Polémia a bírák nyilatkozási jogáról

A bíró lehetőleg ne nyilatkozzon ügyeiről – véli a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Horváth Jenő szerint legjobb, ha az ítélet magáért beszél. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság elnöke viszont úgy gondolja: a bíró is élhetne alkotmány adta jogával. Azt azonban szerinte még meg kell fontolni, miként történjen ez.

2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem nyilatkozhatnak a bírák sem a saját ügyeikről, sem a rég lezárt eljárásokról. Hallgatásra kárhoztatja őket a jogszabály. Lomnici Zoltán, a Legfelsőbb Bíróság (LB) és az Országos Igazságszolgáltatási Tanács (OIT) elnöke – korábban az LB szóvivője – azt mondja, ha szó szerint értelmeznénk a bírák nyilvános megszólalását tiltó rendelkezést, a történelmi korok ügyeiről, mondjuk a Martinovics-perről sem fejthetné ki senki a véleményét. Az OIT változtatni szeretne ezen. Különösen azután, hogy megbízásából Lábady Tamás volt alkotmánybíró, a Pécsi Ítélőtábla elnöke megvizsgálta a módosítás feltételeit. A szakember nem találta aggályosnak, hogy a bírák nyilatkozzanak. A szólásszabadság őket is megilleti.
A főbíró ugyanakkor óvatos: még le nem zárt, folyamatban lévő perben továbbra sem szólalhatna meg a bíró a tárgyalótermen kívül – mondta. Emellett kötelezni sem lehetne senkit, hogy megossza érveit a nyilvánossággal. Lépni azonban kell, hiszen az Európai Unióban szinte egyedülálló a teljes tilalom. Kulcsár Attila kiadatási ügyében például az osztrák bíró az újságírók elé állhatott a döntés után. Németországban is más a gyakorlat, mint idehaza.
Nagyon meg kell fontolni, miként oldható fel a mostani tilalom – válaszolta érdeklődésünkre Horváth Jenő, a Magyar Ügyvédi Kamara elnöke. Leszögezte: az ügyvédi kar nem ellenzi a lazább szabályozást, sőt az ügyvédek örülnének a módosításnak – több alkalmuk lenne, hogy kifejtsék álláspontjukat. A bíráknak azonban mindenképpen számítaniuk kell arra, nem biztos, hogy a nyilvánosság előtt övék lesz az utolsó szó. Ha ugyanis a bíró közlése érinteni fogja a vádlott, az alperes, a felperes jogait, érdekeit, magatartását, a védő, a jogi képviselő bizonyára reagálni fog. Senki sem tarthatja őket vissza ettől – vélte Horváth Jenő.
Az ügyvédek meglehetős rutint szereztek a rendszerváltozás óta a nyilvánosság tájékoztatásában. Olykor egymással vitatkoznak, legtöbbször azonban a rendőrség közléseit, eljárását, döntését kritizálják. Ritkábban az ügyészség intézkedése kerül célkeresztbe. Az ügyészség – a bírósághoz hasonlóan – jelenleg szóvivők útján ismerteti álláspontját, hozza nyilvánosságra érveit vagy cáfolatait. A vádhatóság „arcai” – elsődlegesen Borbély Zoltán és Dobos Gabriella – elfogadott személyiségek. Belovics Ervin legfőbbügyész-helyettes elégedett a napi ügyek kommunikációjával az ügyészségen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.