Támadásban a Kreml

Politikai tisztogatással vádolta meg az orosz hatóságokat Mihail Kaszjanov volt orosz miniszterelnök, miután a hét elején visszatért Moszkvába külföldön eltöltött szabadságáról. Egy felmérés szerint ugyanakkor a társadalom többsége nem lát politikai okot a történtek mögött, s feltételezi az exkormányfő bűnösségét.

Hírösszefoglaló
2005. 07. 26. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mihail Kaszjanov 2003-ban adott utasítást arra, hogy az állami kezelésben lévő Szosznovka–1 és Szosznovka–3 nevű moszkvai luxus hétvégi házak kerüljenek át a vagyonügyi minisztérium kezelésébe a későbbi privatizálás céljából. A minisztérium az értékesítést a VPK-Inveszt nevű cégre bízta, amely 2004 januárjában árveréssel le is bonyolította az ügyletet.
A gyanú szerint az aukción részt vevő három cég valójában strómancég volt, s a cél az volt, hogy Kaszjanov mélyen a piaci ár alatt megszerezze a Szosznovka–1 tulajdonjogát. A főügyészség bűnvádi eljárást kezdeményezett Ramil Gajszin, a VPK-Inveszt vezérigazgatója ellen, s ennek keretében vizsgálják többek között Mihail Kaszjanov szerepét.
Az orosz politikai elitet az ügy két héttel ezelőtti kirobbanása óta izgalomban tartotta az a kérdés, hogy hazatér-e Londonból az ellenzék egy részének támogatásával 2008-ban elnökségre pályázó Kaszjanov, s mi lesz a sorsa. Bizonyos hasonlóságok miatt számos elemző nem zárja ki, hogy megismétlődik Mihail Hodorkovszkij esete. Mások emlékeztetnek arra, hogy a közismerten korrupt Kaszjanovot az elmúlt évtizedben csak „kétszázalékos Misának” nevezte mindenki. A Kommerszant Gyenygi értesülése szerint így nem is annyira a dácsák miatt kell aggódnia, hanem például az Oroszországgal szemben fennálló mongol államadósság (különböző becslések szerint 9,7–11,1 milliárd dollár) leírása miatt.
Állítólag egy Kaszjanovhoz közeli cseh cég közreműködésével 2003 végén 300 millió dollár azonnali kifizetésének ellenében Oroszország leírta a mongol adósságot.



A többség nem lát politikai indítékot. Az oroszországi közvélemény-kutatási intézet (VCIOM) felmérésének eredményei arról tanúskodnak, hogy az oroszok többsége (47 százaléka) nem lát politikai indítékot a Kaszjanov elleni vádban, a volt miniszterelnök bizonyosan megsértette a törvényeket és visszaélt hatalmával az állami tulajdonú luxus hétvégi házak privatizálásakor. A megkérdezettek 17 százaléka viszont úgy ítéli meg, hogy államfői ambíciói miatt kifejezetten politikai jellegű támadás indult Kaszjanov ellen, akit így akarnak elütni a választásokon való részvételtől.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.