Végképp el nem törölni

Észtország a napokban mégiscsak ratifikálta azt az észt–orosz határegyezményt, amely szerint – a tartui békéhez képest (1920) – területének öt százalékát feladja. Juhan Partsszal, Észtország korábbi miniszterelnökével, a Res Publica Párt jelenlegi elnökhelyettesével folytatott beszélgetésünkből azonban kiderül: Észtország sem elvesztett területeiről, sem pedig a Moszkvával szemben támasztott kártérítési igényéről nem mondott le végleg.

Kádár Levente
2005. 07. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magyarországon még mindig nem sikerült tisztázni, hogy hogyan viszonyuljunk a szovjet idők történelméhez. Többekben nagy felháborodást keltett a jelenlegi magyar miniszterelnök közelmúltban tett moszkvai kijelentése, miszerint a szovjet csapatok felszabadítóként érkeztek hazánkba. Ezért talán érthető, miért kísérik sokan különleges figyelemmel, hogy a kicsiny, másfél millió lakosú Észtország hogyan tudja rendezni múltját a Szovjetunió örökösével, Oroszországgal.
– Észtország rendezett szomszédi viszonyokat akar, de ez addig nem fog sikerülni, ameddig nem tisztázzuk a történelmi igazságtalanságokat. Nem akarjuk fölöslegesen feltépni a múlt sebeit, de józan paraszti ésszel is érthető, hogy múlt nélkül jövő sem létezik. A múltból pedig mindig tanulnunk kell – azért, hogy soha többé ne fordulhassanak elő a múltbeliekhez hasonló törvénytelenségek. Ezek az Európai Unió számára is fontos, sőt alapvető kérdések. Tehát el kell ítélni a kommunizmus okozta igazságtalanságokat is. Ebben vezető szerepet kell betölteniük az olyan kis országoknak, mint Észtország és Magyarország.
– Voltak-e Észtországban olyanok, akik ellenezték e felvetéseket?
– A nemzeti identitást, a kultúrát és a hagyományt ápoló jobboldali pártok, tehát az antikommunista konzervatívok világosan látják a kérdésben rejlő lehetőségeket, amelyek újabb lökést adhatnak a nemzet felemelkedésének. Néhányan, akik kommunista múlttal rendelkeznek, közülük is elsősorban azok, akik vezető beosztásban voltak, vannak, személyes komplexusként élik meg a helyzetet, de ez nem jelent akadályt a nemzeti politika alakításában.
– Az észt parlament annak idején határozatot hozott arról, hogy fel kell mérni a Szovjetunió okozta károkat. Ez azóta meg is történt, az eredményeket pedig az úgynevezett fehér könyvben tették közzé. Kik indítványozták ezt, és kik vettek részt a munkálatokban?
– A kárfelmérés már 1989-ben megkezdődött, amikor a parlament létrehozta a megszállás felszámolásának nemzeti kutatóbizottságát, amely 12 évig dolgozott az ügyön. A fehér könyv ma már angolul is olvasható az interneten (http://www.just.ee/orb.aw/class=file/action=preview/id=12709/ TheWhiteBook.pdf – a szerk.). Mindebben kezdeményező szerepe volt Lennart Merinek (észt köztársasági elnök 1992–2001 között – a szerk.). Az ő javaslatára állítottak fel 1998-ban egy nemzetközi bizottságot a károk felmérésére. A bizottság élére a nemzetközi tekintéllyel bíró finn politikust, Max Jakobsont kérték fel.
– A több mint százoldalas fehér könyv megdöbbentő adatokat közöl az észtországi szovjet megszállás következményeiről.
– A kétszeri szovjet megszállás, 1940–1941, 1944–1991 idején Észtország embervesztesége körülbelül 180 ezer fő volt, amely egy kis nép számára hatalmas vérveszteség. A gazdasági károkat megközelítőleg százmilliárd dollárra becsülik, az ország természeti értékeiben okozott károk meghaladják a négymilliárd dollárt.
– Most, hogy a kárfelmérések megtörténtek, mi a parlament következő lépése? Mikor tervezik benyújtani a kárigényt Moszkvának?
– A Parts-kormány 2004 decemberében hozott egy, a kommunista időkkel kapcsolatos határozatot, amelynek értelmében az igazságügy- és a külügyminisztériumnak közösen kell elkészítenie a Moszkvának benyújtandó kártérítési igényt. A kormány ebben a döntésében nagyon fontosnak tartotta az EU-val való együttműködést, valamint azt, hogy az unió alakítsa ki a saját álláspontját a kérdésben.
– Bennünket, magyarokat meglepett, hogy a mai Európában valaki szóvá merte tenni a megoldatlan határkérdéseket, hogy egy olyan hatalmas országgal szemben, mint Oroszország, a kicsiny Észtország ki mer állni a saját igazáért. A legutóbbi híradások azonban arról számoltak be, hogy Észtország mégiscsak ratifikálta azt az észt–orosz határegyezményt, amely szerint – az 1920-ban megkötött tartui békéhez képest – lemond területének öt százalékáról.
– Az észt parlament a napokban valóban ratifikálta a kérdéses határegyezményt, de világosan kimondva, hogy a tartui béke érvényben marad. A határegyezménnyel kapcsolatos döntéshozatal Észtország számára valóban rendkívül nehéz volt, de a jelenlegi helyzetben az országnak nagy szüksége van egy világosan kijelölt határra. Az észt parlament által az egyezmény szövegéhez fűzött mostani kiegészítés azonban lehetőséget és reményt nyújt a jövő generációinak arra, hogy újratárgyalhassák a kérdést, ha majd az oroszországi demokrácia, valamint a népeink közötti kapcsolatok fejlődése ezt lehetővé teszi.



Az orosz–észt határvita az utóbbi hetekben fordulatokban gazdag politikai csetepatévá terebélyesedett. Oroszország és Észtország május 18-án Moszkvában kétoldalú szerződésben rögzítette a határokat (azaz a mai de facto állapotot), ám június 27-én Oroszország „visszavonta” aláírását a dokumentumról, amikor kiderült, hogy az észt parlament csak külön záradékkal ratifikálta az egyezményt, amelyben utalást tett az 1920-as tartui orosz–észt békeegyezményre, amely Észtország számára kedvezőbb határokat jelölt ki. Vlagyimir Putyin orosz elnök július 3-án elfogadhatatlannak nevezte az észt parlament eljárását, és jogosnak tartotta az orosz visszakozást. Július 6-án Arnold Rüütel észt elnök viszont azt hangoztatta, nem kell visszaülni a tárgyalóasztalhoz, és az orosz törvényhozás alsóházának ratifikálnia kellene, mivel az észt parlament változatlan szöveggel fogadta el az egyezményt, a záradék nem jelenti azt, hogy Észtországnak területi igényei lennének Moszkvával szemben. Észtország és Oroszország között a határokat tehát továbbra sem rögzíti hivatalos dokumentum. (A képen az észt Narva és az orosz Ivangorod városát összekötő, és a Narova folyón átívelő híd látható.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.