keltett.
7. Az ország válságos helyzete kezd jobbra fordulni. A megmentő József herceg, ki kezébe véve a hatalmat, új kormánynak adott megbízást.
Még 5-én délután az összes ellenforradalmi szervek közös ülést tartottak. A gyűlésen a minisztériumok képviselőinek egyetértésével elhatározták, hogy a minisztereket és államtitkárokat lemondásra kényszerítik, mert az országban teljes az anarchia, és a kormányhatalom nem funkcionál.
E határozat meghozatala után nyomban a végrehajtáshoz fogtak, s nagyobb karhatalom ment Alcsútra József királyi herceghez, akit fölkértek, hogy utazzon a fővárosba. A királyi herceg engedett a kérésnek, s még azon éjjel automobilon Budapestre érkezett, és a Bristol Szállóban szállt meg, ahol Friedrich István volt hadügyi államtitkár lakott. A királyi herceg 6-án a délelőtt folyamán különféle egyesületek képviselőit fogadta, majd katonatiszti deputációkat, akik megkérték, hogy a helyzet megoldását vegye kezébe. Azután József királyi herceg meglátogatta az összes antantmissziókat, és az egész nap folyamán folytatta a tárgyalásokat, amelynek eredménye lett, hogy kezébe vette a válság megoldását.
A tárgyalásokkal párhuzamosan délben a rendőrség az első riadóra talpra állott, s körülbelül nyolcezer főnyi önkéntes csapat mozgósíttatott. Délután és este bizottság útján fölszólították az együtt ülésező minisztertanácsot, hogy mondjanak le, ami a második felszólításra meg is történt. A román parancsnokló tábornok, aki zavargásoktól tartott, a megszálló román helyőrséget készenlétbe helyezte, de rendzavarás nem történt.
Ugyanakkor nagy tömegek vonultak a Bristol Szálló elé, ahol Friedrich István az alakuló kormány nevében közhírré tette, hogy a volt kormány lemondott, és József királyi herceg kinevezte az új ideiglenes kormányt.
Az éjszaka folyamán az antantmissziók értekezletet tartottak, amelyen R. G. Gorton angol tábornok elnökölt. Az értekezleten jelen volt József királyi herceg és Friedrich István is. A tárgyalás két óra hosszat tartott, az összes függő kérdésekben egyetértésre jutottak, s az új kormányalakulást a legmelegebb támogatásról biztosították.
Az eseményekről még az éjszaka folyamán jelentéseket küldtek külföldre. Egyúttal intézkedés történt, hogy a Szegeden, Grazban és Bécsben tartózkodó csoportok Budapestre hívassanak.
József királyi herceg a holnapi nap folyamán budai palotájába költözködik. Amilyen rémséges volt Garbai Sándor és társai kommunista kormánya, és amilyen vigasztalan a Peidl-féle szocialista kormány, oly megnyugtató az új Friedrich-féle kormány. Édes hazánk egy évszázad alatt sem állhat egészen helyre, annyi kára volt 1918. október óta.

„A magyar néphez!
Abból a soha el nem múló szeretetből, amellyel a magyar néphez ragaszkodom, és visszapillantva a legutóbbi öt év közös szenvedéseire, valamint engedve a minden oldalról hozzám jutott kívánságoknak, kézbe vettem a mai lehetetlen helyzet megoldását. Nem nézhetem, hogy szegény összeroskadó hazánk sorsa fölött politikusok és különb érdek- és pártcsoportok marakodjanak. Mindenütt teljes az anarchia, a dunántúli lázadások, egy hivatalban lévő minisztérium, amelyet nem ismer el senki, és az élelmezés teljes fennakadása már katasztrófával fenyeget, ha a magyar intelligencia a józan munkássággal és földműves népünkkel karöltve erős kézzel rendet nem teremt.
Az antant itt levő hatóságaival történt tárgyalásaim után megbízom:
a magyar miniszterelnökség és kereskedelmi minisztérium ideiglenes vezetésével Friedrich István nyug. hadügyi államtitkárt;
a magyar belügyminisztérium ideiglenes vezetésével Samassa Adolf miniszteri tanácsost;
a külügyminisztérium ideiglenes vezetésével Tánczos Gábor tábornokot;
a pénzügyminisztérium ideiglenes vezetésével Grünn János dr. államtitkárt;
a vallás- és közoktatásügyi minisztérium ideiglenes vezetésével Imre Sándor dr. államtitkárt;
a hadügyminisztérium ideiglenes vezetésével Schnetzer Ferenc tábornokot;
a népegészségügyi minisztérium ideiglenes vezetésével Csilléry András dr. orvost;
az élelmezési minisztérium vezetése betöltetlen;
a nemzeti kisebbségek minisztériumának ideiglenes vezetésével Bleyer Jakab dr. egyetemi tanárt;
az igazságügyi minisztérium ideiglenes vezetésével Szászy Béla dr. államtitkárt;
és a földmívelésügyi minisztérium ideiglenes vezetésével Győry Loránd dr. államtitkárt.
Az átmeneti kormány megalakulása néhány napon belül fog megtörténni, a polgárság, földműves nép és józan munkásság meghallgatása után.
Akinek szívében még él egy kis hazafiúi szeretet, az támogassa teljes odaadással a kormányt nehéz helyzetében. Félre a széthúzással, kritikával, okoskodással! Jöjjön az összetartás, megértés és munka. Bízzunk rendületlenül hazánk jobb jövőjében!
József királyi herceg, tábornagy”

15. Éjjel tíz kommunista agitátort lövettek agyon a románok.
Tegnap alakult meg az új politikai kabinet, melynek tagjai a következők:
Miniszterelnök: Friedrich István.
Külügyminiszter: Lovászy Márton.
A béketárgyalásokon részt vevő miniszter: gróf Teleki Pál.
Belügyminiszter: báró Perényi Zsigmond.
Pénzügyminiszter: Grünn János.
Hadügyminiszter: Schnetzer Ferenc.
Igazságügyi miniszter: Baloghy György.
Kereskedelmi miniszter: Heinrich Ferenc.
Földmívelésügyi miniszter: Nagyatádi Szabó István.
Vallás- és közoktatásügyi miniszter: Huszár Károly.
Népegészségügyi miniszter: Csilléry András.
A propagandaügyek minisztere: Haller István.
Kisgazdák minisztere: Mayer János.
Ipari munkások minisztere: Oláh Dániel.
Nemzeti kisebbségek minisztere: Bleyer Jakab.
Közélelmezési miniszter: Ereky Károly.
Leírhatatlan, minő rémes volt a kommunisták négyhavi uralma. Az emberi élet naponta veszélyben forgott, s senki sem tudhatta, mire virrad.

Szeptember
8. Gossmann Ferenc püspök úr pappá szentelte Unyi Bernardin rendtársunkat, ki előzőleg hat napon át kolostorunkban tartott lelkigyakorlatot P. Prieszter Ágoston vezetése mellett.
28. Jó rendi testvérünk, fr. Király Paszkál Gyöngyösre utazott, hogy október 4-én ünnepélyes szerzetesi fogadalmat tegyen.

Október
4. Danay János kőművesmester befejezte templomunk elejének javítását. A munka 7180 korona költségbe került, s négy hétig tartott.
9. Befejeződött kertünkben a szüret. 13 hektoliter must lett.
15. Egyre borongósabb az idő, kellemetlenül hűvös van. Édes hazánk helyzete sem tud jobbra fordulni, még tart a megszállás. Napról napra várjuk a mindenünket fölfaló románok kivonulását, de csak nem mennek. Szegény hazánkat most minden oldalról szipolyozzák.
31. Leesett az első hó, de mindjárt el is olvadt.

November
13. Reggel hagyta el a román megszálló hadsereg Vác városát. Valóságos sáskák voltak ezek szegény városunkra és környékére nézve. Tegnapelőtt már rendezték az itteni katonákat, és 11-én meg 12-én délelőtt ünnepélyes felesketések tartattak udvarunkban. A katonák előtte szentmisét hallgattak.
14. Ma Budapestről is kivonulnak a románok. Ó, már csak az egész ország fölszabadulna!
Reggel 3 fok hideg volt. Itt a tél, és általános a fűtőanyag hiánya.
22. Sok vajúdás és tanácskozás után ma este az antant követelése teljesítve lőn, amennyiben az összes pártokból koncentrációs kormány alakult a következő tagokkal:
Miniszterelnök: Huszár Károly (keresztényszocialista).
Belügyminiszter: Beniczky Ödön (keresztényszocialista).
Külügyminiszter: gróf Somssich József.
Hadügyminiszter: Friedrich István (keresztényszocialista).
Földmívelésügyi miniszter: Rubinek Gyula.
Kereskedelmi miniszter: Heinrich Ferenc.
Közoktatásügyi miniszter: Haller István (keresztényszocialista).
Közélelmezési miniszter: Nagyatádi Szabó István.
Kisgazda miniszter: Sokorópátkai Szabó István.
Népjóléti miniszter: Peyer Károly (szociáldemokrata).
Igazságügyi miniszter: Bárczy István (demokrata).
Pénzügyminiszter: Korányi Frigyes.
Nemzeti kisebbségek minisztere: Bleyer Jakab dr. (keresztényszocialista).
Ily összetétel mellett kedvezőbb békefeltételekre van kilátás, állítják. Adja Isten! Ezerféle baj és nyomorúság után szegény hazánkra ráférne egy kis vigasztalás.

December
19. Délután minden ünnepség mellőzésével Vácra érkezett új megyés püspökünk, Hanauer István őméltósága.
20. A házfőnök erélyes fellépésére végre kihurcolkodott kolostorunkból a tiszti étkező. A katonák megfelelő helye a kaszárnya!
31. Búcsút vettünk az 1919. esztendőtől, mely annyi sok szenvedést és megpróbáltatást hozott szegény hazánkra. Istenben bízva reméljük, hogy 1920 jobb lesz!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.