Cáfolják Markó Béla ügynökmúltját

Számos nyilatkozatban cáfolta az ellene felhozott ügynökvádat Markó Béla, az RMDSZ elnöke, akit megerősített Csendes László, a Securitate irattárát vizsgáló országos bizottság (CNSAS) alelnöke is. A napvilágra került újabb információk fényében kérdésessé vált, valós alapja van-e a Cotidianul állításainak.

Munkatársunktól
2005. 08. 31. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bukaresti Cotidianul azt állította, hogy Markó Béla a nyolcvanas években jó barátságban volt az őt megfigyelés alatt tartó szekus tisztekkel, ráadásul – és ez a súlyosabb vád – együttműködött a román kommunista hatalom rettegett titkosrendőrségével, a Securitatéval.
A Krónika című erdélyi napilap tegnap induló anyagban reagálta le a Cotidianul cikkét. Az újság Téma lett a Markó-dosszié címmel arról ír, hogy a Cotidianul által bemutatott dossziérészletek gyakorlatilag Markó Béla megfigyelt, nem pedig megfigyelői státusára vonatkoznak. Az adatokból kiderül, hogy Markó telefonját lehallgatták, megfigyelték. Igaz ugyan, hogy a szekusoknak megígérte, jelenteni fogja a tudomására jutott államellenes cselekedeteket, arra viszont nincs bizonyíték, hogy ezt valóban megtette volna. Az RMDSZ elnöke kijelentette a lapnak: „Azt hiszem, nekem nem kell bizonygatnom, hogy nem voltam besúgó. Ne keverjük össze az üldözöttet az üldözővel.”
A lap vezércikket is szentel a témának. Gazda Árpád – akit egyébként annak idején szintén megfigyelés alatt tartott a titkosrendőrség – maga is kifejezi kétségeit azzal kapcsolatban, hogy Markó együttműködött volna a szekusokkal. Véleménye szerint mindazok, akik a Cotidianul cikke alapján úgy érzik, sikerült fogást találni az RMDSZ elnökén, árnyékra vetődnek, végül pedig kifejti: „Aki azért nem szereti Markó Bélát, mert úgy érzi, feladta az erdélyi magyarság hosszú távú céljait, szabotálta az autonómiát, politikájával megosztotta a – megválasztásakor még egységes – RMDSZ-t, az jobban teszi, ha megmarad a tárgynál.”
A Cotidianul viszont tegnapi számában ismét bírálta a CNSAS módszereit, és azt állította róla, ahhoz a magyar átvilágítóbizottsághoz kezd hasonlítani, ami egyáltalán nem nevezhető követendő példának. Claudiu Secasiu, a CNSAS vezetőségének tagja úgy vélekedik, az egykori kommunista országok közül Lengyelország és Németország szervezte meg a legnyitottabb módon a volt politikai rendőrség irattárához való hozzáférést, míg Magyarországon a legnehezebb a hasonló levéltári anyagokba betekinteni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.