Tisztelettel közeledjünk a viperához!

Míg a hazánkban honos két mérgeskígyó-faj közül csak egy, a keresztes vipera veszélyes az emberre, és ennek állománya is csökkenő tendenciát mutat, a környező országokban utazva jobb körültekintőnek lenni. A Kárpátokban két erős mérgű vipera él, amelyek egyike Horvátországban is előfordul. Egyes nyugat-európai városokban a parkokban is tanyázhatnak.

Kristály Lehel
2005. 07. 05. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon a viperák már nem szaporodhatnak el, mert zsugorodnak a számukra megfelelő élőhelyek – tudtuk meg Korsós Zoltántól, a Magyar Természettudmányi Múzeum zoológusától. Szerinte az országban ötven év alatt három-négy balesetszerű viperamarás történt, amelyekből egyik sem volt halálos. Az ezek mellett előfordult, és halált okozott vagy életet veszélyeztetett marások mind olyanokkal történtek, akik kifejezetten keresték, zavarták a hüllőket. A szakember szerint az Erdélybe utazók fokozottabb veszélyekkel is számolhatnak. Székelyföldön nem mindenhol tartanak kígyóméreg elleni szérumot, és balesetkor akár ötven kilométeres körzetből is a megyeszékhelyek kórházaiba viszik a mentők a póruljártakat. Erdély déli részén (Herkulesfürdő környékén) él a térség legveszélyesebb kígyója, a homoki vipera, amely Bulgáriáig és a Balkán-félsziget más részeiig (pl. Horvátország karsztos vidékein, a Dinári-hegységben) elterjedt. Anglia és Németország egyes parkjaiban keresztes viperák is lehetnek, míg a hegyvidékeken, Svájcban, Franciaországban és Olaszország északi részén a homokinál is erősebb mérgű, de nagyon ritkán előforduló hüllő, az áspisvipera tanyázik. A zoológus szerint a keresztes vipera itthon csak Somogy és Zala megyében, a Balatontól délre, vagyis Vörstől a Baláta-tóig, Kaszópusztán, a Boronkai Tájvédelmi Körzetben található. Ezek mind elszigetelődött, hűvös, nyirkosabb erdőfoltokban élő, bizonytalan sorsú állományok. Előfordul a keresztes vipera még a Tiszaháton, Lónya és Mátyus környékén is, míg a harmadik terület a Zempléni-hegység, valamint Tokaj és Mád környéke. A hazánkban honos másik mérgeskígyó-fajnak, a rákosi viperának olyan gyenge a mérge, hogy hatása nem komolyabb a darázscsípésnél. Ez Erdélyből már kipusztult, itthon pedig fokozottan védett, eszmei értéke egymillió forint. A szintén védett keresztes vipera elpusztítása százezer forintnyi eszmei veszteséget jelent. A mérge viszont – ha vénába kerül, és felszívódik – meggyorsítja a véralvadást, amivel halált is okozhat. – Az ilyen marás ritka, és csak a körülmények szerencsétlen összjátéka miatt következhet be – véli a szakember.
Viperalakta helyen, napsütötte hegyoldalban vagy kivágott fatörzsek között csak akkor üljünk le, ha előtte átvizsgáltuk a területet vagy az előzetesen leterített pokrócunk alját – figyelmeztetett Korsós Zoltán. Köveket ne forgassunk fel, farakásokat ne bolygassunk feleslegesen, mert alatta kígyó rejtőzhet, amely – megijedve – megmarhat. A szakember szerint a viperák csak akkor támadnak emberre, ha zaklatják, megfogják, bekerítik vagy – fényképezés céljából például – közelebb merészkednek hozzájuk. Egyébként – lépéseink zajára – inkább elmenekülnek ezek a hüllők.




Teendők balesetkor. Marás esetén a fő feladat a méreg eltávolítása. Ezt tehetjük a harapási seb tágításával, bő kimosásával, kiégetésével vagy kiszívással, amihez előzetesen beszerezhetünk vákuumpumpát is. A seb fölött erős szorítókötést kell alkalmaznunk azonnal, de ezt negyedóránként fel kell lazítani. A beteghez haladéktalanul orvost vagy mentőt kell hívni. A vérkeringést fokozó anyagok (kávé, alkohol), de még a mozgás is segíti a méreg elkeveredését, és növeli a kockázatot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.