Vannak olyan elzárt területek a Kis-Balatonon, amelyeket csak kutatók kereshetnek fel, de a Balaton-felvidéki Nemzeti Park külön engedélyével látogatható többek között a Diás-sziget, ahol felkereshetjük a Fekete István regényeiből ismert Matula kunyhót és az író személyes tárgyaival berendezett emlékházat is.
A Kis-Balaton vízvédelmi rendszere két tározóból áll, amelynek első része teljesen víz alatt van, ezt nevezik Hídvégi-tónak. A tóban ma 32 halfaj él, ennek köszönhetően a horgászni vágyók számára is alkalmas hely, különösen a Zalavárat és Zalaszabart összekötő töltés, valamint a Kányavári-sziget, ahol két kilátóról gyönyörködhet a látogató a tájban, az erre a célra kialakított helyeken szalonnát süthet, és a szigeten körbevezető tanösvényen megismerheti a tó gazdag állat- és növényvilágát.
A Kis-Balatonon élő 232 madárfaj számos példányával találkozhatunk kirándulásaink során. A Kányavári-szigettől hét kilométerre egy bivalyrezervátum várja a látogatókat, ahol az arra járók nemcsak az állatokat láthatják közelről, hanem egy tárlatot is a környék kultúrájáról. A Hídvégi-tó partján, Zalavár mellett áll a Kis-Balaton Ház, amely bemutatja a vízvédelmi rendszer természeti értékeit. A kutatóházban a modern eszközöknek köszönhetően megismerkedhetünk a mocsárvilág hangjaival, fényeivel és illatával is. Az épület mellett állnak a IX. századi Szent Adorján-zarándoktemplom maradványai és a Cirill–Metód-emlékhely. A Kis-Balaton rendszerében a második tározó a Fenéki-tó, ami körülbelül a háromszorosa az elsőnek, de még nincs teljesen befejezve. Ennek sorsáról, amint arról lapunkban is hírt adtunk, komoly szakmai viták folynak.
Hasznos információk. A Kis-Balaton szigorúbban védett részeire a 06-83/315-341-es telefonszámon lehet engedélyt kérni, a Diás-szigeten található központban. Zalavár autóval a 76-os útról közelíthető meg Sármelléken át vagy a 7-es főútról Balatonszentgyörgy felől. Busszal Keszthelyről és Hévízről fél óra az út.
Ártatlan civilekre támadtak az ukránok
