A Fidesz növekvő esélyei

Tihanyi Örs
2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A közvélemény-kutató intézetek augusztusi felmérései egybehangzóan jelzik, hogy a Fidesz tovább növelte előnyét a szocialistákkal szemben. Először a Medián hozta nyilvánosságra adatait. Ezek azt tartalmazták, hogy a nagyobbik ellenzéki párt népszerűsége a teljes népesség körében nyolc, míg a pártot is választó biztos szavazóknál tizenhét százalékkal haladja meg a legfőbb ellenfélét. A sorban a Szonda Ipsos következett: itt tizenkét százalékot tett ki a Fidesz előnye a biztos pártválasztók körében. A Gallup Intézetnek még ennél is nagyobb különbséget sikerült kimutatnia: a nyári rekordot beállító ellenzéki párt fölénye tizennyolc százalékosra növekedett azok körében, akik tudtak pártot választani. Mindhárom intézet jelezte, hogy a választásokon megjelenni kívánók soraiban ötven százalék fölötti a vezető ellenzéki párt népszerűségi indexe, márpedig ez az abszolút többség megszerzéséhez is elegendő lehet.
A Fidesz győzelmi esélyeinek erősödése egyértelműen jelzi azt a szélesedő választói elégedetlenséget, ami a Gyurcsány-kormány üres és hatásvadász médiapolitizálásával szemben felerősödött. Folyamatosan növekszik azon potenciális választók száma, akik szerint rossz irányba fordultak az ország dolgai, és közben a miniszterelnök munkájáról alkotott megítélés is romlott. A Gyurcsány–Orbán-vita után még olyan felmérések születtek, amelyek szerint a szópárbajt a hivatalban lévő miniszterelnök nyerte meg, főleg azért, mert a bizonytalanok körében meggyőzőbb volt ellenfelénél. Ezek alátámasztották azt a vélekedést, hogy a pártot választani nem tudók többsége inkább a baloldalhoz kötődik, és ők egy határozott és dinamikus kormányzati politikai ígéretével még mozgósíthatók lehetnek a jövő évi választásokon. A kormánykoalíció gőzerővel kezdett dolgozni, hogy népszerűsítse a száz lépés programját. Kóka János is kicsiholt egy végül hárompártira sikeredett nyilatkozatot, amiben sikerült néhány közhelyes mondatban összefoglalni a fő gazdasági prioritásokat. Elindult egy mobiltelefonos és internetes kampány is (természetesen közpénzekből), hogy néhány „közérdekű” témában felmérje az emberek véleményét. Eközben Orbán Viktor tusnádfürdői beszéde után a sokadik támadássorozat indult az exminiszterelnök ellen, és ezzel párhuzamosan hecckampány célpontjává vált a Magyar Rádió és a Legfőbb Ügyészség is. Az offenzíva célja egyértelműen a korábbi szavazótáboruk aktivitásának növelése volt, valamint a Fidesszel szemben meglévő tetemes hátrány ledolgozása. A nagy igyekezet azonban, nem először a tavalyi kormányfőváltás óta, csődöt mondott. Gyurcsány csak ideig-óráig volt képes saját céljainak megfelelően alakítani a közhangulatot, és a remélt előretörés mára befulladt. Az újabb kudarcok okát aligha kell sokáig elemezgetni, ugyanis a kiürült államkassza még nyomokban sem támasztja alá a már a jó ízlés kereteit feszegető, öntömjénező gyurcsányi sikerpropaganda szózuhatagát.
A parlamenti választásokig hátralévő időben már aligha fog jelentősen javulni a koalíció munkájának megítélése. A szabad demokraták örülhetnek, ha sikerül átugraniuk az ötszázalékos küszöböt, és a szocialistáknak is legfeljebb arra lehet esélyük, hogy a jelenlegi másfél-két milliós szavazótáboruk bizalmát megtartsák. Mivel a száz lépés programja mögött nincs tartalom, csak szó, eleve kevés ahhoz, hogy az államháztartási hiány egyenlegében bárminemű javulást produkáljon. Lényegében nem maradt forrás a 2006-os kampányszerű osztogatásra sem. Eközben Gyurcsányék nemzetközi megítélése jottányit sem javult, és mindezek mellett egy nagyobb megszorítóintézkedés-csomag elkerülése sem lesz könnyű. A privatizációs tervek, amelyeknek egyetlen célja a költségvetés lyukainak aktuális betömködése, immár a nemzeti vagyon olyan elemeit is veszélyeztetik, amelyeknek indokolt lenne az állami tulajdonban tartása. A kormányban nincsenek olyan, a közvélemény számára is hiteles, erős politikai karakterrel rendelkező miniszterek, akik segíthetnének a bizonytalan szavazók szimpátiájának visszaszerzésében, a párt újabb és újabb közéleti botrányokba belesodródó vezetőire pedig mindez még hatványozottabban vonatkozik.
A fentiek ellenére azonban még mindig kétesélyesnek kell tekinteni a 2006-os országgyűlési választásokat. A hazai választópolgárok egy nem csekély része hagyományosan a kedélyesen bratyizgató, paternalista módon osztogató államhatalom híve. A több évtizedes állampárti hatalomgyakorlás nyomán az MSZMP és az örökséggel tudatosan sáfárkodó utóda mély gyökereket tudott ereszteni a soraikban. Ugyanakkor a kádárizmust visszasírókat mélységesen irritálja az a dinamikus politizálási stílussal párosuló nemzeti és szabadelvű szellemiség is, amit a kilencvenes években a Fidesz honosított meg a hazai politikai életben. A még mindig magas arányt kitevő bizonytalan szavazóknak ez a része még fehér folt a Fidesz politikai térképén, mert ezek az emberek mély ellenszenvvel viseltetnek minden olyan érték iránt, ami a jobbközép politizálás lényegéhez tartozik. Ha pusztán a koalíció teljesítményét nézzük, akkor a szocialistáknak sincs sokkal több esélyük a mozgósításukra, de a párt berkeiben tervezett gyűlöletkampány veszélyeit így sem szabad alábecsülni. Ne feledjük, hogy a kormány a nyáron újra kétségbeesett támadásokat indított a független közintézmények vezetői ellen. A PSZÁF és a KSH (törvénytelen) lefejezése után a Magyar Rádió és a Legfőbb Ügyészség ellen kibontakozó rágalomhadjárat célja, hogy meggyőzzék a közvéleményt: azokban a testületekben, amelyek nem a hatalom szája íze szerint végzik a dolgukat, nem lehet megbízni, ezért azokban, ahogy az MTV-ben is, totális kormánybefolyás szükségeltetik.
Közben a közvélemény-kutatási adatok szerint az MDF támogatottsága mindössze kétszázalékosra tehető. A kisebbik ellenzéki párt reményei, amelyek szerint önállóan is képesek lesznek bejutni a parlamentbe, folyamatosan csökkennek. Dávid Ibolya alaposan elszámította magát, amikor abban bízott, hogy a szerinte komoly veszélyeket magában hordozó kétpártrendszer ellen olyan széles körű társadalmi tiltakozás alakulhat ki, ami kedvező helyzetbe hozhatja az MDF-et. A felmérések azt igazolják, hogy a választópolgárok aktivitásának bármilyen mértékben bekövetkező növekedése csupán a két nagy pártnak kedvez, míg a részvételi hajlandóság időnként kimutatható csökkenése ugyanennek a két vezető politikai erőnek árt legkevésbé.
Ezért is lenne szükség egy ütőképes, a jobboldal felé nyitott középpárt létezésére a belpolitikai egyensúly stabilizálódásához, ám ennek életképességéhez markáns program és a széles tömegekhez is utat találó jelszavak kellenének. A normális vagy a konzervatív jelzőkkel önmagában nem érhető el jobb eredmény, mint amit az 1998-ban önállóan induló MDF vagy a Magyar Demokrata Néppárt ért el. Ezek a sovány egy-két százalékok eddig is tucatnyi mandátumtól fosztották meg a polgári erőket, jócskán hozzájárulva ahhoz, hogy csupán a Torgyán-féle kisgazdapárt segítségével sikerült a kormánytöbbség biztosítása. Az MDF jelenlegi vezetése zsákutcába szorult: aki ugyanis kormányváltást akar, az jövőre aligha fog a Dávid Ibolya vezette pártra szavazni.
A konklúzió egyértelmű: a kormányváltó szavazatok besöprése elsősorban a Fideszre vár. A Gyurcsány vezette kabinet menesztéséhez azonban nemcsak a közvélemény-kutatásokat kell megnyerni, hanem a jövő tavaszi parlamenti választásokat is. Ez pedig a biztató esélyek ellenére továbbra sem ígérkezik könnyűnek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.