Nincs helye hazánkban a kirekesztésnek – tükröződött a roma holokauszt (cigányul pharrajimos) 61. évfordulója alkalmából tartott budapesti megemlékezés beszédeiben a négy párt közötti teljes egység. Csak Auschwitzban háromezer cigány áldozata volt a vészkorszaknak. Ezért gyűltek össze a közélet prominensei az Országos Cigány Önkormányzat (OCÖ) székházfalán található emléktáblánál.
– Az ünnepnapokon túl is szükség volna az itt látható egységre, hogy a romák sorsa jobbra fordulhasson – emlékeztette a legnagyobb hazai kisebbség társadalmi integrációjának elégtelenségére a pártokat a házigazda, Kolompár Orbán, az OCÖ elnöke. Kállai Katalin, az MSZP-elnökségének roma tagja a társadalmi összefogásban láttatta annak garanciáját, hogy az egykori tragédia többet nem fordul elő. – Valahogy úgy kell beszélni, hogy ez a hosszúra nyúlt árnyék egyszer s mindenkorra átléphető legyen – rímelt az előzőekre Göncz Kinga esélyegyenlőségi miniszter kijelentése. Azt Schmitt Pál, a Fidesz alelnöke állapította meg: a roma holokauszt számos európai nemzet, köztük a magyar nemzet sorstragédiája. Fodor Gábor SZDSZ-ügyvivő többek között arról is szólt beszédében, hogy az antiszemitizmus mai jelenségei mellett sem mehetünk el közömbösen. Almássy Kornél MDF-alelnök reményét fejezte ki, hogy a XXI. század a párbeszéd és a szóértés százada lesz.
Az emlékbeszédek után az OCÖ Dohány utcai székházában megnyitották azt a képzőművészeti kiállítást, amely a roma holokauszt témáját dolgozza fel.
Megdöbbentő adatok láttak napvilágot a migránsbűnözésről
