Orbán-bizottság: jogi aggályok

Megkérdőjelezi az Orbán Viktor ügyében felállított vizsgálóbizottság holnapi ülésének jogszerűségét, hogy a parlamenti testület nem jelentkezett be az adatvédelmi nyilvántartásba. Új helyzetet teremt az is, hogy az ügyészség tegnap elutasította a volt kormányfő ellen hivatali visszaélés miatt tett feljelentést.

2005. 07. 04. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A törvény minden adatkezelőt kötelez arra, hogy jelentkezzék be az adatvédelmi nyilvántartásba – közölte tegnap kérdésünkre Péterfalvi Attila adatvédelmi biztos. Ez alól a parlamenti vizsgálóbizottság sem kivétel – tette hozzá –, ugyanakkor az Orbán Viktor ügyében alakult testület elmulasztotta ezt a kötelességét.
Az eset azért súlyos, mert tavaly március 31-e óta – az Alkotmánybíróság határozata alapján – hiányoznak a vizsgálóbizottságok működésének feltételei: a honatyák nem alkották meg a korrekt eljáráshoz szükséges kétharmados törvényt. Jelenleg – mutatott rá Péterfalvi Attila – csak országgyűlési határozat alapján vizsgálódik a bizottság, erre alapozva pedig csak a parlamentnek alárendelt személyek – például a képviselők – ügyeiben érdeklődhet a testület. Másokat csupán akkor kérdezhet meg, ha hozzájárulnak ehhez.
Kérdés tehát, hogy az érintett cégek képviselői, tagjai s a tanúk hogyan viszonyuljanak a vizsgálathoz. Annál is inkább, mert közben a büntető és a polgári törvénykönyv érvényes az ügyükben. Ha önmagukra vagy másokra terhelő vallomást tesznek, hamis vád vagy egyéb bűncselekmény miatt a vádlottak padjára kerülhetnek. Emellett beperelhetők kártérítésért is, a személyiségi jog megsértése címén, ha nem tudják bizonyítani állításukat.
Péterfalvi Attila azt mondta, nincs tudomása róla, mikor, hol, hogyan és meddig tárolja a bizottság a meghallgatásról felvett jegyzőkönyveket, honnan szerzett be iratokat, és azok között vannak-e olyanok, amelyek nem részei a mindenki számára megismerhető állami nyilvántartásoknak. Hasonló okból korábban már fellépett a jelenlegi adatvédelmi biztos és elődje, Majtényi László is a Mécs-bizottság, illetve az olajügyeket vizsgáló testület ténykedése ellen.
A Központi Ügyészségi Nyomozó Hivatal tegnap elutasította azt a feljelentést, amelyet az Élet és Irodalom, valamint az Index internetes újság cikkei alapján nyújtott be két magánszemély. Megállapították: az újságcikkekre alapozott feljelentésekben egyetlen olyan tény vagy adat sem szerepel, amely bűncselekményre, hivatali visszaélésre utalna. Ez már a második hatósági határozat az ügyben, hiszen a Fővárosi Ítélőtábla korábban jogerősen úgy döntött, hogy az ÉS cikkében említett napokon nem volt taggyűlés az egykor Lévai Anikó – Orbán Viktor felesége – résztulajdonában lévő kft.-ben.
Ismeretes: a parlament június 12-én fogadta el azt a határozatát, amely szerint Orbán Viktornak tíz kérdésre kell válaszolnia azzal kapcsolatban, hogy miniszterelnöksége idején visszaélt-e funkciójával. Alkotmányjogászok szerint – mivel a bizottság országgyűlési határozat alapján jár el – Orbánt sem lehet kormányfői tisztsége alapján kérdezni, mert törvény híján jelenleg a miniszterelnök is kívülállónak minősül. Orbán csupán képviselőként kérdezhető. Ebben a minőségében viszont köteles számot adni vagyoni helyzetéről. Magyarán: a vagyonnyilatkozatát kontrollálhatják.
Emlékezetes, a közelmúltban Braun Róbert volt miniszterelnöki tanácsadó fejlécével készült dokumentum került nyilvánosságra, amely szerint Gyurcsány Ferenc részére állami hivatalnokok közpénzen, Orbán Viktor lejáratására kampánytervet állítottak elő. Az érintett Braun és a kormány hiteltelen „koholmánynak” minősítette a „gyanúkampányiratot”, amelynek fő eleme az volt, hogy a volt miniszterelnököt szőlőügyekkel járassák le, méghozzá az ÉS hasábjain.




Butaságok a neten. Ennyi butaságot egy helyen még nem láttam. Márpedig a butaságokat a helyükön kell kezelni – mindössze ennyivel kommentálta Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke az Indexen megjelent híradást, amely arról szól, hogy a Fideszben készült egy kommunikációs és PR-stratégia, amely állítólag még Orbán Viktor látszatbalesetét is kilátásba helyezte.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.