Cseh technoparti politikai utóélettel

A technozene-rajongók ötezer főnyi táncoló sokasága és a cseh rendőrség közt egy nyugat-csehországi helység határában lezajlott hét végi összecsapás következményei szinte órák alatt súlyos, az egyre népszerűbb Paroubek-kabinet részére baljós előjelű eseménnyé fejlődtek, s tüntetések sorát idézték elő. Az esemény kemény hangú nyilatkozatokra késztette a cseh politikusokat.

Somogyi Mátyás
2005. 08. 03. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Mindennek előzménye, hogy a CzechTek 2005 elnevezésű technopartit az esemény kibérelt színhelyéhez vezető út állítólagos jogtalan használatára, a közúti forgalom akadályoztatására, illetve a szomszédos, magántulajdonban levő legelőkben okozott károkra és polgári bejelentésekre hivatkozva a korszerű eszközökkel felszerelt több mint ezer főnyi rendőri erők feloszlatták. A helyenként középkori csatákra emlékeztető többórás „hadművelet” során a rendfenntartó erők gumibotok, könnyfakasztó gáz és vízágyúk bevetésével kergették szét a technoparti hazai és külföldi közönségét. Közben százan – rendőrök és résztvevők egyaránt – megsebesültek, s húsz személyt kórházba kellett szállítani.
Vasárnap óta Prágában és Brünnben tüntetők ezrei követelik az események kivizsgálását, a belügyminiszter és Jirí Paroubek kormányfő lemondását. Paroubek kitart amellett, hogy mivel törvénybe ütköző rendezvényről volt szó, helyénvaló volt a rendőri beavatkozás. Amint tegnap a Lidové Noviny hasábjain kifejtette, a technopartik magva általában veszélyes megszállottságú és anarchista hajlamú, a békés társadalommal szemben erőfitogtatóan fellépő csoportokból áll. Frantisek Bublan belügyminiszter meg arra utalt, hogy a beavatkozással kapcsolatosan élvezi a kormányfő politikai támogatását.
Václav Klaus köztársasági elnök a rendőri akciót súlyos hibának nevezte, s közvetve Paroubeket jelölte meg az események kiváltójaként. Szerinte a beavatkozást jóváhagyókat felelősség terheli a rendőrség iránti bizalom megrendüléséért is. Paroubek erre kijelentette, hogy Klaus mint az ODS tiszteletbeli elnöke visszaél közjogi méltóságával, s lebecsüli a rendőrség munkáját.
A belügyminisztérium előtti prágai demonstráción megjelent Václav Havel exállamfő is, aki rokonszenvét fejezte ki a tüntetők iránt, és elítélte a CzechTek elleni rendőri fellépést. Mirek Topolánek ODS-elnök az eset kapcsán az egypártrendszer módszereit idéző rendőrállamról beszélt. De több kormánypárti politikus is kétségbe vonta az erőfitogtató rendőri akció indokoltságát. Az elkövetkező napokban az összecsapás ügye az illetékes parlamenti bizottságok elé kerül.
Egy friss közvélemény-kutatásból kitűnik, hogy a rendőri beavatkozás – amelyhez hasonlóra 1989 novembere óta Csehországban nem került sor – megosztotta a cseh társadalmat. A megkérdezettek 44 százaléka ért egyet vele, ugyanennyi pedig elítéli. Ám az emberek 70 százaléka szerint a rendőrség a kemény fellépéssel túllőtt a célon. A felmérésből kitűnik, amíg az egyetértők zöme az 50 éven felüliekből tevődik össze, az ellenzők többsége a fiatalabb korosztályokhoz tartozik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.