Jelentős elbocsátásokra lehet számítani a Malév Rt.-nél, amennyiben új tulajdonoshoz kerül a nemzeti légitársaság. Az ÁPV Rt.-vel tárgyaló, orosz–magyar érdekeltségű AirBridge Rt. ajánlatában az szerepel, hogy 2006. december 31-ig 700 embert küldenének el a Malévtól – közölte tegnap Wintermantel Zsolt, a Fidesz országgyűlési képviselője. Az ÁPV Rt.-nek benyújtott ajánlat szerint a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) Rt. által nyújtott hitelek visszafizetésének kockázatát továbbra is a magyar állam vállalná. A húszmilliárd forint tartozás ugyanis átkerülne egy újonnan létrehozandó állami cégbe, amely a Malévtól megkapná a légitársaság tulajdonában levő két Boeing 767-es repülőgépet. Ezeket a járműveket az AirBridge-hez kerülő Malév viszszabérelné az állami cégtől, amelyik ilyen formában törlesztené az MFB-s hitelt.
*
A képviselő közölte: ebben a konstrukcióban az új tulajdonos semmilyen kockázatot nem vállalna a hitel visszafizetésére, az változatlanul állami feladat maradna. A Malév jövőjét ugyanakkor befolyásolja, hogy a KrasAir nevével fémjelzett új tulajdonosi körnek elsősorban a Malév nemzetközi repülési jogainak megszerzése a fontos, ugyanis az orosz regionális légitársaságok így juthatnak az európai piacra. A húszmillió forintos alaptőkéjű AirBridge – amelyben 49 százalékos üzletrésszel rendelkezik Borisz Abramovics, aki egyben a KrasAir főtulajdonosa – ajánlatában az szerepel, hogy csak öt évig tartanák meg a nemzeti légitársaság státust. A KrasAir tegnap közleményben ismételte meg, hogy nyertesként biztosítaná a magyar légicég jövőjét. A hírek szerint egy orosz állami nagybank, a Vnyesekonombank is beállt az ügylet mögé.
– Nincs alternatívája a Malév privatizációjának, mert ha a cég gazdálkodása ilyen veszteségeket mutat, akkor a kormányzat nem pótolhatja a hiányt, azt tiltják az EU-szabályok – közölte tegnap az egyik reggeli műsorban Kuncze Gábor, az SZDSZ elnöke. A nyilatkozat szó szerinti írásos változata szerint a pártelnök a közszolgálati televízióban úgy fogalmazott: „Zárójelben jegyzem meg, hogy lehet, az idei évet ki lehet vasalni az egyik üzletág eladásával. Ezért lehet, hogy nem annyira nagy kényszer most a privatizáció, de nem lehet megúszni. A két ajánlat, ami most még fut, e tekintetben nem megnyugtató, mert a garanciák egyik esetben sem biztosítottak. Ha így marad a helyzet, akkor azt gondolom, hogy nem kell most eredményt hirdetni, hanem eredménytelennek kell nyilvánítani a pályázatot. Ugyanakkor azonban a tárgyalások a felekkel folynak, vagy folyniuk kell, és ez még hozhat olyan eredményt, hogy végül érdemes privatizálni.”
Podolák György szocialista képviselő lapunknak azt nyilatkozta: ő is nézte a reggeli műsort, s Kuncze Gábor egyáltalán nem azt mondta, hogy nem kell most eredményt hirdetni a Malév-privatizációban, mert egyik ajánlatban sem biztosítottak a garanciák. Meggyőződését fejezte ki, hogy szakmai és nem politikai döntést hoznak a magánosításról. Érthetetlennek nevezte azt a nyilatkozatháborút, amit a Fidesz gerjeszt az ügyben. A szocialista honatya elfogadhatatlannak tartja, hogy egy folyamatban lévő privatizációt egy politikai párt hamis vagy kétes eredetű dokumentumokkal próbál befolyásolni, miközben az ÁPV Rt. minél jobb pozíciókat akar elérni a magyar állam szempontjából. A képviselő szerint egyetlen szám és állítás sem igaz abból, amit a Fidesz közölt.
Feljelentés. Büntetőeljárás elrendelését kérte a Malév privatizációja miatt Polt Péter legfőbb ügyésztől Gaál Péter ügyvéd a légitársaságnál dolgozók egyik szakszervezetének képviseletében. A Malévért ajánlott feltűnően alacsony vételár miatt vizsgálat indítását kezdeményezik ismeretlen tettes ellen, mivel Gaál Péter szerint az állami vagyon kezelői elkövetik a vagyon hanyag kezelésének vétségét.
Ismét betörtek Papcsákhoz. Ismeretlen elkövető vagy elkövetők tegnap éjszaka betörtek Papcsák Ferencnek, a Fidesz országgyűlési képviselőjének XVII. kerületi családi házába, és elvitték a munkájához szükséges iratokat tartalmazó táskáját. A képviselő elmondta: a tettes vagy tettesek a riasztóval védett ház egyik ablakát betörték, majd bejutottak a belső szobába, s onnan vitték el a táskáját. Az eltulajdonított értékek között személyes iratok, ügyvédi anyagok, határidőnaplók, képviselői munkájához szükséges dokumentumok és a Malévval kapcsolatos – egyébként nem minősített – iratok is voltak. Papcsák Ferenc közölte, nem lát célzott politikai indítékot az eset mögött.