Révai új lexikona

K ö n y v e s h á z

Stefka István
2005. 07. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Babits Kiadó és a Tarsoly Kiadó tíz évvel ezelőtt háromszázhatvan szócikkíróval és szerkesztővel fogott hozzá az első kötethez, s nemrégiben jelent meg a tizenötödik. Első pillantásra úgy néznek ki a könyvek, mint a múlt század elején készült huszonegy kötetes Révai nagy lexikona. De csak külsőleg hasonlóak. Amíg a Révai testvérek a magyarság és a világ országainak történelméről, a társadalmi szerkezet változásáról, a tudomány fejlődéséről, a földrajzi helynevek meghatározásáról gyűjtöttek adatokat, addig a Révai új lexikona a XX. századi magyarság mindennapi életének és értékeinek bemutatását tűzte ki célul. Az új Révai felöleli az elmúlt száz év magyar történelmének eseményeit, korszakait, bemutatja kiemelkedő személyiségeit, részletesen foglalkozik a hazai nemzetiségek és a határon kívül rekedt magyarság életének demográfiai alakulásával, kultúrájának változásaival. Nem véletlenül mondta Nemeskürty István, a szerkesztőbizottság tagja, hogy egyszerűbb lett volna Tarsoly-lexikonnak elnevezni a könyvsorozatot, mert így elkerülhető lett volna a kétféle lexikon összetévesztése. Ám Kollega Tarsoly István főszerkesztőt a nagynevű előd nemes hagyományának továbbvitele ösztökélte. A tizenöt kötet 13 610 oldalból, azaz csaknem 80 millió betűből áll, ami 75 ezer szócikket jelent. Ezek a könyvek a mai magyar lexikonirodalomnak különleges értékei, mert nemcsak tartalmukban korszerűek, hanem olyan adatokat is közölnek, amelyek egyébként nyomtalanul feledésbe merülnének. Így a kötetekben megtalálható a XX. századi Magyarország összes településének történeti leírása. Tehát a mai Magyarország megyéi, városai, községei éppúgy szerepelnek bennük, mint a trianoni, majd a párizsi békeszerződésben elcsatolt vármegyék, városok, falvak. S nyomon követhetjük a magyar intézményhálózat fejlődését és visszafejlesztését is. Különlegesen értékesek a személyi szócikkek, amelyek az elmúlt század jelentős magyarjait, politikusait, közéleti személyiségeit veszik számba. Az életpálya részletes bemutatása gyakran a magyar történelem tükre is. Kollega Tarsoly István törekedett a hitelesség és a maradandóság miatt arra, hogy a szócikkeket a legrátermettebb szerkesztők írják: tudományos kutatók, levéltárosok, történészek, művészettörténészek.
(Kollega Tarsoly István: Révai új lexikona. Babits Kiadó, Szekszárd, 2005. Ármegjelölés nélkül)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.