A rádió vétke

2005. 08. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gellért Kis Gábor beváltotta fenyegetését. A Magyar Rádiót a saját tulajdonaként kezelő főkurátor az intézményt megillető e havi 650 millió forintból mindössze 280 millió továbbutalásához volt kegyes hozzájárulni. Miután az összeg csupán a közterhek esedékes befizetését fedezi, Gellért Kis a rádiósok egzisztenciális biztonságát, végső soron a közszolgálati médium működését veszélyezteti. Mindezt azért, mert a rádió távozó elnöke és a nagykuratórium nem a neki tetsző személyt jelölte ki az intézmény ideiglenes vezetőjének. Az e körüli jogvita egyelőre megoldásra vár, azt pedig senki nem tudja, hogy a kuratórium mikor lesz képes kétharmados többséggel megválasztani Kondor Katalin utódját. A rádió fenyegetettsége így tartós állapottá válhat, míg a zsaroló üzenet egyértelmű: behódolás vagy anyagi csőd. Hiába a tartózkodó nyilatkozatok, amíg nem fogja le kurátora rádióra emelt kezét, az MSZP osztozik a rossz emlékű médiaháború újraindításáért viselt felelősségben.
Amikor e témáról szólunk, érdemes a hasáb tetejére pillantva a dolgot őt magát, a Magyar Rádió működését megvizsgálni. Az egymásnak feszülő erőket ez különösebben nem érdekli, mégis a tisztánlátás érdekében – vagy ha úgy tetszik, a magunk szórakoztatására – próbáljuk meg a méltányos kritika mérlegére helyezni Kondor Katalin tevékenységét. Már csak azért is, mert a kormányoldal Hollós János megbízásában a kondori korszak továbbélését sejti. Az MSZP és az úgynevezett SZDSZ elfogult, a Fidesz érdekeit kiszolgáló, szélsőséges nézeteknek is fórumot biztosító intézményként, a jobboldal a kiegyensúlyozott közszolgálati tájékoztatás ostromlott váraként tekint a rádióra. Az érzelmi megközelítésen túl az ellenzéki véleményformálók eddig jórészt adósak maradtak álláspontjuk tételes indoklásával. (Ilyesmit Gellért Kistől és a Kondor-féle vezetést falkában támadó sajtómunkásoktól botorság lenne várni.)
A Magyar Rádió összességében megállta a helyét a kereskedelmi csatornákkal folytatott hallgatottsági versenyben, ráadásul úgy, hogy közszolgálati profiljához ragaszkodva ellenállt a bulvárosodásnak. Eközben fenntartotta gazdálkodása stabilitását. A Krónika piacvezető rádiós hírműsorként a közszolgálati tájékoztatás kulcsintézménye. Bár egyes műsorait, azok szerkesztését érhetik szakmai bírálatok, a hírfolyam kiegyensúlyozottságát, korrektségét a kormánypárti irányítású ORTT anyagai is alátámasztják. Az előző ciklusban a baloldal szemében botránykő volt a hetente jelentkező miniszterelnöki interjú; amióta Gyurcsány Ferenc is él a lehetőséggel, mintha halkult volna a műfajt kárhoztatók kórusa. Hosszú ideig a Vasárnapi újság volt a kormánypártok első számú célpontja, a műsor élén történt váltás, a vadhajtások lenyesegetése óta már csak rutinból támad néha-néha az önkéntes gondolatrendőrség. A Vasárnapi újság továbbra sem értéksemleges magazinműsor, de nem az a jórészt közismerten balliberális szemléletű alkotók által készített kulturális vagy politikai műsor egynémelyike sem (lásd 16 óra). Nem a rádió vezetését, hanem a médiaviszonyainkat minősítő gyakorlat, hogy a különféle vélemények kiegyensúlyozása alkotmányos követelményének ilyen sajátos módon szereznek érvényt az intézménynél. (Mennyivel tisztességesebb eljárás ez, mint a Rudi Zoltán-féle pártszolgálati televízióé, ahol a botrányos Nap-keltétől Friderikuszig szinte mindenhol egy irányba lejt a pálya!) Ezt a tipikusan magyar modellt Kondor Katalin megörökölte elődeitől – itt jegyezzük meg, hogy a rádió felsorolt erényeihez szintén van közük a korábbi vezetőknek –, s valami hasonlóval már Hankiss Elemér is kísérletezett az MTV-ben az ellenhíradó (Egyenleg) indításakor. A jobboldalt gyűlölő, időnként az elnök asszony belső ellenzékeként fellépő kollégák ellen csak a legszélsőségesebb esetben lépett fel a vezetés: talán a legemlékezetesebb ilyen ügy Bolgár György végkielégítéssel kipárnázott „mártíromsága” volt.
Kondor Katalin leginkább személyes meggyőződését nem leplező közszerepléseivel hívta ki maga ellen a hatalompártiak haragját. Hamar a jobboldali közönség egyik kedvencévé vált, ami csak erősödött a gyalázatos ügynökvád összeomlása után. De e körben nem övezi őt nagyobb tisztelet, mint annak idején Gombár és Hankiss urakat a másik oldalon. S ami ennél jóval fontosabb: mindennek nem volt hatása a rádió működésére, a Krónikát például bizonyíthatóan nem csupán a jobboldali közönség tekinti hiteles tájékozódási pontnak. A kormánypártok leginkább ezért akarják megkaparintani a rádiót: az ő szemükben az egyenlő feltételek biztosítása jelenti a Fidesz uralmát. Nem Kondor Katalin elnöki működése, hanem a megőrzött hitelesség és kiegyensúlyozottság a Magyar Rádió megbocsáthatatlan vétke.
Még nem tudni, hogy a kiszolgáltatott rádiósok számíthatnak-e a teljes szakma szolidaritására, Haraszti Miklóstól és másoktól eddig például csupán mellébeszélésre futotta. Jellemző eset: munkatársunkkal beszélgetve a sajtószabadság egyik legádázabb, a nemzetközi porondon is aktív őre Gellért Kis Gábor lépését a közmédia legnagyobb törvénysértésének nevezte, de elfogultsága és gyávasága megakadályozta abban, hogy véleményét nyilvánosan is vállalja. Pedig talán ő is tudja: nem Kondor Katalinnak vagy Hollós Jánosnak tartozik ezzel. A máskor oly hangos médiaértelmiség hallgatása ismételten azt bizonyítja, e társaságnak nincsenek elvei, csak pártos érdekei. Eötvös Pál Gellért Kis Gábort elítélő tegnapi nyilatkozata halvány optimizmusra ad okot, azért csak arra, mert nem feledkezett el a „másik oldal” bírálatáról, és a közhelyszótárt felütve a médiatörvényt bírálta. Ami lehet, hogy rossz, de amíg nincs másik, mégiscsak azt kellene betartani, meg az uniós szabályokat.
Kellene már egy valóban demokratikus charta. Ajánlott jelszavak: El a kezekkel a Magyar Rádiótól! El a kezekkel a szabad sajtótól!

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.