A Fidesz kifizetné a károkat.
A 2005. évi költségvetési törvény módosítását kezdeményezték ellenzéki képviselők, hogy az önkormányzatoknak egyelőre ki nem fizetett húszmilliárd forintos államháztartási tartalékból a természeti csapás sújtotta helyhatóságok részesüljenek. Kovács Zoltán és Demeter Ervin fideszes képviselők úgy vélik, hogy mintegy ötmilliárd forint folyósításával az esőzés, árvíz, földrengés okozta károkat kijavíthatnák a települések. A politikusok problematikusnak tartják azt is, hogy az önkormányzatok mára olyan nehéz helyzetbe kerültek, hogy a kötelezően előírt januári 4,5, illetve a szeptemberi 7 százalékos béremelést sem tudják megoldani. Kovács megjegyezte, ha a gazdaság fejlődése kirobbanó siker, akkor nem csak kérjük, követeljük is, hogy az államháztartási tartalékot szabadítsák fel az önkormányzatok számára. Demeter hozzátette, hogy élvezik a Fidesz képviselőcsoportjának támogatását, és ha az érintett szocialista képviselők is igennel szavaznak, akkor a módosítás átmegy az Országgyűlésen. (T. L.)
Felhőszakadás Baranyában és Pest megyében is.
Három házból mintegy húsz lakót kellett kiköltöztetni egy felhőszakadást követően a Baranya megyei Nagytótfalun hétfőn – közölte Afentáler József polgármester. „A falura késő délelőtt mindössze fél óra alatt hatalmas mennyiségű csapadék zúdult, amelyet a vízelvezető árkok és a csatornák nem tudtak elvezetni. Az utcákon 60-70 centiméter magasan hömpölygött a víz, betört a házakba, otthonokba” – mondta a polgármester. Hozzátette: a katasztrófavédők huszonöt házból szivattyúzták ki a vizet, három épület azonban átmenetileg lakhatatlanná vált. A mintegy húsz, bajba jutott lakónak rokonoknál és a település kultúrházában biztosítanak ideiglenes szállást. A károk felmérése ma kezdődik. Pest megyében 189 bejelentés érkezett a hétfő reggeli esőzések miatt a tűzoltósághoz, pincékbe, garázsokba, alagsori helyiségekben tört be a víz – közölte az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság (OKF) helyettes szóvivője. A legsúlyosabb helyzet Gödöllőn alakult ki, innen 145 bejelentés érkezett – mondta Szentes György. – Júliusban előfordulhatnak záporok, amelyek síkvidéki területen, főleg az Alföld déli felén, belvíz kialakulásához vezethetnek – közölte az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság. A tájékoztató szerint júniusban folytatódott a májusi változékony időjárás. Jellemzők voltak a heves zivatarok, amikor rövid idő alatt jelentős mennyiségű (30-80 milliméter) csapadék is hullott. A júniusi országos területi átlagot (68 milliméter) 4 milliméterrel haladta meg az idén júniusi. Az átlagosnál több csapadék hullott a Duna– Tisza köze déli részén, legszárazabb volt a Dunántúl középső része, a Dráva mente, a Nyírség és a Körös–Maros köze. Agyoncsapott a villám egy fiatalembert hétfőn a Sopron melletti Zsirán. A baleset egy lovarda építkezésén történt, ahol az építőmunkások és a lovak gondozói a vihar elől egy fedett részre húzódtak. Egyikük, egy 20 éves fiatalember visszaszaladt az esőbe, amikor eltalálta egy villám. (MTI)
Ítéletidő Erdélyben. Ismét emberáldozatokat is követelő ítéletidő pusztított a hét végén Románia területének több mint egyharmadán, ezen belül erdélyi megyékben is – jelentették hétfőn román hírforrások. Felhőszakadás, jégverés, havazás nyomán „szökőárrá” táltosodott patakok pusztítottak a Székelyföldön, Hunyad megyében Máramarosban és Bukovinában. A belső-erdélyi Fehér megyében, Nagyenyeden egy jelentéktelen helyi patakocska percek alatt megállíthatatlan árhullámmal borította el a város egy részét. Négy személyt tűzoltóknak kellett kimenteni házaikból. A megye egyik kisebb településén is házakra tört rá az árvíz. Szeben megyében egy hegyvidéki sátortáborból hegyi mentőknek, tűzoltóknak, karhatalmi erőknek kell kimenteniük az áradásból tizennégy gyereket. Számos parasztporta is víz alá került, áramkimaradások és az áradásoktól szennyezett kutak keserítették meg számos település lakosainak hétvégéjét. Különösen heves esőzés, hózápor és sűrű jégeső pusztított Hargita megyében. Az ítéletidő nyomán a székelyföldi megyében az első felmérések szerint 6,5 millió lejes kár keletkezett két nap alatt lakóházakban, közművekben és háztáji gazdaságokban. (MTI)
Lezárás lesz az M0-son
