Hajni – a faluban így nevezték – szinte minden este sétálni indult. Hol egyedül, hol a barátjával, akivel néhány hónapja boldogan élt. Természetes közege volt az erdő, ahogy az őrségi embernek általában. Ott nőtt föl, ismert minden zugot, minden fát. Édesapja halála után sokáig ő vezette a helyi vegyesboltot – amíg el nem adták –, és tagja volt az alig több mint száztíz lelkes kisközség képviselő-testületének. Egy ideje Nagyrákoson dolgozott eladóként, majd azt az állását is elvesztette. De nem szeretett panaszkodni. Úgy tűnt, párjával együtt majd csak megbirkózik valahogy a gondokkal. Csöndes, nyugodt ember volt, mondják, akik jól ismerték. Mindenki szerette. Temetésére a falu kis temetőjében valóságos tömeg gyűlt össze. Az arcokon döbbenet és fájdalom. Tamaskó Gábor Tamás, Ispánk polgármestere szerint sokáig eltart még, amíg az emberek feldolgozzák magukban ezt a tragédiát, ha egyáltalán fel tudják dolgozni.
Egyelőre annyit lehet tudni, hogy június 14-én többtagú társaság vadászott a falu határában, a Tőlös dűlőn, „egy helyi híresség” által bérelt területen. (Ott, ahol a falu apraja-nagyja rendszeresen sétál, fut, és személygépkocsi is jár, mert itt lehet „levágni” öt-hat kilométert a faluba vezető útból.) A Szombathelyi Erdészeti Rt.-vel megkötött szerződés értelmében úgynevezett vadkárelhárító vadászatra indultak. Ez a megállapodás lehetővé teszi a földhasználóknak és a szerződésben megnevezetteknek, hogy ha van vadászati engedélyük, ingyen vadászhassanak meghatározott területen, ennek fejében lemondanak az esetleges vadkárigényükről. Persze előre be kell jelenteniük, hogy pontosan hol, mikor, milyen vadra akarnak vadászni.
Élettársa aznap 21.56-kor beszélt utoljára Hajnival, aki megnyugtatta: megy hazafelé, húsz–huszonöt perc múlva otthon lesz – de nem érkezett meg. A tragédia negyed tizenegy körül következett be. Negyvenkét méterről távcsöves puskával leadott fejlövés végzett az asszonnyal. A vadászok, miután szembesültek azzal, mi történt, a területi vadászt hívták, nem a rendőrséget.
– A vadászati törvény pontosan előírja, milyen szabályok kötik a vadászt. Az esti vadászatra különösen szigorú szabályok vonatkoznak – válaszolta kérdésünkre Bogács László, a Vas Megyei Földművelésügyi Hivatal vadászati osztályának vezetője. – A hivatal a biztonságot fokozandó engedélyezte a fegyverlámpa használatát, és előírta a nagyobb felbontású kereső távcső használatát is. Ez arra szolgál, hogy a vadász még egyszer, újra meggyőződjön arról, mire lő. Csak akkor sütheti el a fegyverét, ha minden kétséget kizáróan megbizonyosodik arról, hogy mire céloz. Vadászaton az emberi élet védelme az elsődleges. Ha a vadász embert sebesít meg, azonnal el kell látnia a sérültet, mentőt és rendőrséget kell hívnia, és biztosítania kell a helyszínt. Az ispánki esetben mindenképpen hiba volt, hogy a vadász nem a rendőrséget hívta.
Bogács Lászlótól tudjuk, hogy a vadászok előre bejelentették a vadászatot, de a hivatal legjobb tudomása szerint azon a helyen, ahol a tragédiáért felelős ember lőtt, nem lett volna szabad elsütnie a fegyverét, mert az a rész már nem tartozik a vadkárelhárításra engedélyezett területhez, ahova a társaság bejelentkezett.
A helybeliek egybehangzó emlékei szerint aznap este holdvilág volt. Sokan nem értik, hogyan lehetett holdfényben, negyvenkét méterről, távcsöves puskával „vaddisznónak nézni” egy több mint százhetven centiméter magas, szőke hajú nőt.
Szendrődi Barnabás alezredes, a megyei rendőr-főkapitányság bűnügyi osztályának vezetője szerint irreleváns, hogy a halálos lövést leadó férfi a rendőrséget hívta vagy a területi vadászt. A megyei rendőr-főkapitányság tizenegy óra körül értesült a történtekről. Körmendről negyedórán belül megérkeztek a járőrök, hogy biztosítsák a helyszínt, őket követték a szombathelyiek. Arra a kérdésre, miért nem lehet tudni, hogy a tragédiáért felelős vadász ittas volt-e vagy sem, azt a választ kaptuk: a levett vérminta vizsgálatát megyén kívüli laboratóriumban végzik, az eredmény egy–három héten belül várható. A teljes nyomozás határideje általában két hónap, persze mindig a konkrét esettől függ, most négy hónapig is eltarthat, tekintettel arra, hogy meg kell várni több szakértő véleményét.
– Egyértelmű, hogy bűncselekmény történt. Többen voltak a helyszínen, két személy ellen indult eljárás. A nyomozás tart, több szakértő bevonásával vizsgáljuk az összes körülményt. A részletekről akkor tájékoztatjuk a nyilvánosságot, ha minden vizsgálat lezárult – nyilatkozta lapunknak Szendrődi Barnabás.
(A nagyközönség számára magyarázatra szorul, hogy miért „foglalkozás körében elkövetett”, halált okozó gondatlan veszélyeztetés címén folyik a nyomozás a csákánydoroszlói férfi ellen. A vadászfegyverrel elkövetett szabálytalanság a vadászati törvénynek megfelelően így minősítendő, függetlenül attól, hogy az illetőnek mi a polgári foglalkozása – kaptuk a választ egy rendőrtiszttől.)
Kerestük a vadászkamara Vas megyei elnökét, László Győzőt, a megyei földhivatal vezetőjét, aki éppen Budapestre tartott az Országos Magyar Vadászkamara (OMVK) elnökségi ülésére. Ott is szóba került az ispánki tragédia – hallhattuk Feiszt Ottótól, az OMVK elnökétől, a Zalaerdő Rt. vezérigazgatójától. Tőle tudjuk, hogy az elmúlt években Vas megyében történt a vadászbalesetek nagyobb része, de ez nem hozható összefüggésbe a terület vadgazdagságával. Egy vadászra vetítve ugyanis ott sincs több vadászati lehetőség, mint másutt.
– Ha a vadász betartja a törvényben előírtakat, nagyon ritkán okozhat balesetet. Egyéni felelősség terheli éppúgy, ahogy a gépkocsibalesetek okozóját. Ami Ispánkon történt, az felelőtlenség volt – hangsúlyozta Feiszt Ottó.
A tragédia okozójától – és a vele akkor is társas vadászaton részt vett összes személytől – korábban már megvonták a vadászati engedélyt határozott időre, mert megsebesített(ek) egy embert. (Hogy akkor pontosan kinek a lövése ért célba, arra nem derült fény, ezért vonták vissza az engedélyt minden résztvevőtől.)
Az országos vadászkamara elnöke fontosnak tartja, hogy a közvélemény és a vadásztársadalom hitelt érdemlő tájékoztatást kapjon erről az esetről, ha meglesz a nyomozás eredménye. Csak így lehet elérni, hogy az emberek ne általánosítsanak jogos felháborodásukban és fájdalmukban. Az idei és a jövő évre ötvennégyezer vadászengedélyt adtak ki, a vadászbalesetek ritkák. Mindenkinek, akit az esettel kapcsolatban megkérdeztünk, az a meggyőződése, hogy ez semmiképpen nem lehet mentség a balesetek okozói számára. A tragédia pedig tragédia, akármilyen is a statisztika. Hétköznapi tragédia nincs.
Így működik a négyévente ismétlődő közvélemény-befolyásolás
